A cukorbetegek nagy része átéli, pedig halálos is lehet – Ez állhat a tünet hátterében

A magas vércukorszint gyakori tünet a cukorbetegek között, amit muszáj kontroll alatt tartani.

Magas vércukorszint reggel
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben.

Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról prof. dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.

Magas vércukorszint reggel

A cukorbeteg-közösségekben és diabetológiai konzultációk során is sokszor szóba kerülő probléma, hogy a betegek időnként nagyon magas vércukorértékeket mérnek reggelente, annak dacára, hogy előző este vércukruk még normálisnak bizonyult. Vajon mi lehet ennek az oka? – teszik fel a kérdést a diabéteszes betegek.

magas vercukorszint
Fotó: Gary John Norman / Getty Images Hungary

A legegyszerűbb ok az, hogy a beteg kevés inzulint kap ahhoz, hogy az éjszakai és reggeli vércukorértéke megfelelő legyen. Ilyenkor emelni kell a beadott inzulinmennyiséget. A másik lehetőség, hogy a beteg túl sok inzulint kap este, és éjszaka – legtöbbször 2 és 3 óra között – alacsony lesz a vércukorértéke, melyre reggelre a kívánatosnál magasabbra emelkedik az érték.

A jelenség magyarázatát, mely szerint a magas éhgyomri vércukor az éjszakai hipoglikémia következménye, dr. Somogyi Mihály Amerikában élő magyar származású biokémikus adta meg az 1930-as években, és Somogyi-hatás (rebound hiperglikémia) néven ismert. A Somogyi-hatás a nap bármely szakaszában kialakulhat, jellemzően azonban éjszaka figyelhető meg. Bár gyakoriságáról nem állnak rendelkezésre pontos adatok, főként az 1-es típusú cukorbetegeknél alakul ki, illetve az inzulinnal kezelt 2-es típusú diabéteszben is találkozunk vele.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

– Tegyük fel, hogy a beteg kihagyta a vacsorát, vagy túl sokat vitt be a hosszú hatású inzulinból, esetleg egy szokatlanul intenzív késő délutáni vagy esti fizikai aktivitást követően fekszik le. Mi lesz ennek a következménye? Hipoglikémia, vagyis a vércukorszint alacsonyra csökken az éjszaka folyamán vagy kora hajnalban. Ennek hatására aktiválódnak a szervezet természetes védekező mechanizmusai, melynek során glukagont és adrenalint szabadít fel. Ezek a hormonok fokozzák a máj glükóztermelését, a beteg pedig arra ébred, hogy a vércukra reggel emelkedett. – magyarázza prof. dr. Somogyi Anikó.

Mindezt tévesen úgy is lehet értelmezni, hogy a vércukorkontroll nem megfelelő, ezért növelni fogja inzulindózisát, ami hiba. Amennyiben ugyanis nem ismerjük fel a jelenség hátterében álló okokat, a magas vércukorértékek hibás korrigálása egy ördögi kört eredményez, a hipoglikémia súlyosbításával pedig fatális állapotot is előidézhetünk. Persze az is lehet, hogy a beteg éjfélkor vacsorázik, vagy ami még gyakoribb, rossz szokásból éjszaka is kimegy a konyhába enni. Ettől magas reggel a vércukor értéke.

vercukorszint
Fotó: BakiBG / Getty Images Hungary

Tudni kell, hogy a korai vércukoremelkedést más tényezők (így például az úgynevezett hajnali jelenség) is kiválthatják, főleg fiatal embereknél, a reggel „ébredő”, úgynevezett kontrainzuláris hormonok (adrenalin, steroidok, glucagon stb.) emelik magas szintre a vércukorértéket. Ennek kompenzálása könnyű: reggeli előtt két-három egységgel több inzulint kell beadni ugyanarra a szénhidrátmennyiségre, mint amit a más időpontú étkezéseknél ugyanarra beadnánk.

Hogy deríthető ki, mi áll a probléma hátterében?

Fontos, hogy lefekvéskor, éjszaka (2 és 3 óra között), valamint közvetlenül az ébredést követően is történjen egy-egy vércukormérés.

– Az éjszakai vércukormérési procedúrát nagyban megkönnyíti a szöveti glükózmonitor (CGM) használata, hiszen a szenzor folyamatos, valós idejű betekintést nyújthat a vércukorszint alakulásába is – hangsúlyozza prof. dr. Somogyi Anikó, aki arra is felhívja az érintettek figyelmét, hogy a mért adatok segítségével a betegek vércukormintázatainak alakulását is jobban megismerhetjük, ezáltal pedig a vércukorkontroll is jobban kézben tartható. Ha igazolódik a hipoglikémiát kiváltó ok, annak kiküszöbölésével korrigálható a vércukorszint.

Így jelzi a bőr, ha leesett a vércukorszint: 4 tünet, amiben megmutatkozik a hipoglikémia

Kívülről is látható jelei lehetnek a vércukorszint esésének.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük