Veszélyes úgy hagyni a letört fogat: a szívbetegségtől a demenciáig
A megrepedt és letört fogat érdemes mielőbb kezelni.
A fogak képesek megrepedni, és előfordul, hogy letörik belőlük egy darab, vagy akár teljesen ki is törhet a fog. A fogszuvasodás miatt meggyengült fogak könnyebben törnek. A kisebb repedések általában nem okoznak fájdalmat, de a nagyobbak igen, és ez kezelést igényel.
Különösen fájdalmas lehet, ha az idegvégződések levegővel, hideg vagy forró ételekkel, italokkal érintkeznek. A fogak számos ok miatt megrepedhetnek, letörhetnek, amit mindenképpen orvosolni kell. Dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogorvosa a törés okait és a kezelési lehetőségeket veszi számba.
A letört fog más betegségeket is okozhat
A kezeletlen letört fogból könnyebben kialakulhatnak egyéb betegségek is a fogágyban, ugyanis a fog így sérülékenyebbé válik, ami szuvasodást idézhet elő, nem beszélve arról, hogy magát a törést is okozhatta előrehaladott szuvasodás, mely kezeletlenül fogágybetegséghez is vezethet, valamint krónikus gyulladást jelenthet a szervezetben.
Az Infection and Immunity című szaklapban megjelent kutatási eredmények szerint például van összefüggés a fogágybetegségek és a szívrendellenességek között is, a publikáció a koszorúér-betegségekről számol be ennek kapcsán.
Más orvosok a fogágybetegséget olyan súlyos betegségekkel hozzák összefüggésbe, mint a diabétesz vagy a demencia, vagy éppen a rheumatoid arthritis. A kutatók úgy vélik, hogy a fogban és fogágyon lévő baktériumok belekerülhetnek a véráramba, és úgy támadhatnak meg egyéb szerveket.
A sérült fogat kezelni kell
A megrepedt fogat nem lehet otthon kezelni. Mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, hiszen a törött fogon, fogakon csak a fogorvos tud segíteni, aki szájvizsgálat, esetleg röntgenvizsgálat után eldönti, hogy szükséges-e beavatkozás. Mindenekelőtt megállapítja, hogy fogszuvasodás okozta-e a törést, illetve, hogy veszélyben van-e a fogideg. Sérült ideg esetén gyakran csak a gyökérkezelés jelenthet megoldást.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mit tehet az orvos letört fog esetén?
A repedés vagy törés típusától függően számos lehetőség van a kezelés módjára. A felületi vagy kisebb repedésekkel nincs sok tennivaló, bár egy finom csiszolással megszüntethetőek az esetleg zavaró és egyenetlen felületek. Ha a fog egészen a fogbélkamráig eltörik, azt gyökérkezeléssel, gyökértöméssel és koronával célszerű ellátni. Ha közel van a fogbélkamrához, de az még nem nyílt meg, gyógyszeres lezárással és megfelelő kontrollal meg lehet menteni a fogat.
Gyökérkezelés és fogpótlás a végső megoldás
Amennyiben a fogak élei kopnak vagy töredeznek le, többnyire nem jelentkezik fájdalom. A fogorvos ilyenkor lecsiszolhatja az egyenetlenséget, és komolyabb esetben onlayt vagy koronát javasolhat. Ha a letört fogon keresztülfutó törés érinti az idegeket, az komoly fájdalommal jár.
Ilyen esetben a gyökérkezelés mellett szintén a korona jelenthet megoldást. Ha már nem lehet megmenteni a foggyökeret, vagy olyan előrehaladott a szuvasodás, előfordulhat, hogy a fog eltávolítására van szükség. Ilyenkor érdemes előre gondolkozni a későbbi pótlás lehetőségeiről, a hídról vagy akár a fogbeültetésről.