7 természetes lábgombaölő megoldás

Néhány otthoni kezelési módszer segítségével természetes úton szabadulhatsz meg a kellemetlen gombás fertőzéstől.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A makacs fertőzést a nedves, meleg bőrfelületeken tenyésző gomba okozza. Könnyen terjed tehát minden olyan helyen, ahol sokan megfordulnak mezítláb: öltözőkben, zuhanyzókban vagy uszodák nedves padlóján. A következő jó tanácsok segítségével enyhítheted a lábgomba okozta viszketést, sőt, a kiváltó okot is megszüntetheted.

Mi áll a háttérben?

A lábgombásodás kialakulásáért a Tinea pedis nevű gomba a felelős. Ez a körmön, a bőrön és a szőrszálakon megtapadó, rejtőzködő betolakodó a bőr kipirosodását, repedezését, égését, pikkelyesedését és viszketését okozza.

Amikor a lábujjak közötti területet támadja meg, a bőr viszketni és pikkelyesen hámlani kezd. Innen a Tinea időnként a talpra, a lábfejre, sőt, akár a lábkörmökre is átterjed. A lábgombásodás súlyos eseteit váladékozó hólyagok megjelenése kísérheti. A lábgomba kedvenc táptalaja a meleg, nedves padló, de minden hasonló környezetben jól érzi magát, így az izzadt cipőbe és zokniba szorított lábfejen is.

Gyors és alapos kezelés

A konyhaszekrény hatékony orvosságokat rejthet. A szódabikarbóna csillapítja a viszkető és égő érzést a lábujjak között és a lábfejen. Egy evőkanál szódabikarbónából és megfelelő mennyiségű vízből keverj krémet. Dörzsöld a bőrbe, majd öblítsd le, és alaposan töröld szárazra a lábadat.

A teában lévő csersav természetes érösszehúzó anyag, és hatékony a lábizzadás ellen. Tegyél öt teafiltert egy liter forrásban lévő vízbe, és hagyd benne öt percig. Miután langyosra hűlt, áztasd benne a lábadat harminc percig.

Élelmiszerek - külsőleg

A natúr joghurtban található Acidophilus baktérium azonnal segít a gomba megfékezésében. Egyszerűen kend a joghurtot a fertőzött területekre, hagyd rászáradni, majd öblítsd le. Ne használj ízesített joghurtokat!

Egy másik élelmiszer külsőleges alkalmazása is igen hatékony lehet: adj néhány csepp gombaölő tulajdonságokkal rendelkező mustárolajat vagy mustárport egy lavór vízhez, és áztasd a lábadat fél óráig.

A gyógynövények erejével

Az ausztrál teafa olaja erős fertőtlenítőszer. Nyugtató kezeléshez keverj össze teafaolajat azonos mennyiségű olívaolajjal, és naponta kétszer dörzsöld az érintett bőrfelületbe. Az olívaolaj felpuhítja a gombásodás miatt megkeményedett bőrt, így a teafaolaj jobban felszívódik.

A teafaolajat egy másik bőrpuhítóval, aloe verás zselével is összekeverheted. Adj három rész teafaolajat egy rész aloe verához, és kend naponta kétszer az érintett területre. A kezelést hat-nyolc hétig folytasd.

A finom illatú levendula szintén rendelkezik gombaölő tulajdonsággal. Keverj össze három csepp levendulaolajat és egy teáskanál hordozóolajat - bármilyen növényi olaj megteszi. Naponta masszírozd a fertőzött bőrfelületbe.

A körömvirágot évszázadok óta a sebek és bőrbetegségek remek orvosságának tartják. A gyógynövény gombaölő és gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik. Dörzsöld a gyógyszertárban vagy gyógynövényszaküzletben beszerezhető krémet az érintett területekre, különösen a lábujjak közé.

A megelőzés ereje

  • Fürdés vagy zuhanyozás után mindig alaposan töröld meg a lábad.
  • A természetes rostok szívják fel a legjobban a nedvességet, ezért hordj tiszta pamutzoknit, és akár naponta két-három alkalommal is cseréld, ha a lábad nagyon izzad.
  • Mosd a zoknikat nagyon forró vízben, hogy mind egy szálig kiirtsd a lábgomba spóráit. Gépi mosásnál legalább 60°C-ra állítsd a víz hőmérsékletét.
  • Viselj vászon- vagy bőrcipőt, melyben a láb jól szellőzik. Kerüld a gumiból és a műanyagból készült lábbeliket, melyekben a láb fokozottan izzad, ráadásul a nedvesség elpárologni sem tud.
  • Ne hordd egymás után két napig ugyanazt a cipőt, mert legalább egy napra van szükség ahhoz, hogy teljesen megszáradjon a belseje.

Fordulj orvoshoz!

A házi orvosságok leghamarabb három hét alatt fejtik ki hatásukat. Nyugtalanítóan erős tünetek esetén azonban ne várj ennyi ideig, hanem fordulj azonnal orvoshoz. Ha nem kezelik a gombás fertőzést, a bőr berepedezik, és a kórokozók bejuthatnak a szervezetbe. Akkor is haladéktalanul keresd fel az orvost, ha valamilyen súlyosabb fertőzés tünetei jelentkeznek, például a bőr sötétvörös elszíneződése, érzékenysége vagy váladékozása. Az egyéb figyelmeztető jelek közé tartozik a lábfej vagy lábszár duzzanata, amit láz kísér, illetve a fertőzött helyről kiinduló vörös csíkok megjelenése.

Cikkünk az 1001 otthoni gyógyír című könyv segítségével készült.

Elsősegély otthon! Nem kell minden problémával azonnal orvoshoz fordulnod, vagy a megfázás első tüneteire újabb adag antibiotikumért nyúlni: próbáld ki először az otthon is elkészíthető recepteket és hasznos tippeket! Az otthoni gyógymódok közül érdemes néhányat alkalmazni már a tünetek első megjelenésekor, hiszen ekkor általában még könnyen visszafordítható a folyamat.

Kiadja az Reader's Digest.
A könyv ára: 8990 Ft
A könyvet itt rendelheted meg.
Ezt is szeretjük