Kemény víz: a mosógépet tönkreteszi, az emberre hogyan hat?

Elárulja a szakértő

A kemény víz hatása a szervezetre nézve mondhatni előnyös.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A reklámokból jól tudod, hogy a mosógép élettartamát nagyban befolyásolja a kemény víz okozta vízkő. Jogosan merül hát fel a kérdés, hogy a szervezetedben nem okoz-e gondot ugyanez?

Az Országos Környezetegészségügyi Intézet Vízhigiénés és vízbiztonsági főosztálya nem hagy kétségek között őrlődni, most megtudhatod, van-e okod az egészségedet félteni a kemény víz miatt.

Mitől kemény a víz?

A kemény víz hétköznapi fogalommá vált a mosás kapcsán, de nincs mindenki tisztában azzal, hogy mit is értünk pontosan ez alatt. A víz keménységét a kőzetekből kioldódott kalcium és magnézium - együttes nevükön alkáliföldfémek - okozzák. Minél kevesebb oldódik ki belőlük, a víz keménysége annál inkább csökken.

A világ egyes országaiban, többek között Magyarországon is jogszabály határozza meg az ivóvíz kalcium-oxid-tartalmát. Eszerint a minimális érték 50 milligramm, a maximális érték pedig 350 milligramm lehet literenként.

Egészségtelen a kemény csapvíz?

A vízkeménységnek az egészségre nézve semmilyen káros hatása nincs, sőt. A keménységet adó kalciumnak és magnéziumnak lényeges szerep jut a csontok, a fogazat felépítésében, illetve az idegrendszer és az izomzat megfelelő működésében is, ezt az Egészségügyi Világszervezet - WHO - is megállapította.

Mikroszkopikus fotók: ezeket nyelheted le egy pohár csapvízzel

Nézegess képeket!

Elolvasom

Arra is rámutattak, hogy a vesekőképződés és a víz keménységének mértéke között semmilyen összefüggés nem fedezhető fel. Kutatásaik szerint a vesekő kialakulását elsősorban a genetika és az étkezési szokások idézik elő. A minimális 50 milligramm meghatározására azért volt szükség, mert a szervezet normál, egészséges működéshez ennyi ásványi anyagra mindenkinek szüksége van.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ha a víz túlságosan kis keménységű - azaz alacsony az ásványianyag-tartalma -, és valaki hosszú ideig csak ezt fogyasztja, akkor a sóháztartásának egyensúlya felborul, ami sok kellemetlen egészségügyi probléma forrása lehet. Ilyen esetekben érdemes az csapvíz mellett ásványvizet is fogyasztani.

Hús nélküli táplálkozás

Nemcsak az ásványi anyagok hiánya, hanem a húsfogyasztás mellőzése is okozhat egészségügyi bajokat!

Kell az ivóvizet lágyítani?

Jogosan merül fel a kérdés, hogy ha a mosógépnek szüksége van a vízlágyító készítményekre, akkor a szervezettel mi a helyzet. Az Országos Környezetegészségügyi Intézet szerint a vízlágyítás főként meleg vízzel működő fűtési rendszerekben lényeges, egészségügyi szempontból nem javasolják az ivóvíz lágyítását.

Ezt is szeretjük