A kontaktlencse 3 komoly kockázata: nem mindenkinél alakul ki, de megvan a veszélye
Praktikus és esztétikus, de a nem megfelelő használat sokat árthat.
A kontaktlencse áldás azoknak, akik nem szeretnének szemüveget hordani. Hordása biztonságos és kényelmes.
Ehhez azonban be kell tartani a kezelési, hordási és higiéniai szabályokat. Nemcsak a felhelyezés és a levétel módja fontos, hanem az is, hogy mennyi ideig hordják, és milyen alaposan tisztítják a lencséket. Ha nem így történik, az akár a szaruhártya-károsodásához is vezethet.
A kontaktlencse kockázatai
A szemorvosok szerint a kontaktlencse-viselők jelentős hányada esik bele abba a hibába, hogy túlhordja a lencséjét. Maximum 12 órás viselés után a lencséket el kell távolítani, majd ápolófolyadékkal kezelni, illetve abban tartani.
A hosszabb távú lencsék több törődést igényelnek, a tisztítási és tárolási szabályok mellett pedig az állandó szemész szakorvosi kontrollt sem szabad elhanyagolni. A lencséket nem szabad a dobozukon feltüntetett határidő után használni, és ugyanez vonatkozik a tárolófolyadékra is. A szabályok be nem tartása komoly problémákhoz vezet.
Szemszárazság a legáltalánosabb probléma
A kontaktlencsét viselők között a leggyakoribb probléma a szemszárazság. Ha nem termelődik elegendő mennyiségű könny a szemben, a szaruhártyát nem fedi be elegendő nedvességréteg. Ha a könny mennyisége vagy minősége nem optimális, a szaru- és kötőhártyán szárazszem-tünetek jelennek meg.
Olyan, mintha homokszemcsék lennének a lencse alatt, fényre és nyomásra érzékeny a szem és ég. Ezt lehet orvosolni műkönnyel, illetve az erre a célra használatos szemcseppekkel, krémekkel és zselékkel. A tárolófolyadék kifogástalan minősége is elengedhetetlen a megfelelő nedvességű és viszkozitású lencséhez, ami hozzájárul a szem egészséges nedvességéhez is.
A szem allergiás gyulladása
A megengedettnél több ideig használt lencse minősége romlik. Ha pedig nincs megfelelően tisztítva, szennyeződések rakódhatnak rá. A láthatatlan sérülések és lerakódások a lencsén felsérthetik magát a szemet is, amely allergiás reakciókkal válaszol. Viszketni, csípni, szúrni és égetni kezd. A bepirosodás után kötőhártya-gyulladás is kialakulhat. Az irritált szemből a fehérjék rárakódhatnak a lencsére, és melegágyai lehetnek a baktériumoknak, ami továbbfertőzi a szemet. Ezért szükséges a lencsét alaposan és gondosan tisztítani, illetve a megfelelő időintervallumig hordani.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Szaruhártya-gyulladás is lehet belőle
Ha a lencsét túl sokáig vagy helytelenül viselik, vagy szennyezetten kerül a szemre, akár a szaruhártyát is begyullaszthatja. A szemnek oxigénre vagy szüksége, és a jó minőségű lencsék ezt biztosítják is. Az elhasználódott, kevésbé rugalmas lencse azonban veszít a légáteresztő tulajdonságából is. Az állandó irritáció miatt úgynevezett oxidatív stressz alakulhat ki a szaruhártyán, vagyis a folyamatos károsodás után nem lesz képes elviselni magán a lencsét. A gyulladt és megduzzadt szaruhártya miatt a látás tovább romlik, az oxigénhiány miatt erek keletkeznek rajta. Az állandó horzsolódás pedig akár fekélyt is okozhat a szemen.
A szemszárazság elkerülése érdekében a folyadékfogyasztásra is kiemelten figyelni kell. Fogyaszd a következő italokat, és egész testednek jót teszel!
Beindítja az emésztést, és kimossa a salakot: képeken a legjobb tavaszi méregtelenítő vizek
Nézegess képeket!
Elolvasom