Ezért nem bírsz ki egy napot sem tésztafélék nélkül!
Egy enzim hatására cukros és keményítőtartalmú ételeket kívánsz.
A cukorétvággyal kapcsolatos agyi folyamatot találhattak brit kutatók. Úgy vélik, felfedezésük az elhízás hatékonyabb megelőzéséhez és kezeléséhez vezethet.
A londoni Imperial College kutatói patkánykísérleteik során felfedeztek egy enzimet, amely érzékeli, hogy a táplálkozás eredményeképpen mennyi glükóz - vagyis szőlőcukor - érkezik az agyba, hiány esetén pedig arra készteti az állatot, fogyasszon több édes ételt.
Ezért nem bírod ki tészta és édesség nélkül!
A tudósok szerint embereknél ennek az enzimnek a működése a cukros és keményítőtartalmú ételek, vagyis többek között a gabonafélék és a belőlük készült fogások - például a péksütemények, tészták - iránt ébreszt éhséget. A glükóz nevű egyszerű szénhidrát az agysejtek legfőbb energiaforrása.
- Agyunk leginkább a glükózból nyeri az energiát, ám evolúciós múltunkban nehéz lehetett hozzájutni az édes ételekhez, ezért mélyen gyökerezik a cukor- és keményítőtartalmú ételek iránti preferenciánk - mondta James Gardiner, a kutatás vezetője, aki az eredményeket a Journal of Clinical Investigation című szaklapban tette közzé.
A glükokináz nevű enzim szerepe
A kutatócsoport abból a feltevésből indult ki, hogy a cukorétvágyat befolyásolhatja egy glükokináz nevű enzim, mely a máj és a hasnyálmirigy cukorérzékelésében, vagyis a szénhidrát-anyagcsere szabályozásában is szerepet játszik.
Glükokinázt találtak az agy hipotalamuszában, mely többek között a táplálékbevitel szabályozásában is részt vesz. A kísérletek során először azt állapították meg, hogy 24 órás éhezés után a patkányok hipotalamuszának étvágyszabályozó központjában aktívabbá vált lett az enzim.
Megelőzhető az elhízás?
A kísérleti állatok választhattak glükózoldat és a szokásos tápjuk között. Amikor fokozták az agyukban a glükokináz működését, táp helyett több cukros oldatot választottak, azonban amikor csökkentették az enzim működését, kevesebbet.
Gardiner szerint ezek alapján az ember esetében étrendi változtatásokkal csökkenthető a glükózéhség, és talán megelőzhető az elhízás olyan gyógyszerrel, mely az enzim működését befolyásolja.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- Valószínű, hogy az egyes emberekben különböző az adott enzim szintje, tehát más-más módszer segíthet rajtuk. Egyesek attól érezhetik magukat előbb jóllakottnak, ha az étkezés elején több keményítőtartalmú ételt esznek, így összességében kevesebbet fognak enni - részletezte Gardiner.
OLVASD EL EZT IS!