A csapvíz is allergiát okozhat?

Ez a vegyület állhat a háttérben a kutatók szerint

Az ivóvízben is megtalálható diklórfenolok nem veszélytelenek.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az elmúlt években világszerte folyamatosan növekedett az ásványvízfogyasztás mértéke, valamint a különféle víztisztító berendezések piaca is fokozatosan bővül. Ennek hátterében az emberek csapvízzel szemben támasztott - vélt vagy valós alapokon nyugvó - bizalmatlansága áll.

Amerikai kutatók a közelmúltban a csapvíz egy újabb potenciális veszélyére hívták fel a figyelmet. Vizsgálataik szerint az ivóvíz klórozása során keletkező diklórfenolok hozzájárulhatnak ahhoz, hogy egyre több embernél jelentkezik élelmiszer-allergia.

Allergén diklórfenolok az ivóvízben

A New York-i Albert Einstein Orvostudományi Egyetem munkatársai tanulmányukban úgy találták, hogy gyakoribb volt az élelmiszerallergia azoknál az embereknél, akiknek a vizeletében magasabb volt a rovarirtó szerekben is alkalmazott diklórfenolok szintje.

Tízezer embert vizsgáltak

Egy 2005-2006-ban készült nagyszabású amerikai egészségügyi felmérésben megállapították, hogy a vizsgálatba bevont mintegy tízezer ember közül minden negyedik, összesen 2548 ember vizeletéből kimutatható volt diklórfenol.

Ebből a csoportból 2211 embert vontak be a mostani tanulmányba, amelynek eredményét az Annals of Allergy, Asthma and Immunology című szakfolyóiratban ismertették.

A leggyakoribb allergiát okozó élelmiszerek

Nézegess képeket!

Elolvasom

80%-kal növeli az élelmiszer-allergia kockázatát

A vizsgált emberek közül 411-nek volt élelmiszerallergiája és 1016-nak környezeti allergiája. Az elemzés azt mutatta, hogy 80%-kal gyakoribb volt az élelmiszerallergia azoknál, akiknél a legmagasabb diklórfenolszintet mérték, szemben azokkal, akiknek szervezetében elenyésző volt a vizsgált vegyület szintje.

Nem csak a csapvíz tartalmaz diklórfenolt

A csapvizet helyettesítheted ugyan palackozott vízzel, ám máshonnan is jut a szervezetedbe a diklórfenolokból. Egyéb diklórfenolforrások, például a rovarölővel kezelt gyümölcsök és zöldségek, nagyobb szerepet játszhatnak az élelmiszer-allergia kialakulásában - idézte Elina Jerschow allergológust, a kutatás vezetőjét az EurekAlert című amerikai tudományos portál.

Méregteleníts!

Annak érdekében, hogy szervezetedben ne gyűljenek fel a méreganyagok, érdemes időnként beiktatnod egy-egy méregtelenítő kúrát, mely után frissebb és energikusabb lehetsz.

Ezt is szeretjük