Lehet, hogy felesleges a kemoterápia? A személyre szabott vizsgálat kideríti, szükség van-e rá
Nem mindenkinek lenne muszáj kemoterápiára menni. Az új génvizsgálatok személyre szabottan mutatják meg a legcélszerűbb kezelési módot.

Egy frissen diagnosztizált rákbetegség lelki krízist is jelent az érintett számára, akiben nemcsak a gyógyítás esetenként bizonytalan kimenetele kelt félelmet, de a drasztikus kezelésekkel járó fájdalmak és mellékhatások gondolata is.
Bár a leggyakrabban alkalmazott kezelési mód máig a műtét, a kemoterápia és a sugárkezelés, számos új terápia, gyógyszer, célzott kezelés, immunterápia is elérhető már a betegek számára.
Génhibától függő kezelés
Természetesen ez nem azt jelenti, hogy minden esetben megkerülhető a kemoterápia, de a ráktípus, illetve a daganat hátterében álló szerzett vagy örökölt génhiba függvényében az egyes terápiákra másképp reagálhat a rák, így a terápiás terv személyenként nagyon különbözhet.

A precíziós molekuláris diagnosztika vizsgálata szövettani mintából történik, és azt deríti ki, pontosan melyik génhiba felelős a daganat kialakulásáért. Ennek ismeretében egy folyamatosan bővülő adatbázisból már nagy eséllyel lehet célirányosan keresni, hogy a rendelkezésre álló gyógyszerek közül melyik hathat a legjobban.
Ez fordítva is igaz, a génvizsgálat eredményeinek tükrében kizárhatóvá válhatnak egyes terápiák, például, ha a vizsgált gén mutációja a betegtörténetek adatbázisa alapján arról árulkodik, hogy egy kezelési mód hatástalan lenne. Így elkerülhető a felesleges szenvedéssel teli próbálkozás.

Érzelmek logikája - Hogyan vannak jelen az érzelmek a logikus gondolkodásban?
A Femina Klub novemberi vendége Dr. Mérő László matematikus, pszichológus lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya az érzelmek és az elme bonyolult viszonyáról beszélget. Körbejárjuk, mit jelent valójában az érzelmi intelligencia, megismerjük az érzelmek szerkezetét, és hogyan alkalmazhatjuk a felismeréseinket mindennapi problémáink megoldásában is.
Pontos részletek az estről itt olvashatók: femina.hu/feminaklub
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2023. november 6. 18 óra
Helyszín: Thália Színház
Promóció
Noha a szervezetet rendkívül megterhelő, drasztikus kezelési módszerektől sokan félnek a rákdiagnózist követően, előfordulhat, hogy a génvizsgálat informatikai rendszer és onkológusokból álló szakmai team által elemzett eredményei alapján mégis az derül ki, hogy a helyben elvégezhető kemoterápia is gyógyulással zárulhat.
A kemoterápia lehetséges alternatívái
Világszerte jelenleg több száz olyan klinikai teszt van folyamatban, mely a célzott terápiás szerek hatékonyságát vizsgálja, ami azt jelenti, hogy a jövőben jelentősen nőhet az elérhető, forgalomba kerülő gyógyszerek száma.
A sugár- és a kemoterápia mellett több, úgynevezett kettes fázisú gyógyszer elérhető a betegek számára. Ezeknek a szereknek a hatékonysága már bizonyított, és biztonságos dózisukat is meghatározták, az utolsó fázisban vannak, amikor tesztek segítségével más gyógyszerekkel vetik össze őket.

Új, reményteli utat jelent a rákgyógyításban az immunterápia, melynek lényege, hogy a szervezet saját védekező rendszerét serkentve veszi fel a harcot a rákkal. Két formája közül az aktív immunterápia során egy, a saját daganatból készített vakcinával oltják be a beteget, így felkészítve a testet a ráksejtek legyőzésére. Ezzel szemben a passzív immunterápia során kívülről támogatják az immunrendszert.
Ezt egyelőre az ismert kezelési módok kiegészítésére használják, hogy a terápia után megmaradt rákos sejteket is maradéktalanul eltüntessék, de az eddig elvégzett kísérletek, melyekről korábban mi is beszámoltunk, ígéretes fejleményei a rákgyógyításnak.
(Képek: Getty Images Hungary.)
- kemoterápia
- rákgyógyítás
- oncompass medicine
- precíziós onkológia
- daganat
- genetika
- sugárkezelés
- Életmód