Rákot, fejfájást, alvászavart okoz, de így dolgozik sok magyar
Hazánkban a dolgozók több mint 50%-át érinti ez a veszélyes munkahelyi körülmény.
A magyar munkavállalók több mint fele tartja úgy, hogy munkahelye gyakran stresszes.
Ez az egészségi kockázatokon túl komoly - becslések szerint 440 milliárd forint - veszteséget okoz a vállalkozásoknak is, egy 2014-es uniós felmérés szerint.
A magyarok több mint fele stresszel a munkahelyén
Tízből minden negyedik munkavállaló szerint munkahelyén nem, vagy nem megfelelően kezelik a stresszt.
Megváltozott munkakörülmények
Jáczku Tamás, a Nemzetgazdasági Minisztérium főosztályvezetője szerint megváltoztak a munkahelyek, nőttek a teljesítményelvárások, terjed az éjszakai, hétvégi munkavégzés, ami növeli a stresszt is.
Balogh Katalin, a Nemzeti Fókuszpont vezetője úgy véli: nem az a cél, hogy stresszmentesek legyenek a munkahelyek, mivel a stressz a szervezet általános védekezési reakciója, amely összefügg a végzett tevékenység jellegével. A pozitív stresszre szükség van, a negatív stressz viszont kerülendő.
A munkahelyi stressz egészségügyi következményei
A stresszes életvitel az Ohiói Állami Egyetem kutatása szerint szorosan összefügg a túlsúly, illetve az azzal kapcsolatos egészségügyi problémák kialakulásával. Erről bővebben olvashatsz korábbi cikkünkben. A Harvard Egyetem Közegészségügyi Kara és a Rochesteri Egyetem közös tanulmányának eredménye arra is rámutatott, hogy a túl sok negatív stressz, le nem vezetett érzelmi feszültség nemcsak fejfájást, rossz közérzetet okoz, de akár 70%-kal is növelheti a rák kialakulásának kockázatát.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Normál esetben éjszaka nő a melatonin hormon szint, majd a hajlani órákban kezd szép lassan emelkedni kortizol szintje a vérben, és ezzel párhuzamosan csökken a melatoniné. Ha azonban állandóan feszült vagy, a kortizol - más néven stresszhormon - szintje éjszaka sem csökken kellő mértékben, így képtelen leszel arra, hogy kipihend magad. Korábbi cikkünkből megtudhatod, hogy milyen folyamatok zajlanak a szervezetedben, amikor nem alszol eleget.
Nem csak egyéni probléma
Balogh Katalin szerint a munkahelyi stressz nem az egyén, hanem a munkáltató szervezet problémája. Az Európai Munkavédelmi Ügynökség elektronikus útmutatót dolgozott ki annak érdekében, hogy segítse a munkaadókat a munkahelyi stressz felmérésében és kezelésében.
OLVASD EL EZT IS!
- munka
- depresszió
Négynapos munkahét: ezért lenne jó a szakértő szerint
- iroda
- hát- és derékfájás
Tüdőrák, gerincsérv és szembetegségek: 8 irodai eszköz, ami veszélyes lehet
- tudomány
- alvás