
A steril gyerekkor növeli a leukémia kockázatát - Kutatással bizonyítják
A szülők egyik legnagyobb rémálma, hogy a gyereküknél valamilyen komoly betegség, daganat jelentkezik, de sok esetben megelőzhető ennek kialakulása.


Sajnos leukémiával évente Magyarországon 50-70 új beteget diagnosztizálnak, a gyerekek pedig fokozottan veszélyeztetettek az akut lymphoblastos leukémiában (ALL).
Az akut lymphoblastos leukémia - ALL - akkor alakul ki, amikor a vérképzésben részt vevő csontvelősejtek kontrollálatlanul szaporodnak, súlyosan korlátozva a szervezet vörös- és fehérvérsejtképző képességét. A rosszindulatú daganatos betegség gyógyulási esélyei típustól és a felismerési stádiumtól is függenek.
Milyen tünetei vannak a leukémiának?
A korai felismerés nagyon fontos, hogy megfelelően, hatékonyan lehessen kezelni a daganatot, minden gyanús tünetnél érdemes orvoshoz fordulni - bár ezek más betegség előjelei is lehetnek, nem árt az óvatosság, hiszen az akut leukémia gyorsan súlyosbodik, erős tüneteket okoz, és azonnali kezelést igényel.

Az árulkodó jelek:
- véraláfutások, bevérzések a bőrön minden előjel vagy nagyobb ütés nélkül,
- folytonos fáradtság, kimerültség,
- sápadt, megfakult bőr,
- éjszakai izzadás,
- túlzott vérzés a sebeknél, vagy hirtelen orrvérzések,
- mellkasi fájdalom, szívritmuszavar.
A leukémia kialakulásának okai
Mel Greaves rákkutató professzor már több mint harminc éve kutatja az ALL kialakulását a gyerekeknél, megvizsgálta genetikai, sejtbiológiai, immunológiai, epidemiológiai és állati modellezési módszerekkel is, és fontos eredményt ért el.

Meglátása szerint a gyermekkori leukémia kialakulásának két oka van: az egyik a születés előtti genetikai mutáció, amely hajlamosítja a szervezetet a kialakulás kockázatára. A másik feltételezett indok a fertőzések veszélye, amit a kutató szerint a steril gyerekkor csak még inkább előidéz.
A tisztaság veszélyes?
Az már teljesen elfogadott tény, hogy az embereknek egy kis kosztól nemhogy semmi bajuk nem lesz, de még akár jó hatással is lehet az immunrendszerre. Mel Greaves szerint, ha a korai időkben túl steril környezetben nevelkedik a gyerek, akkor nem érik olyan külső hatások, amik meg tudják erősíteni a szervezetét, így később a leukémia fertőzések általi kialakulása is sokkal nagyobb veszélyt jelent.

A kutatóban az a kérdés merült fel, hogy a teljesen egészséges gyermekek, akik nem hordozzák magukban a daganatos megbetegedésekre hajlamosító géneket, miért betegednek meg, a vizsgálatok alapján pedig megállapította, hogy a lakás, élettér teljes sterilizálása inkább árt, mint használ.
Fontos a tisztaság, csak nem mindegy, hogyan
Természetesen a kutatás nem azt mondja, hogy a gyermek körül ne legyen tisztaság, hiszen az is nagyon fontos az egészséges fejlődése számára, inkább a túlzásba vitt sterilizálásról beszéli le az arra hajlamos szülőket.
A cikk az ajánló után folytatódik
-
Ezüst nyaklánc különleges nap medállal8 590 Ft
-
Cirkónia kristályos minimalista négyszög ezüst fülbevaló13 900 Ft
-
Cirkóniával díszített ezüst karika fülbevaló5 550 Ft
-
Édesvízi igazgyöngy nyaklánc különlges cirkónia dísszel12 900 Ft
-
Antracitszürke Swarovski® kristálygyöngy karkötő ezüst medállal11 900 Ft
-
Királykék Swarovski® kristályos nyaklánc pillangókkal11 090 Ft
-
Fehér Swarovski® kristályos pillangó alakú nyaklánc9 390 Ft
-
Rózsaszín és fehér Swarovski® kristályos nyaklánc14 290 Ft
-
Swarovski® kristályos Eiffel tornyos nyaklánc7 990 Ft
-
Kis méretű ezüst karika fülbevaló4 100 Ft
-
Fehéren ragyogó Swarovski® kristályos ékszerszett11 090 Ft
-
Ezüst nyaklánc cirkónia kövekkel díszített medállal9 150 Ft
-
Fehér Swarovski® kristályos dupla ékszerszett17 490 Ft
-
Rák ezüst horoszkópos nyaklánc6 990 Ft
-
Édesvízi igazgyöngy szett színes cirkóniával díszítve29 900 Ft
Nem kell folyamatosan fertőtleníteni mindent, a többi gyerektől való érintkezéstől sem kell félteni, és érdemes minél jobban arra törekedni, hogy erős, egészséges immunrendszere alakuljon ki.
Elképesztő előtte-utána fotó emberekről, akik legyőzték a rákot
Nyolc csodálatos ember, aki bebizonyította, hogy a rákból fel lehet épülni.
(Borító- és ajánlókép: Getty Images Hungary.)