Hasi görcsök, puffadás, hasmenés
Tudj meg mindent az élethosszig tartó, nehezen felismerhető és gyógyíthatatlan betegségről!
Bár sokan gondolják, hogy a lisztérzékenység ritka betegség, valójában minden századik embert érint, vagyis Magyarországon körülbelül százezer beteg él. Tehát a leggyakoribb vékonybelet érintő problémáról van szó. A betegség bármely életkorban kialakulhat: gyermekek esetében jellemzően kettő-öt éves kor körül - illetve, amikor először találkozik a gyerek szervezete a gluténnel. Sajnos azonban, mivel a betegség nem mindig jár határozott tünetekkel, sokszor csak jóval későbbi életkorban ismerik fel, így előfordulhat, hogy évtizedek telnek el a diagnózisig.
Míg korábban a lisztérzékenységet gyermekbetegségnek tartották, napjainkban már több felnőttet diagnosztizálnak ezzel a problémával, mint gyereket.
Ismerd meg a tüneteket!
Mivel a betegség jelei sokszor csak enyhe formában jelentkeznek, és nem is feltétlenül specifikusak, olykor nehéz a diagnózis felállítása. A probléma gyakran csak fáradtság, gyengeség, esetleg sápadtság formájában jelentkezik, ám akadhatnak ennél komolyabb tünetek is.
A betegség jelei
- Vérszegénység.
- Száraz haj és bőr.
- Kóros fogyás, hasmenés.
- Puffadás, hasi görcsök.
Mi áll a háttérben?
A betegség kialakulása genetikailag meghatározott, vagyis örökletes, ám ma még nem tudható pontosan, melyik gén is örökíti tovább a problémát. A probléma kialakulását az okozza, hogy egy, a lisztben található fehérjével - gluténnel - szemben túlérzékeny a beteg szervezete. Ez az anyag az emésztőrendszerbe kerülve a bél nyálkahártyáján át aktiválja az immunrendszert. Az ily módon működésbe lépő fehérvérsejtek pedig a gyulladásos folyamat következtében negatív hatást gyakorolnak a bél nyálkahártyájára. Mivel a bélbolyhok mindennek következtében károsodnak, nem csupán a glutén, hanem más tápanyagok felszívódása is nehezítetté válik a szervezetben. Mindez pedig különböző hiánybetegségek kialakulásához vezethet - hiszen a test nem jut kellő mennyiségű energiához a táplálkozás során.
Milyen következményekkel járhat?
Amennyiben a lisztérzékenységet túl későn diagnosztizálják, akár súlyos szövődmények is kialakulhatnak. Így például meddőséghez vezethet, illetve a rosszindulatú emésztő-szervrendszeri daganatok kialakulását is elősegítheti, továbbá a betegség összefüggésbe hozható a csontritkulás kialakulásával is.
A diagnózis felállítása
Ha a rutin laborvizsgálat vérszegénységet, illetve fehérjehiányt, esetleg alacsony kalcium-, valamint foszforszintet mutat, joggal gyanakodhatsz lisztérzékenységre. A pontos diagnózist azonban gasztroenterológus állítja fel. Ehhez pedig szükség van egy vékonybél-biopsziára is - hiszen ezzel a vizsgálattal tisztán láthatóak az ellaposodott bélbolyhok, melyek egyértelművé teszik a betegséget.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mit tehetsz ellene?
Sajnos a probléma kezelésére nincsen specifikus gyógyszer, az egyetlen megoldás a glutén kiiktatása az étrendből. Rendkívül fontos, hogy dietetikushoz fordulj, ha diagnosztizálták a betegséget, hiszen számos olyan étel is tartalmazhat glutént, amiről esetleg nem is gondolnád.
A táplálkozási tanácsadó pontosan meg tudja mondani neked, melyek azok az ételek, melyek fogyasztásáról le kell mondanod – így például a rozs-, zab-, valamint az árpatartalmú ételek. Súlyosabb esetben pedig akár szükség lehet vas-, illetve vitaminpótlásra is.
Mindezeken kívül kerülnöd kell a keményítőt, a malátát, a búzát, illetve a korpát is. A folyamat sikeressége időbe telik, hiszen a diéta megkezdését követően sokszor még évekre van szükség, hogy az emésztőrendszer állapota teljesen helyreálljon. Jó hír azonban, hogy a gluténmentes diéta betartását segíti, hogy 2005 novembere óta az Európai Unióban forgalomba hozott élelmiszerek esetében már kötelező feltüntetni a csomagoláson, hogy a termék tartalmaz-e glutént. Emellett pedig ma már egészen sokféle és változatos gluténmentes élelmiszerrel találkozhatsz az üzletek polcain.
OLVASD EL EZT IS!
- légkondicionáló
- tünetek és betegségek
3 súlyos betegség, amit a légkondicionáló okoz
- pcos
- tünetek és betegségek
A hajhullás és a sikertelen fogyókúra valódi oka: PCOS
- gyógynövény
- tünetek és betegségek