Sokan szenvedhetnek köhögéstől és légszomjtól a napokban: kiknek kell most különösen odafigyelniük magukra?
Fontos, hogy az érintettek pihenjenek eleget, ne hajtsák túl magukat.
Az idei nyáron sorra dőltek a melegrekordok, a csapadék hiánya miatt pedig aggasztó aszályhelyzet alakult ki, így aztán sokan várták az esősebb és hűvösebb napok beköszöntét. Az esővel ugyanakkor érezhetően megnőtt a levegő páratartalma is, ami megviselheti a szervezetet.
Különösen az idősek, valamint a szív- és tüdőbetegséggel élők érezhetik meg az időjárásban bekövetkező változást, de a 60 százalék feletti páratartalom az egyébként egészséges emberek számára is kellemetlen lehet.
Magas páratartalom hatásai
Általánosságban elmondható, hogy sem a túl magas, sem a túl alacsony páratartalom nem komfortos és egészséges. A legtöbb ember a 30 és 60 százalék közé eső páratartalmat találja kellemesnek. Az érték befolyásolja a hőérzetet, kedvez az allergéneknek és a különböző kórokozóknak is.
Mivel a párás levegő telített nedvességgel, a szervezet hűtése érdekében keletkező izzadság nem párolog el elég hatékonyan, így az ember melegebbnek érezheti a hőmérsékletet, mint amilyen valójában. Ez a napokban is megfigyelhető, hiába van jó pár fokkal hűvösebb, mint korábban, sokaknak még így is gondot jelenthet az elviselése.
A nedves levegő a légzést is megnehezítheti, ez különösen akkor jelent problémát, ha valaki légzőszervi megbetegedéssel él. Az asztmában, illetve COPD-ben (krónikus obstruktív tüdőbetegségben) szenvedők tüneteit jelentősen ronthatja.
Az érintettek légszomjat, köhögést, a szokásosnál erőteljesebb zihálást tapasztalhatnak, úgy érezhetik, hogy minden légvétel erőfeszítést kíván, fáradtabbak is lehetnek az átlagosnál. Az asztmások panaszait ilyenkor a levegőben nagyobb koncentrációban jelen lévő allergének és szennyező anyagok is súlyosbíthatják.
A meleg, párás levegő az időseket, illetve a szív- és érrendszeri kórképekkel élőket is megviselheti.
Mi a teendő?
A betegeknek érdemes ilyenkor különösen odafigyelniük a testük jelzéseire, gondoskodniuk az elegendő folyadékbevitelről, valamint a pihenésről is. Fontos, hogy ne feledkezzenek meg a gyógyszereik pontos szedéséről! Az ország egyes pontjain mért páratartalomról itt tájékozódhatnak. Erőteljes panaszok esetén a szabadtéri tevékenységek korlátozására lehet szükség, a testmozgást is ajánlott inkább zárt térben végezni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az asztmások, COPD-sek a lakás páratartalmát is kövessék nyomon, napközben a légkondicionáló zárt ablakok mellett történő használata segíthet, majd éjszaka, amikor már frissebb a levegő, lehet szellőztetni. Amennyiben a tünetek nem csillapodnak, szakemberhez kell fordulni.
Légzőgyakorlatok otthonra
A légzőgyakorlatok támogathatják a tüdő tisztulását, erősíthetik a légzőizmokat, de az ellazulásban, stresszcsökkentésben is a segítségedre lehetnek.
Segíti a tüdő kitisztítását, átszellőztetését ez a 4 légzőgyakorlat: erősítik, támogatják is a szervet
A nap mint nap végzett légzőgyakorlatokkal felkészítheted a tüdőd egy esetleges légzőszervi megbetegedés hatékonyabb leküzdésére is.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)