Így kell vérnyomást mérni otthon - Nagyon sokan csinálják rosszul

Komoly eltéréseket adhat, ha nem figyelsz a csak apróságnak tűnő szabályokra.

Hogyan kell vérnyomást mérni?
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A modern gyógyászati eszközök, többek között az automata vérnyomásmérők térhódításának köszönhetően ma már koránt sincs szükség orvosra egy tájékoztató jellegű vérnyomásméréshez, az egyszerűnek tűnő alkalmazás révén ezt bármikor, bárki elvégezheti otthonában is.

Amellett azonban, hogy ez nem váltja ki a rendszeres kontrollt, probléma esetén pedig a klinikai vérnyomásmérést, számos olyan hiba elkövetésére ad lehetőséget, ami meghiúsíthatja a mérést, vagy éppen téves eredményeket szül. Szinte mindenki tudja, hogy közben mozdulatlannak kell maradni, emellett is létezik azonban néhány szabály, amelynek betartása alapvető fontosságú annak szempontjából, hogyan kell vérnyomást mérni.

Ezekre figyelj a mérés előtt!

A testhelyzet, a fizikai aktivitás vagy éppen az érzelmi állapot is képes befolyásolni a vérnyomásértékeket, ezért nagyon fontos, hogy mérés előtt ezeket is figyelembe vedd.

Lehetőleg sportolás vagy erőteljesebb fizikai aktivitás után egy-másfél órával ne mérj vérnyomást, ami ugyanígy igaz a kávé elfogyasztására, illetve az utolsó cigaretta elszívására is, emellett ügyelj arra is, hogy a mérés előtti öt percben nyugalmi helyzetet vegyél fel.

Nagyon fontos az is, hogyan helyezkedsz el, lehetőleg ülj egyenesen, de kényelmesen egy széken, a hátadat a támlának döntve, lábaidat pedig semmiképpen se keresztezd, tartsd őket kényelmesen, egymással párhuzamosan, talppal a földnek. A legjobb, ha olyan helyen ülsz, ahol az alkarodat is meg tudod támasztani.

Hogyan kell vérnyomást mérni?

Az otthon használható, automata vérnyomásmérők közül a leggyakoribb talán a csuklós mérő, azonban olyan is kapható, amely a felkaron mér, ez utóbbi erősen ajánlott mindazoknak, akik tartósan magas vérnyomástól, cukor- vagy vesebetegségtől, érszűkülettől, érelmeszesedéstől vagy ödémától szenvednek, a csuklós mérő ugyanis csak azoknál ad megközelíthetően pontos értékeket, akiknek az érrendszere ép és egészséges.

Durva, de van ilyen: képeken 6 étel, amitől nagyon ideges leszel

Nézegess képeket!

Elolvasom

A vérnyomásméréshez fel kell tűrni a ruhát, ha azonban túl szoros, jobb, ha inkább leveszed, semmiképpen sem szabad azonban úgy feltűrni, hogy bárhol is szorítson. A mandzsettát viszont fontos szorosan rögzíteni, túl szorosnak azonban nem szabad lennie: az általános szabály szerint jó, ha például a felkar esetében a két ujjad befér a mérő és a tested közé. Előfordulhat, hogy a mandzsetta mérete nem megfelelő, ilyenkor érdemes kicserélni a készüléket, de már a vásárláskor is fontos erre rákérdezni, illetve figyelni, mekkora körfogathoz használható az adott termék.

A vérnyomásmérést mindig a szív magasságában kell végezni, ami a felkaros verzió esetében könnyen kivitelezhető, a csuklós mérésnél is figyelni kell azonban rá. A legjobb, ha megtámasztod az alkarod, és nem tartod, az izmok megfeszülése ugyanis okozhat eltérést az eredmények terén. A mérést továbbá mindig a bal karodon végezd, a tenyered pedig fölfelé nézzen. Miután elindítottad a mérést, maradj nyugodt, és ne beszélj.

Mi a teendő a mérés után?

Az első mérés után egy-két perccel érdemes ismétlő mérést végezni. Az ideális vérnyomásérték 30-40 év között 125/85 Hgmm, 40-60 év között 135/90 Hgmm, 60 év felett pedig 145/90 Hgmm.

Ha ettől kicsivel eltér, nem kell feltétlenül megijedni, fontos azonban, hogy rendszeresen mérd a vérnyomásodat, ha pedig az érték tartósan magas vagy alacsony - vagy már első mérés alkalmával is kiugróan eltér az optimálistól -, keresd fel mielőbb orvosodat.

Érdemes mindennap ugyanabban az időpontban megmérni a vérnyomást, illetve naplót vezetni az adatokról, ezzel lényegesen megkönnyíted az orvos munkáját és az esetleges probléma kezelését.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezt is szeretjük