14 élelmiszer, ami eltűnhet a klímaváltozás miatt: a jövő embereinek nem jut majd a reggeli italból
Kiderült, hogy melyek azok az élelmiszerek, amik a jövőben eltűnhetnek a klímaváltozás miatt.
A klímaváltozás hatásai nem csupán a Föld hőmérsékletének emelkedésében és gyakoribb extrém időjárási jelenségek képében mutatkoznak meg, hanem az élelmiszer-termelésre is komoly hatással vannak. Egyre több tanulmányban hívják fel a figyelmet arra, hogy bizonyos élelmiszerek akár teljesen eltűnhetnek a bolygó színéről az éghajlatváltozás miatt.
A klímaváltozás hatása az élelmiszerekre
Kutatások szerint a klímaváltozás hatásait főleg a Karib-térségekből származó élelmiszereknél lehet majd leginkább megérezni, de a világ minden része érintett ebben - Magyarországon például ezek lesznek a jövő superfoodjai.
Kávé
A magasabb hőmérsékletek és a megváltozott csapadékmennyiség befolyásolják a kávé minőségét és terméshozamát. Emellett a melegebb átlaghőmérséklet miatt ezeket a növényeket egyre inkább fenyegetik a betegségek és a kártevők is, így 2050-re jelentősen megcsappanhat a termény.
Csokoládé
A kakaóbab, amely a csokoládé alapanyaga, szintén érzékeny a hőmérséklet-emelkedésre és a vízhiányra. A kakaóültetvények legnagyobb termőterületein - például Ghánában és Elefántcsontparton - a hőmérséklet emelkedése és a csapadékmennyiség csökkenése komoly terméscsökkenést okozhat.
Tenger gyümölcsei
Nem csak a szárazföldi élelmiszer-termelést veszélyezteti a klímaváltozás, hanem az óceánokat is. A megnövekedett CO2-szint az óceánok savasodásához vezet, amely számos tengeri élőlény, például az osztrigák és más kagylók meszesedési folyamatát befolyásolja. Az óceánok savasodásához a halak is nehezen tudnak alkalmazkodni, ami veszélyezteti a tengeri élelmiszerkészletek stabilitását.
Kukorica
A kukorica termelését ugyancsak súlyosan érinti a vízhiány és a melegebb hőmérséklet. Egy 1°C-os globális hőmérséklet-emelkedés 7%-kal lassítja a kukorica növekedési ütemét.
Cseresznye
A cseresznyefák, mint sok más csonthéjas gyümölcs, a terméshozamhoz hidegebb órákat is igényelnek. A hőmérséklet emelkedése miatt a fák később virágozhatnak, és kevesebb gyümölcsöt hozhatnak. A késői fagyok is komoly károkat okozhatnak.
Juharszirup
A juharfák sziruptermeléséhez hideg telekre van szükség. A melegebb telek és a szárazabb nyarak nagy terhet jelentenek a cukorjuharoknak, ami csökkenti a sziruptermelést. Az előrejelzések szerint a juharfák termőterülete északabbra tolódik, ami az USA déli államaiban a juharfák kipusztulásához vezethet.
Bor
A bortermelés különösen érzékeny a hőmérsékleti ingadozásokra. A melegebb hőmérséklet és a változó nedvességtartalom a szőlőültetvények eltolódását eredményezi, ami a borkészítés szempontjából optimális területek elvesztéséhez vezethet. Az olyan országok, mint Ausztrália kiváltképp érintettek, mivel területük 73%-a 2050-re alkalmatlanná válhat a szőlőtermesztésre.
Bab
A bab, amely sok ember számára alapvető élelmiszer, szintén érzékeny a hőmérséklet-változásokra. A magasabb hőmérsékletek csökkentik a virágzást és a magtermelést, míg az erős esőzések és árvizek tönkretehetik a termést. A hőmérséklet-emelkedés miatt a terméshozam akár 25%-kal is csökkenhet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Cukornád
A cukornád a Karib-térség egyik legfontosabb exportnövénye, amelyet az aszályok, a hőhullámok és az időjárási minták megváltozása súlyosan érintenek. A túlzó cukorfogyasztás egyébként nagyon káros a szervezetre, erről korábban írtunk.
Banán
A banánültetvények érzékenyek a hőmérséklet ingadozásaira, a túlzott esőzésekre és a szárazságokra, ami csökkenti a terméshozamot.
Citrusfélék
Az extrém időjárási viszonyok, beleértve a hurrikánokat és a hosszabb aszályos időszakokat, csökkenthetik a citrusfélék terméshozamát és minőségét.
Kókusz
A kókuszfák érzékenyek a tengerszint-emelkedés okozta sósvíz-beszivárgásra, ami befolyásolja a növekedésüket és a terméshozamot.
Rizs
A rizs termelése érzékeny a vízellátás ingadozásaira és a tengerszint emelkedésére, ami különösen a part menti területeken jelent majd problémát.
Mangó
Az aszályok és a hőhullámok csökkenthetik a mangó terméshozamát és minőségét.
Ezek az élelmiszerek egyre inkább veszélyeztetettek a klímaváltozás hatásai miatt, ami komoly kihívásokat jelent a globális élelmiszer-biztonság szempontjából - írja a The Guardian. Az élelmiszer-termelés fenntarthatósága és az éghajlatváltozás elleni küzdelem érdekében sürgős intézkedésekre van szükség.
Ezzel az 50 étellel menthető meg a Föld - Ennyit számít, miket eszel
Az emberiség meglepően kevés összetevőből készíti el a rendszeresen fogyasztott ételeit, ami komoly hatással van a környezetre.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)