A monogám nőknél nem fordul elő? 7 durva tévhit a méhnyakrákról és a HPV-ről
Miért nem nyújt védelmet az óvszer a HPV ellen?
A méhnyakrákról és az azt okozó HPV vírusról egyre többet tudunk, ám még mindig sok a félreértés, tévhit velük kapcsolatban.
Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászati daganatokkal is foglalkozó nőgyógyásza a leggyakoribb mítoszokat oszlatja el.
A HPV ritka, és monogám nőknél nem fordul elő
Igen gyakori tévhit, miszerint a HPV vírusa ritka. Az igazság az, hogy a legtöbben átesnek rajta - akár az emberek 80%-a -, viszont jellemzően észrevétlen marad. Természetes védettség alakul ki, az immunrendszer leküzdheti. Bár igaz, hogy gyakrabban elkapják, akik sokszor cserélgetik a partnereiket, ám a monogám kapcsolatban élőknél ugyanúgy előfordulhat. Fontos tudni, hogy a legtöbb állapot magától is gyógyulhat, ám igen súlyos problémákat is okozhat, köztük például a kiterjedt szemölcsökön kívül méhnyakrákot - a HPV bizonyos típusai. Éppen ezért érdemes részt venni rendszeresen a szűréseken!
Túl fiatal vagyok a méhnyakrákhoz
Bár a méhnyakrákos betegek rendszerint 35-40 év felettiek, ez még nem jelenti, hogy a 20-as években ne fordulna elő. Ráadásul a HPV-fertőzöttség és a méhnyakrák előtti állapotok a fiatalabb korosztály tagjainál igen gyakoriak.
Szexuális élet előtt nincs szükség HPV-oltásra
A HPV-fertőzést elsősorban szexuális érintkezéssel lehet szerezni és továbbadni, ezért sokan úgy gondolják, felesleges akkor az oltás, amikor még valaki nem él szexuális életet. Azonban a legmagasabb hatékonyság érdekében a szakemberek azt javasolják, hogy lehetőleg még a szexuális élet megkezdése előtt - 9-12 évesen - kapják meg a lányok - és a fiúk! - a vakcinát.
Az óvszer védelmet nyújt
Igen sokan élnek abban a tévhitben, hogy az óvszer védelmet nyújt. Ez sok nemi úton terjedő betegségre igaz, de a HPV esetében csak csökkenti a rizikót. A HPV ugyanis nemcsak nyálkahártya érintkezésével, hanem bőrkontaktussal is fertőz.
A HPV egyenlő a méhnyakrákkal
Nem feltétlenül, nem szabad pánikba esni. Egyrészt a HPV-nek több típusa van, és nem mindegyik hozható a méhnyakrákkal összefüggésbe. Legtöbbször eltűnik a szervezetből az immunrendszer útján. Másrészt - és pont ez a szűrések lényege - a méhnyakrák előtti állapotok is felfedezhetők, nem csak már maga a méhnyakrák.
Nincsenek tüneteim, egészséges vagyok
Sem a HPV-nek, sem a rákmegelőző állapotoknak nincsenek sokszor tünetei, így nem csak akkor kell szűréseken részt venni, amikor már panaszai vannak valakinek. Bár legtöbbször a pecsételő vérzés, hüvelyi folyás, fájdalmas szexuális együttlétek utalnak a problémára, nem ritka az sem, amikor semmilyen tünet nem jelentkezik.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
HPV-oltás után már nincs szükség szűrésre
Dr. Hernádi Balázs kiemelte, az, hogy valaki beoltatta magát, nem jelenti, hogy számára feleslegessé váltak a szűrések, mivel a vakcina csak a leggyakoribb HR-HPV-típusok ellen véd, és több mint száz ismeretes.
Tudod, hogy néz ki a méhnyak?
Láttál már a méhnyakon megjelenő polipot? Milyen a méhnyak szülés után? És hogy néz ki a méhnyakrák? A követező képeken megnézheted.
Képek: Getty Images.
OLVASD EL EZT IS!