Ingyenes, gyógyszermentes fájdalomcsillapító: eddig placebónak hitték
A meditáció hatásait régóta vizsgálják, bebizonyosodott, hogy még a fájdalmat is lehet csillapítani vele.
A meditációról mindenkinek van valamilyen elképzelése, annak is, aki gyakorolja és annak is, aki nem. A tudósok is régóta kíváncsiak arra, hogy mi történik az agyban a meditáció alatt, és milyen hatásai vannak az emberi szervezetre.
A meditáció fájdalomcsillapító hatása
A legújabb kutatások szerint a meditáció a fájdalomcsillapításban is szerepet játszhat. MRI-vizsgálatok fájdalomjeleit követték nyomon éber meditációban lévő személyeknél, és arra jutottak, hogy a meditációnak mérhetően fájdalomcsillapító hatása van.
A meditációról azoknak, akik még soha nem gyakorolták, valószínűleg elsőre egy lótuszülésben ülő, kezeit a térdein pihentető, mozdulatlan ember jut eszébe, aki csukott szemmel akár órákon keresztül képes ebben a pózban maradni. A meditálók nagy része valóban így meditál, de van olyan meditációs iskola, ahol a térdelőülést, míg mások a fekvő pozíciót részesítik előnyben. Vannak, akik szerint minden pillanatban gyakorolhatod a meditációt, pusztán azáltal, hogy a figyelmed azon a dolgon tartod, amit éppen csinálsz.
A meditációban valójában nem az a lényeg, hogy milyen testhelyzetben valósítod azt meg, ennél sokkal fontosabb, hogy mi zajlik a fejedben és a testedben, miközben meditálsz.
A mindfulness meditációs technika az érzékszervek általi érzékelésen tartja a figyelmet, miközben hagyja, hogy a gondolatok és érzések elhaladjanak, nem ítélkezik felettük. Ezt a technikát a hindu és buddhista meditációs gyakorlatokból vette át a nyugati szemléletben közismertté vált irányzat.
Az említett kutatásban az volt a cél, hogy a meditációt gyakorlók fájdalomjeleit vizsgálva bizonyítékot nyerjenek arra, hogy a fájdalmat az elmében lejátszódó folyamatokkal képes az ember maga csökkenteni, bármilyen gyógyszer vagy más, a tudatra ható anyag használata nélkül.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A 115 egészséges résztvevő bevonásával zajló kutatásban két csoportra osztották őket, és mindkét csoportban lévők vádlijához egy felhevített szondát érintettek, amely fájdalomérzést váltott ki. A résztvevők agyát MRI-vel vizsgálták, és egy nullától tízig terjedő skálán kellett értékelniük a fájdalom mértékét.
A vizsgálat elején a résztvevők egy részét a vizsgálat előtt megtanították a mindfulness meditációra. Ebben a technikában a légzésen, valamint a már említett gondolatok, érzelmek, érzetek megfigyelésén, a gondolatok szabad áramoltatásán van a hangsúly.
Egy másik részüket álmindfulness technikára tanították, ahol csak a légzést kellett figyelni. A harmadik csoport placebokrémet kapott, amelyről azt mondták, hogy fájdalomcsillapító hatású, ám valójában vazelint tartalmazott. A negyedik csoport egy hangoskönyvet hallgatott, amelyet egy 18. században élt plébános-természettudós írt.
Az eredmények azt mutatják, hogy a legnagyobb fájdalomcsillapító hatást a meditáció érte el, ami további kutatásoknak lehet az alapja.
Csak az agyad 10%-át használod: városi legenda vagy valóság a népszerű elmélet?
Egyesek Einsteinnek tulajdonítják az elképzelést.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- meditáció
- pozitív gondolkodás