Torokfájás a légkonditól: erre kell figyelni, hogy ne jelentkezzen
A torokfájást a legtisztább és leggondosabban karbantartott készülék is kialakíthatja.
A légkondicionáló miatti torokfájás sokaknak szenvedést okoz a nyári időszakban, aminek több oka is lehet, de legtöbbször a berendezés nem megfelelő használatáról van szó.
Dr. Gulyás Tamás, a Vitaminsziget szakértője eloszlatta a tévhiteket, és praktikus megoldásokat ajánlott a megelőzésre.
Nem a kórokozók a probléma legfőbb kór okozók
Sokan, ha megfájdul a torkuk a légkondicionálótól, rögtön valamilyen fertőzésre, a berendezésben megtelepedő bacilusokra gondolnak. A légkondicionáló miatti fertőzések valóban komoly problémát jelenthetnek, de ez ritkább jelenség, mint egy torokfájás.
Ha visszatekintesz, legelőször a légiós betegség volt az, amit konkrétan a légkondicionáló okozott azáltal, hogy a berendezésben elszaporodtak a kórokozók. A betegség egy veterán légiós találkozóról kapta a nevét, ahol a klímaberendezésben elszaporodott baktériumok sokakat megbetegítettek. A Legionella azért érdekes, mert egy vízkedvelő baktérium, amivel nap mint nap kapcsolatba kerülhetsz, ha viszont vízpermettel a tüdőd mélyére lélegzed, valódi tüdőgyulladást okoz.
A légkondicionáló berendezések belsejében a lecsapódó pára miatt mindig van folyadék, melyben kórokozók telepedhetnek meg. Ezek legtöbbször gombák, de baktériumok is előfordulhatnak. Az általuk okozott légúti tünetek nem is fertőzések, hanem sokkal többször allergiás reakciók, melyeket kiváltanak, illetve fenntartanak. Ezért nagyon fontos, hogy rendszeresen cseréltesd ki a berendezések szűrőit, illetve fertőtlenítsd is a rendszert.
De mi okozza a torokfájást?
A torokfájás valódi oka a szárazság és a hideg, mégpedig ebben a sorrendben. A légkondicionáló berendezések nemcsak hűtenek, hanem szárítják is a légteret. Így azokban a helyiségekben, ahol megy a légkondi, sokkal szárazabb a levegő, ami irritálja a légutakat.
Az irritáció hosszabb távon steril gyulladáshoz vezethet. Ráadásul a száraz légutak nehezebben tisztulnak, és könnyebben telepednek meg bennük kórokozók, így a fertőzésekre való hajlam is nő, amihez már semmi köze sincs a légkondicionálóban megtelepedett kórokozókhoz. A másik probléma a direkt hideg levegő. A hideg levegőnek légúti irritáló hatása van, és az arra hajlamosaknak megfázást vagy más tünetet, például migrént, végtagfájdalmat okozhat.
A helyes légkondihasználat
A panaszok megelőzéséhez szükséges, hogy előre gondolkodj. Ez már a tervezésnél is érdekes. Megfelelő helyiséghez megfelelő méretű légkondicionálóra van szükség, ha ugyanis az adott helyiséghez kicsi a légkondi kapacitása, állandóan fújni fog, hogy megfelelően hidegen tartsa a helyiséget. Ennek hatását nem kell magyarázni.
A felszerelés helye ugyanilyen fontos, a helyiség egyenletes hűtéséhez ugyanis az kell, hogy rendesen körbeáramoljon benne a levegő, nem szabad, hogy pangó részek alakuljanak ki. Az sem jó, ha az ágyad vagy az irodai térben az íróasztal felett van közvetlenül, és egyenesen rád fúj egész nap.
Az ész nélküli használat szintén nem kedvez a torokfájás megelőzésének. Télen sem 18 fokot tartasz a szobában, akkor nyáron miért kellene jeget fújni magadra? A hidegebb levegő elérésére még a megfelelő kapacitású légkondicionáló is folyamatosan és nagy áramlással kell, hogy dolgozzon, és a levegőt is jobban szárítja.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
A másik ok, amiért nem szabad túlhűteni a helyiséget, az, hogy a melegből hidegbe, hidegből melegbe járás megterheli nemcsak a légutakat, de az egész szervezetet is. Nem szabad, hogy a kinti levegő és a légkondicionált helyiség hőmérséklete között óriási különbség legyen.
Tippek a megelőzésre
A levegő szárazságát kétféleképp orvosolhatod.
- Párásíts, vagy bármennyire furcsának tűnik is, tarts az asztalon egy tál vizet.
- Időnként szellőztesd át a helyiséget. Erre jön az az ellenérv, hogy ne engedjük be a meleget. Ha a klíma megfelelően és folyamatosan megy, akkor az a kis levegőcsere nem fogja felmelegíteni a helyiséget.
Autó esetén is érdemes néha szellőztetni, de fontos az is, hogy árnyékolj, ne melegedjenek fel az ülések és a műanyag felületek, mert akkor valóban nehezebb megfelelően lehűteni az autót.
Utazás előtt érdemes előre beindítani a kocsit, lehűteni - akár jóval hidegebbre állítva a klímát -, majd, amikor beülsz, ezt vedd vissza, és normális hőmérsékletet állíts be az útra.
Durva képeken az irodai munka hatása
Nem a légkondi a legveszélyesebb az irodában: vigyázz az egészségedre, a visszértől kezdve a gerincferdülésig sajnos számos kockázat leselkedik rád.
Durva képeken az irodai munka hatása: 10 bizonyíték, hogy meglátszik a testen
Nézegess képeket!
Elolvasom