Gyümölcsfogyasztás: ennyi legyen a napi minimum a szakértő szerint

Kíváncsi vagy egy gasztroenterológus véleményére?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egészségesek, frissek, a nyári szezonban könnyen beszerezhetőek, és a hőségben akár önálló étkezésként is választhatod a gyümölcsöket.

Cikkünkben szakértő segítségével járjuk körbe a fogyasztásukkal kapcsolatban felmerülő gyakori kérdéseket.

Mennyi gyümölcsöt fogyassz naponta?

A legtöbb friss, hazai idénygyümölcs magas vitamintartalommal bír. Ezekből érdemes naponta több alkalommal is fogyasztanod: az ajánlások szerint napi öt adag zöldséget és gyümölcsöt kell megenned.

A növényi táplálékok nem csupán vitamintartalmuk miatt elengedhetetlen részei az étrendnek, hanem a bennük lévő oldható és a nem oldható rostokra is szüksége van a szervezetnek a megfelelő anyagcsere-folyamatokhoz. Ezek hiányában az emésztés lelassul, székrekedés, túlsúly és egyéb egészségügyi problémák alakulnak ki.

Minél színesebben!

A piros színű gyümölcsökben olyan antioxidánsok is vannak, amik különösen előnyösek a szervezet számára - magyarázza dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa. A sárga-narancssárga gyümölcsök-zöldségek nagyobb mennyiségű A-vitamint tartalmaznak.

Legkönnyebben emészthető gyümölcseink az eper - de fogyasztása az arra érzékenyeknél allergiát okozhat -, a cseresznye - mellékhatásként puffadás jelentkezhet -, a meggy, a narancs, a citrom - savanyú, ezért refluxos betegeknek nem javasolt -, a sárgabarack és szilva. Az alma és a körte főzve jobban emészthető. A kiegyensúlyozott táplálkozás elvét követve érdemes színesen, azaz minden fajtából fogyasztani, szezonnak megfelelően.

Antioxidáns gyümölcsök

Nézegess képeket!

Elolvasom

Két étkezés között

Fontos, hogy a gyümölcsöket mindig két étkezés között vagy étkezés előtt fogyaszd, ellenkező esetben a gyümölcsök nem hasznosulnak kellőképpen a szervezetben, és kellemetlen erjedéses folyamatokat indíthatnak el. Erről bővebben olvashatsz korábbi cikkünkben.

Gyomorégést okozhatnak?

Az égető, maró, kellemetlen érzést a gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó gyomorsav okozza. Gyakran a túl gyorsan, illetve az egyszerre elfogyasztott túl nagy mennyiségű étel a gond, de a mozgáshiány vagy a túlsúly is fokozhatja a tünetek erősségét, gyakoriságát.

A refluxbetegek számára különös odafigyelést igényel a helyes táplálkozási szokások betartása. Ilyenkor gyakran, de keveset kell enni, mert a túlterhelt gyomorból nagyobb a valószínűsége a visszacsorgás létrejöttének.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Gyomorégés várandósság idején

Várandósság idején is gyakori a refluxtünetek megjelenése. A terhesség elején ez hormonális hatásokra vezethető vissza, később, a magzat fejlődésével pedig a hasban növekvő nyomás a gyomrot is nyomja, sokszor felfelé. Szülés után a panaszok rendszerint elmúlnak, így kezelésükre csak a várandósság időszaka alatt kell külön figyelmet fordítani.

Gyomorégést a túl zsíros, fűszeres ételek fogyasztása mellett valóban gyakran okoznak gyümölcsök is, különösen a savas kategóriába tartozókat érdemes kerülni: a meggy, a narancs, a savanyúbb almafajták. Amennyiben nem szeretnél lemondani az említett gyümölcsök fogyasztásáról, patikában vásárolhatsz olyan, várandósok által is biztonsággal használható zselésedő anyagot, mely étkezés után bevéve a reflux tüneteinek fellépését megakadályozza.

Egészséges táplálkozás

Kattints az alábbi videóra, és hallgasd meg, mit mond a dietetikus a helyes étkezésről!

Érdemes gyümölcsnapot tartanod?

A bizonyos időközönként - havi egy-két alkalommal - beiktatott gyümölcsnapok segíthetnek a gyomor-és bélrendszer tehermentesítésében, a méregtelenítésben. A rostdús gyümölcsök tehát jótékony hatással vannak a szervezetre, a gyümölcsnapok azonban fogyókúraként, huzamosabb időn át nem alkalmazhatók.

Gyümölcsnapot tartani gyermekeknél egyáltalán nem javasolt, bizonyos betegségek, tartós gyógyszerszedés esetén pedig csak orvosi javallatra végezd. Ügyelj rá, hogy gyümölcsöket ne csak egy-egy kiemelt nap alkalmával, inkább rendszeresen fogyaszd.

Kellemetlen mellékhatás: fruktóz-felszívódási zavar

A gyümölcsök édes ízét a gyümölcscukor, más néven fruktóz adja. Egy fruktóz egy glukózmolekulával együtt a szacharóz nevű kettős cukrot alkotja, melynek lebontását a szervezetben a szacharáz nevű enzim végzi. Vannak, akiknél ez az enzim hiányzik, így náluk a szacharóz fruktózra és glukózra való lebontása nem mehet végbe. Emiatt fruktóztartalmú ételek fogyasztását követően hasfájás, haspuffadás és hasmenés jelentkezhet.

A fruktózfelszívódási zavar általános tünete lehet még az étkezések utáni korai teltségérzés, fokozott bélmozgás, az ehhez társuló hangjelenségek, bélgázosság, fáradtság, fejfájás, feszültség, frontérzékenység, a koncentrálási képesség csökkenése és izomgörcsök is. Magas fruktóztartalmú ételek: alma, birsalma, körte, füge, szőlő, kristálycukor, méz.

Ezt is szeretjük