Durván növeli a stroke kockázatát ez az egy dolog, pedig elkerülhető lenne: sok magyart érint
Súlyos következménnyel járhat, ha valaki hosszú ideig él így.
Egy új tanulmány szerint egy bizonyos dolog jelentősen növeli a stroke kockázatát, és sok magyar érintett benne - ez nem más, mint a magányosság érzete. Szomorú, de a legfrissebb statisztikai adatok szerint a magyarok 12-13%-a rendszeresen magányosnak érzi magát, ez több mint egymillió főt jelent.
A magány és a stroke kapcsolata
A MedicalNewsToday oldalán megjelent szakértői vélemény szerint a magányosság és a stroke kapcsolata többféleképpen is leírható. A fiziológiai mechanizmusok között szerepelhet a gyulladás, csökkent immunitás és a fokozott agyalapimirigy-, mellékvese-aktivitás. Emellett a magányosság mentális stresszorai miatt nőhet a vérnyomás is.
A magányosan élő emberek hajlamosabbak különböző önkárosító viselkedési mintázatokat követni, ide tartozik a csökkent fizikai aktivitás, a túlevés, az ultrafeldolgozott ételek fogyasztása, az alkohol- és cigarettafogyasztás, az esetleges gyógyszerek nem megfelelő szedése és a helytelen alvási szokások.
A pszichoszociális hatások között megemlíthető az, hogy a magányos emberek gyakran képtelenek kielégítő szociális kapcsolatokat fenntartani, ami hosszabb távú személyes problémákhoz vezethet. Ezen három faktor kombinációja növeli a stroke kockázatát - a stroke tüneteiről bővebben itt olvashatsz.
Az új tanulmány részletei
Az új kutatás a Health and Retirement Study adatait elemezte, amelyet 2006 és 2018 között végeztek. A tanulmányban közel 9 ezer 50 év feletti résztvevő vett részt, akik soha nem szenvedtek stroke-ot. A résztvevők magányosságát a Revised UCLA Loneliness Scale kérdései alapján mérték.
A résztvevőket négy kategóriába sorolták:
- Tartósan magas: mindkét felmérés során magas magányossági pontszám
- Tartósan alacsony: mindkét felmérés során alacsony magányossági pontszám
- Enyhülő: az első méréskor magas, de a második méréskor nem
- Friss kezdet: az első méréskor alacsony, de a második méréskor magas pontszám
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kutatás kimutatta, hogy akik mindkét interjún magányosnak érezték magukat, azoknál 56%-kal nagyobb stroke-kockázatot figyeltek meg. Azok, akik az első méréskor magányosnak vallották magukat, 25%-kal nagyobb valószínűséggel kaptak stroke-ot.
Szakértők szerint a magány valóban fájdalmas érzés, ám azok az emberek, akik izoláltak, nem feltétlenül érzik magukat magányosnak, míg azok, akik magányosak, akár sok ember között is azok lehetnek. Ez a tanulmány különbséget tesz a magányosság és a szociális izoláció között.
Hozzáteendő, hogy a magány nem mindenki számára jelent problémát. Vannak, akik épp a magányban találják meg erejüket, és így is képesek gondoskodni magukról anélkül, hogy bárminemű egészségügyi problémájuk alakulna ki.
De az előbb említett csoportban vannak kevesebben. Általánosságban elmondható, hogy a hosszú távú magányosság jelentős mértékben növeli a stroke esélyét. Az egyéni és társadalmi szintű beavatkozásokkal azonban jelentős mértékben csökkenthető lenne ennek a kockázata.
8 élelmiszer, ami összefügg az agyi érkatasztrófával és a kognitív hanyatlással: friss kutatás jelent meg róla
Ezen élelmiszerek fogyasztása összefügg az agyi érkatasztrófával és a kognitív hanyatlással.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)