Működik a Covid-teszt a lejárat után is? Ez a szakértők véleménye

Lejárat után is használhatók a Covid-tesztek? A szakértők elmondják, miért érdemes kétszer is meggondolni ezt a döntést.

Lejárt Covid-teszt
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A pandémia elmúlt éveiben a Covid-tesztek fontos szerepet játszottak a vírus terjedésének megfékezésében. Sokan tartalékoltak otthon néhány tesztet, ám előfordulhat, hogy ezek már lejártak. Vajon ekkor is használhatók, vagy jobb elkerülni őket? A szakértők válaszaiból kiderült, hogy mi történik a tesztekkel az idő múlásával, és hogy mi az FDA, az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyeleti Hatóságának álláspontja a kérdéssel kapcsolatban.

Ha lejárt a Covid-teszt

A Covid-tesztek, akárcsak sok más diagnosztikai eszköz, idővel veszíthetnek pontosságukból. A tesztelési eszközökben használt anyagok és reagensek, például a folyadékok és az antigént felismerő antitestek idővel lebomlanak, amely csökkentheti a teszt eredményeinek megbízhatóságát. Ez különösen fontos tényező akkor, ha a teszt lejárt, mivel szakértők szerint az ilyen állapotú tesztek hajlamosabbak hamis negatív eredményt adni, azaz azt jelezni, hogy az illető nem fertőzött, miközben valójában igen.

Lejárt Covid-teszt 2
Fotó: Emilija Manevska / Getty Images Hungary

A kezdeti engedélyezések során az FDA csupán néhány hónapos lejárati időt hagyott jóvá a Covid-tesztekre, mivel még nem állt rendelkezésre hosszú távú adat. Azóta az FDA folyamatosan gyűjti ezeket, és néhány teszt esetében meghosszabbította az eredeti lejárati időt.

Az FDA hivatalos honlapján elérhető egy frissített lista, amely tartalmazza a meghosszabbított lejárati időket is. Ezért mielőtt lejárt tesztet használnánk, érdemes leellenőrizni, hogy szerepel-e a listán, és ha igen, mi az új lejárati dátuma.

Mennyire megbízhatóak a lejárt tesztek?

A szakértők szerint egy lejárt teszt eredménye főként negatív esetben lehet kérdéses. Az idő múlásával a tesztérzékenység csökkenhet, ami hamis negatív eredményekhez vezethet. Egy pozitív teszteredmény ugyanakkor nagyobb valószínűséggel igaz, még akkor is, ha a teszt lejárt.

A cikk az ajánló után folytatódik

A gomba ellenes plusz

Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Promóció

Amennyiben azonban kritikus fontosságú a pontos eredmény, például egészségügyi okokból, a szakértők azt javasolják, hogy kerüljük a lejárt tesztek használatát. Egy pozitív eredményt minden esetben érdemes PCR-teszttel is megerősíteni, különösen akkor, ha a személynek nincsenek tünetei vagy közvetlen Covid-kontaktja. Ha érdekel, miyen tünetekkel jár a koronavírus 2024-ben, olvasd el korábbi cikkünket is!

A lejárt Covid-teszteket legjobb a háztartási szeméttel együtt kidobni, ha azok lejáratát nem hosszabbították meg. Az elhasználódott tesztek kidobása során érdemes biztosítani, hogy a teszt ne legyen hozzáférhető, mivel helytelen használata félrevezető eredményeket adhat.

Lejárt Covid-teszt 1
Fotó: Alavinphoto / Getty Images Hungary

A szakértők figyelmeztetnek, hogy minden tesztet a gyártó által előírt hőmérsékleten és körülmények között kell tárolni, mivel a túl hideg vagy túl meleg környezetben való tárolás ugyancsak befolyásolhatja az eredményeket.

Ez a koronavírus-variáns lehet domináns a télen a szakértők szerint: 3 fontos dolog a XEC-ről

A téli időszakban egy új koronavírus-variáns, a XEC válhat dominánssá.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük