Nagy a feneked?
Jóval egészségesebb a méretes hátsó, mintha hasra híznál. Segítségével elkerülhetők a keringési rendszert érintő betegségek.
Bár a nők többsége szabadulna a terjedelmes fenéktől vagy a vastagnak tartott comboktól, oxfordi kutatók bebizonyították, hogy egészségügyi szempontból akár előnyös is lehet az úgynevezett körte alak.
Míg az alma alak - vagyis a hasra hízás - hajlamosít egyes betegségekre, addig a fenékre rakódó zsír ugyanezekkel szemben védelmet biztosít. A cikkünkben ismertetett vizsgálat rávilágít, milyen betegségeket előzhetsz meg a Jennifer Lopez-féle domborulatokkal.
Alma kontra körte alak
Az alma alakú nők, vagyis akik jellemzően hasra híznak, egészségügyi szempontból nagyobb kockázattal számolhatnak. Esetükben könnyebben alakul ki szív- és érrendszeri betegség, valamint cukorbetegség. Ennek hátterében az úgynevezett viscerális zsírok állnak. Szakemberek szerint ebből a hastájékon lerakodó zsírból olyan gyulladáskeltő hormonok, illetve fehérjék szabadulhatnak fel, melyek az artériákban lerakódva növelhetik a trombózis, illetve más keringési rendellenességek kockázatát. Továbbá zsírsavak juthatnak el belőle a májba, növelve ezzel a diabétesz és a magas vérnyomás kialakulásának valószínűségét.
Ha nem hasra, hanem inkább fenékre és combra hízol - vagyis körte alakod van - bizonyos fokú védelmet élvezel a fent említett betegségekkel szemben. Talán nem rajongsz a csípőtájékon felgyülemlett párnákért, de nyugtasson a tudat, hogy az itt lerakódó zsír olyan gyulladásgátló vegyületeket tartalmaz, melyek megóvják az artériákat az elzáródástól.
Mi a magyarázat?
Oxfordi kutatók vizsgálatai szerint a fenéktájékon felhalmozódott párnák - a gyulladásgátló anyagok termelése mellett - felszívják a káros zsírsavakat is. Az itt lerakódott felesleget nehéz a test egyéb részeire irányítani.
A nehezen elégő zsír pedig olyan vegyület - úgynevezett adiponectin hormon - hatását segíti elő, mely kordában tartja a vércukorszinted, valamint védelmet biztosít az artériák számára. Dr. Konstantinos Manolopoulos, az Oxfordi Egyetem kutatója szerint ebben a folyamatban alapvetően az alak számít, nem pedig súlyfelesleg.
A lényeg tehát, hogy esetedben mely testtájékon - has-, vagy inkább csípőmagasságban - gyülemlik fel a zsír. Ha az utóbbi jellemző, nem csupán nőiesebb alaknak örvendhetsz, de a keringési rendszerrel kapcsolatos betegségek is nagyobb eséllyel kerülnek el.
A túl kicsi fenék - vagyis ha túl kevés zsírszövet van a hátsód környékén - kimondottan egészségtelen lehet. A szakértők szerint ugyanis akár metabolikus betegségek kialakulásával is összefüggésben állhat: ilyen például a Cushing-szindróma, mely a mellékvesekéreg túlműködéséhez vezet.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az oxfordi kutatás jelentősége
A kutatás komoly tudományos következménnyel bírhat. Az eredmények birtokában ugyanis a szakembereknek lehetőségük lesz kidolgozni olyan módszereket, melyekkel a hasi zsír a fenék irányába mozdul el. Ezzel pedig bizonyos mértékig visszaszoríthatók a keringési rendszert érintő betegségek.
OLVASD EL EZT IS!
- tünetek és betegségek
- elhízás okai
A hasra hízás rejtett okai - Milyen betegségek állnak a háttérben?
- cukorbetegség
- kezelés
A cukorbetegség legelső jelei és kezelése
- bugyi
- öltözködés