Milyen gyakran lehet vért adni? Nőkre és férfiakra nem ugyanaz vonatkozik
Ezt a néhány dolgot érdemes tudni, mielőtt véradásra mész.
Karl Landsteiner 1930-ban kapott Nobel-díjat az AB0-vércsoportrendszer felfedezéséért. Nyolc évvel ezután pedig Alexander S. Wienerrel közös munkájuk során az RhD antigént is sikerült kimutatniuk - ekkor még rhesus majmok véréből.
Hazánkban 1935 óta létezik véradás: Kubányi Endre, a vértranszfúzió úttörője szervezte meg a Szent Rókus Kórházban. Ma Magyarországon évente átlagosan 450 ezer teljes vér levétele történik meg - 300 ezer véradótól -, ennek a vérkészletnek 70%-át az Országos Vérellátó Szolgálat tárolja.
Mi történik pontosan a véradáskor?
Egy egészséges felnőtt szervezetében 5 liter vér kering, amiből fél liter tartalék. Ez a vérraktárakban - máj, vénás fonatok - van, és csak szükség esetén kerül a vérkeringésbe. A véradás során levett vér 4,5 deciliter - épp azért, hogy a szervezet szövetkárosodás nélkül pótolni tudja a hiányt.
A véradás előtt fontos, hogy a véradó egyen, igyon - érdemes a helyszínen elfogyasztani fél liter vizet. A véradás előtt az orvos kérdéseket tesz fel az aktuális egészségi állapotról, vérnyomást mér, kitapintja a nyaki nyirokcsomókat, meghallgatja a szívet és a tüdőt. Ezt követően megnézik a hemoglobinszintet, majd leveszik a 450 milliliter vért. Az egész véradás bő fél órát vesz igénybe.
Ilyen gyakran lehet vért adni
Nőkre és férfiakra nem ugyanazok a szabályok vonatkoznak véradás tekintetében. Egy éven belül férfiak legfeljebb ötször, nők maximum háromszor adhatnak vért. Amire még érdemes odafigyelni, hogy a szervezet megfelelő regenerációjának érdekében két véradás között legalább 56 napnak - vagyis nagyjából két hónapnak - el kell telnie.
Egyetlen véradással három emberen segíthetsz, hiszen a levett vérből plazmakészítmények, vörösvérsejt- és vérlemezke-koncentrátum is készül. Ráadásul a véradás egyben HIV- és szifiliszszűrést, valamint hepatitis B- és C-szűrést is jelent.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
Mennyi véradóra van szükség?
Nemzetközi tapasztalatok szerint ahhoz, hogy egy országban elegendő mennyiségű vér álljon rendelkezésre, a lakosság 5%-ának kell vért adnia. Ez az jelenti, hogy itthon nagyjából napi 1600-1800 véradóra lenne szükség.
Véradó olyan, 18-65 év közötti, egészséges felnőtt lehet, aki legalább 50 kilogramm, nem várandós, nem menstruál, nem szoptat. A véradáshoz szükséges dokumentumok a következők: lakcímkártya, személyi igazolvány, TAJ-kártya. Ezen a linken tájékozódhatsz, hogy a közeledben hol lehet vért adni.
Véradó sztárok
Egyes sztárok büszkén vállalják, hogy rendszeres véradóként igyekeznek segíteni másokon. A következő képeken megnézheted, hogy Miley Cyrus és Gordon Ramsay mellett még kik adnak vért.
10 sztár, aki rendszeresen ad vért: segítségükkel sokak életét megmentették már
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek: Getty Images.
OLVASD EL EZT IS!
- vizsgálat
- koleszterin