70%-kal növeli a rákkockázatot az ilyen viselkedés
Hagyod, hogy felhalmozódjon benned a rákkeltő feszültség?
Régóta tudjuk, hogy a különböző egészségügyi problémáknak nem csupán fizikai, de érzelmi alapjuk is lehet. Ez a megfigyelés a daganatos betegségek esetében hatványozottan igaz.
A bostoni Harvard Egyetem Közegészségügyi Kara - Harvard School of Public Health - és a Rochesteri Egyetem közös tanulmányának eredménye azonban még ennek ismeretében megdöbbentő. A kutatást a Journal of Psychosomatic Research című szaklapban jelent meg.
Veszélyes elfojtott érzelmek
A ki nem mondott, le nem vezetett érzelmi feszültségek nem csupán rossz közérzethez vezethetnek, de idővel belső szervi elváltozásokat is eredményezhetnek.
A Harvard Egyetem Közegészségügyi Kara és a Rochesteri Egyetem közös tanulmánya arra az eredményre jutott, hogy az idő előtti elhalálozás - az összes halálokot tekintve - 35%-kal nagyobb valószínűséggel fordul elő azoknál az embereknél, akik nem képesek felszínre hozni érzéseiket, és fedőt tesznek külvilág által bennük generált belső feszültségekre.
70%-kal magasabb rákkockázat
Jelentős volt a lelki okok szerepe a daganatos megbetegedések kialakulása esetében. Amikor csak a rákos megbetegedéseket vették górcső alá a kutatók, akkor az érzelmi feszültség és a betegség közötti összefüggés 70%-os volt. A szívbetegségek esetében 47% volt ez a kapcsolat.
Röviden a kutatásról
A kutatók összesen 796 férfi és nő adatait vizsgálták, akinek átlagos életkora 44 év volt. A résztvevők 1996-ban töltötték ki az első kérdőívet, melynek célja a vizsgálati alanyok érzelmi viselkedésének megismerése volt. Egytől ötig terjedő skálán kellett értékelniük, hogy mennyire értenek egyet olyan állításokkal, mint például: amikor dühös vagyok, nem zavar, ha mások is megtudják, vagy igyekszem kedélyesen viselkedni akkor is, ha éppen ideges vagyok.
Ezt a kérdőívet 12 évvel később újra kitöltötték a vizsgálatban részt vevő alanyok - 111 fő kivételével, akik időközben elhunytak. Amikor a kutatók elemezték a kapott pontszámokat, azt találták, hogy a halálozási arány azoknál az embereknél volt a legmagasabb, akik indulataikat, érzéseiket elfojtották.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kétféle magyarázat a kapott eredményre
A kutatók kétféle magyarázatot is adtak arra vonatkozólag, hogy miért okoz a visszafojtott feszültség rákot, illetve más súlyos betegséget. Az egyik elmélet szerint azok, akik nem hagyják, hogy a bennük rejtőző indulatok a felszínre törjenek, könnyebben nyúlnak olyan egészségkárosító pótszerek után, mint az alkohol vagy a cigaretta.
A másik elmélet szerint azonban a felgyülemlett stressz és a negatív gondolatok megzavarják a szervezet hormonegyensúlyát, növelve ezáltal a sejtkárosodás és az olyan problémák kockázatát, mint a rák vagy a szívbetegségek.
OLVASD EL EZT IS!
- baleset
- statisztika
Döbbenetes WHO-adat! Ebbe hal bele 10 ezer magyar évente
- statisztika
- rák