Lehet, hogy felesleges a kemoterápia? A személyre szabott vizsgálat kideríti, szükség van-e rá
Nem mindenkinek lenne muszáj kemoterápiára menni. Az új génvizsgálatok személyre szabottan mutatják meg a legcélszerűbb kezelési módot.
Egy frissen diagnosztizált rákbetegség lelki krízist is jelent az érintett számára, akiben nemcsak a gyógyítás esetenként bizonytalan kimenetele kelt félelmet, de a drasztikus kezelésekkel járó fájdalmak és mellékhatások gondolata is.
Bár a leggyakrabban alkalmazott kezelési mód máig a műtét, a kemoterápia és a sugárkezelés, számos új terápia, gyógyszer, célzott kezelés, immunterápia is elérhető már a betegek számára.
Génhibától függő kezelés
Természetesen ez nem azt jelenti, hogy minden esetben megkerülhető a kemoterápia, de a ráktípus, illetve a daganat hátterében álló szerzett vagy örökölt génhiba függvényében az egyes terápiákra másképp reagálhat a rák, így a terápiás terv személyenként nagyon különbözhet.
A precíziós molekuláris diagnosztika vizsgálata szövettani mintából történik, és azt deríti ki, pontosan melyik génhiba felelős a daganat kialakulásáért. Ennek ismeretében egy folyamatosan bővülő adatbázisból már nagy eséllyel lehet célirányosan keresni, hogy a rendelkezésre álló gyógyszerek közül melyik hathat a legjobban.
Ez fordítva is igaz, a génvizsgálat eredményeinek tükrében kizárhatóvá válhatnak egyes terápiák, például, ha a vizsgált gén mutációja a betegtörténetek adatbázisa alapján arról árulkodik, hogy egy kezelési mód hatástalan lenne. Így elkerülhető a felesleges szenvedéssel teli próbálkozás.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Noha a szervezetet rendkívül megterhelő, drasztikus kezelési módszerektől sokan félnek a rákdiagnózist követően, előfordulhat, hogy a génvizsgálat informatikai rendszer és onkológusokból álló szakmai team által elemzett eredményei alapján mégis az derül ki, hogy a helyben elvégezhető kemoterápia is gyógyulással zárulhat.
A kemoterápia lehetséges alternatívái
Világszerte jelenleg több száz olyan klinikai teszt van folyamatban, mely a célzott terápiás szerek hatékonyságát vizsgálja, ami azt jelenti, hogy a jövőben jelentősen nőhet az elérhető, forgalomba kerülő gyógyszerek száma.
A sugár- és a kemoterápia mellett több, úgynevezett kettes fázisú gyógyszer elérhető a betegek számára. Ezeknek a szereknek a hatékonysága már bizonyított, és biztonságos dózisukat is meghatározták, az utolsó fázisban vannak, amikor tesztek segítségével más gyógyszerekkel vetik össze őket.
Új, reményteli utat jelent a rákgyógyításban az immunterápia, melynek lényege, hogy a szervezet saját védekező rendszerét serkentve veszi fel a harcot a rákkal. Két formája közül az aktív immunterápia során egy, a saját daganatból készített vakcinával oltják be a beteget, így felkészítve a testet a ráksejtek legyőzésére. Ezzel szemben a passzív immunterápia során kívülről támogatják az immunrendszert.
Ezt egyelőre az ismert kezelési módok kiegészítésére használják, hogy a terápia után megmaradt rákos sejteket is maradéktalanul eltüntessék, de az eddig elvégzett kísérletek, melyekről korábban mi is beszámoltunk, ígéretes fejleményei a rákgyógyításnak.
Tüdőrákot gyógyítottak többszörös áttéttel: már bárki számára elérhetőek a jövő gyógyszerei
Tari Katalinnak a legújabb rákgyógyszerek segítettek kigyógyulni a tüdőrákból.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
- kemoterápia
- rákgyógyítás
- oncompass medicine
- precíziós onkológia
- daganat
- genetika
- sugárkezelés
- Életmód