Mennyi szénhidrát kell naponta egy nőnek? Mutatjuk, hogyan változik az igény
Számold ki a megfelelő napi szénhidrátbeviteled!
A szénhidrát fogyókúrás berkekben már-már egyfajta szitokszónak számít. Annak ellenére, hogy normál esetben a napi kalóriabevitel körülbelül 50%-át kellene ebből a tápanyagfajtából fedezned - további 30%-ot tesznek ki a fehérjék, a maradék 20%-ot pedig a zsírok.
Megmutatjuk, hogyan érdemes kiszámolnod a napi szénhidrátbeviteled, ha fontos számodra az egészséges fogyás, vagy csak szeretnéd tartani a jelenlegi súlyodat.
Napi szénhidrátbevitel
A szénhidrátokból - glükózból, fruktózból, keményítőből - szervezeted energiát nyer, mely gyorsan mozgósítható készletet jelent számára. Amikor a testnek szellemi vagy fizikai munkavégzéshez szükséges többletenergia kell, ezekhez a - glikogénből álló - tartalékokhoz tud nyúlni. Ha azonban hosszútávon magasabb a szénhidrátbevitel, mint amennyit a test energiává tud alakítani, zsírpárnák formájában raktározódik, és túlsúly alakul ki.
A szervezet napi szénhidrátigényét befolyásoló tényező a nem, az életkor, a testsúly és az aktivitás. Ha egészen pontos, személyre szabott adatokat szeretnél, ahhoz személyi edző, illetve táplálkozási tanácsadó segítségére lesz szükséged. Ugyanakkor az otthoni számításhoz alapul veheted az Amerikai Táplálkozási Irányelvek - Dietary Guidelines for Americans - ajánlását. Eszerint nőként a következő számítási módot érdemes követned:
- 19-30 év között: napi 2000 kalória energaibevitel javasolt, melyből a szénhidrátok 900-1300 kalóriát, vagyis 225-325 grammot tesznek ki.
- 31-50 év között: napi 1800 kalória energiabevitel javasolt, melyből a szénhidrátok 810-1170 kalóriát, vagyis 200-290 grammot tesznek ki.
- 51 év felett: napi 1600 kalória energiabevitel javasolt, melyből a szénhidrátok 720-1040 kalóriát, vagyis 180-260 grammot tesznek ki.
Amennyiben a súlyod szinten tartása helyett a fogyás a célod, úgy érdemes szintén a napi kalóriamennyiség maximum felét szénhidrátokból bevinni. 1200 kalóriánál ez körülbelül 150 gramm szénhidrát. Ilyenkor még nagyobb hangsúlyt kap, hogy minél inkább a jó minőségű, rostban gazdag források szerepeljenek az étrendedben túlnyomó többségben, mint a következők.
Egyszerű és összetett szénhidrátok
Természetesen szénhidrát és szénhidrát között is van különbség. Nagyon nem mindegy, hogy egyszerű vagy összetett szénhidrátokat fogyasztasz-e. Előbbi alatt a cukrok, a szőlőcukor - glükóz -, a gyümölcscukor - fruktóz -, a kristálycukor - szacharóz -, a tejcukor - laktóz - értendő. Ezek mindegyike magas glikémiás indexű, vagyis gyorsan megemeli a vércukorszintet, könnyen raktározódnak zsírpárnák formájában, bevitelük mennyiségét így csökkentened kell a fogyókúra során.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
Az összetett szénhidrátok feldolgozása a szervezet számára több energiába kerül, így lassabban emelik a vércukorszintet, glikémiás indexük alacsonyabb. Az alábbiakban néhány ilyen élelmiszer szénhidráttartalmát láthatod - elsősorban ilyen összetett szénhidrátokban bővelkedő élelmiszerekből érdemes fedezned a napi szénhidrátbeviteledet:
- 100 g teljes kiőrlésű kenyér: 37 g szénhidrát
- 100 g teljes kiőrlésű, főtt tészta: 26 g szénhidrát
- egy adag - 200 g - főtt quinoa: 60 g szénhidrát
- egy adag - 300 g - főtt barna rizs: 70 g szénhidrát
- 100 g zabpehely: 56 g szénhidrát
- egy adag babfőzelék - 300 g: 35 g szénhidrát
- egy adag spenótfőzelék - 400 g: 18 g szénhidrát
- 25 g étcsokoládé - negyed tábla: 13 g szénhidrát
Jó szénhidrátok
A diéta alatt is fogyasztható, hosszan laktató, rostdús szénhidrátok közül ismerkedj meg többel is, és tedd őket rendszeresen az étrended részéve!