Az ABCDE-szabállyal korán felismerhető a bőrrák - Ennél több anyajegy már rizikófaktort jelenthet
Arról, hogy anyajegy vagy bőrrák látszik a bőrön, csak a bőrgyógyász dönthet, de vannak figyelmeztető jelek.
Amikor valaki önvizsgálatot végez a bőrén, és esetleg új képletet fedez fel, azt javasolt szakembernek is megmutatni, hogy biztosak legyünk a diagnózisban. Még azok az foltok, pöttyök is lehetnek veszélyesek, amelyek elsőre leginkább ártalmatlannak tűnnek. Dr. Szántó Hajnalka, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza, allergológus, klinikai immunológus arra hívta fel a figyelmet, hogy az anyajegyszűrés akkor is fontos, ha nincsenek feltűnő képletek és gyanúsnak tűnő elváltozások a bőrön.
A kezdődő bőrrák felismerése
Az anyajegy lehet szokatlan, atípusos is
A bőrünkön lévő foltokat, pöttyöket, képleteket egy laikusnak nem könnyű megkülönböztetni a bőrráktól. A bőrön az anyajegyeken kívül még nagyon sokféle képlet fordulhat elő, és az anyajegyeknek is több típusa ismert. Ezek közt van olyan, amit kizárólag az orvos tud megkülönböztetni a melanomától vagy más bőrrák típusoktól - a gyanús anyajegyeket otthon eltávolítani egyáltalán nem ajánlott, erről korábban írtunk.
- Leggyakrabban a középbarna, egyenletesen pigmentált, ártalmatlan anyajegyek fordulnak elő. Ezek jobbára már gyermekkorban megjelenő, szimmetrikus, egyenletes felszínű képletek, melyek nem jelentenek bőrrákkockázatot. A nagyszámú (20-nál több) anyajegy azonban már rizikófaktort jelenthet.
- A vörös-barnás, gyorsan növekvő, félgömbszerű, 5-10 mm-es anyajegyek, melyek leginkább gyermekkorban alakulnak ki, jellegzetesen az arc, nyak vagy alsó végtag területén, szintén nem jelentenek kockázatot, de ellenőrzésükhöz szakemberre van szükség.
- A veleszületett anyajegyek általában ártalmatlanok, de ezeket is fontos évente ellenőrizni, főleg ha közöttük nagyobbak is találhatóak, mert kissé megnövekedett kockázattal rendelkeznek.
- Az atípusos anyajegyek általában változatosabb színűek, aszimmetrikusak, egyenetlen a szélük, alakjuk, formájuk. Rendszeres ellenőrzés mellett már pár milliméteresen is felismerhetőek, és eltávolításukkal megakadályozható a melanoma kialakulása.
Az önvizsgálat azért fontos, mert ennek során felfedezhetjük a változást. Az úgynevezett ABCDE-kritériumrendszer azokat a jellemzőket foglalja össze, amelyeket érdemes megmutatni az orvosnak. A melanoma kialakulásának rizikófaktorairól ide kattintva tudhatsz meg többet.
A = aszimmetria
A bőrképlet, az anyajegy formája nem szimmetrikus kör vagy ovális alakú.
B = border (határ, szegély)
Megváltozik az anyajegy formája, szegélye elmosódik, vagy éppen ellenkezőleg, kifejezetten éles határral különül el a bőrtől, esetleg a szélek mentén nyúlványok keletkeznek.
C = color (szín)
Az anyajegyek színe megváltozik, sötétedik vagy világosodik, részben vagy egészében több színt (fekete, barna, kék, rózsaszín, fehér) tartalmaz, esetleg világos udvar alakul ki az anyajegy körül.
D = diameter (átmérő)
Alapvetően a fél centiméternél nagyobb anyajegyek magukban hordozzák a veszélyt, de mindig orvoshoz kell fordulni, ha az anyajegy növekedésnek indul.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
E = evolving (fejlődés, alakulás)
Gyakorlatilag bármilyen jellegű átalakulást ajánlatos ellenőriztetni, a fentieken kívül például, ha egy korábban lapos anyajegy előemelkedővé válik, vagy ha viszketni, vérezni, esetleg váladékozni kezd.
Nemcsak a feltűnőség, de a különbözőség is gyanús
Az ABCDE-szabályrendszerhez társult később a „rút kiskacsa” jel is, amely a különbözőségre épít. A megfigyelések szerint ugyanis egy-egy személy egészséges anyajegyei mind színükben, mind méretükben, formájukban hasonlítanak egymásra akkor is, ha kissé szabálytalanok. Ami nem igazodik a többihez, az gyanús lehet még az önvizsgálatok során is. Az angol éppen ezért az „ugly duckling” jelenséget gyakran „funny looking”-nak (furcsa kinézetű) is nevezi, így az F kezdőbetű illeszkedhet az ABC-s megnevezés végére.
- Összegezve elmondható, a rendszeres szűrés során korán felfedezett gyanús képletek eltávolításával vagy rendszeres kontrollálásával megelőzhető a bőrrák kialakulása - hangsúlyozza dr. Szántó Hajnalka, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza, allergológusa, klinikai immunológusa. - Ez a korai felismerés és a szakszerű, sebészi eltávolítás pedig akár életet is menthet. Különösen hasznos e tekintetben a teljes testtérképes anyajegyszűrés, ami professzionális segítséget ad az összehasonlításhoz, a változások követéséhez.
Van vörös anyajegyed? Furcsa, de gyakori elváltozásokat mutatunk a bőrön
Tudod, mit jelent, ha cseresznyeszínű anyajegyed van? Hogy néz ki a vírusos szemölcs, a bőr alatti zsírdaganat, és mi az a vadhús?
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)