Magyarországon is terjed a hMPV: ilyen a betegség lefolyása
Egy kevésbé ismert, ám régóta jelen lévő légúti vírus, a hMPV, most a figyelem középpontjába került Kínában – vajon mennyire kell tartanunk tőle?
Kínában az utóbbi hetekben megnövekedett a légúti fertőzések száma, különösen a humán metapneumovírus (hMPV) okozta megbetegedések. Bár a helyzet emlékeztethet a koronavírus-járvány kezdeti időszakára, szakértők szerint a két esemény között alapvető különbségek vannak.
Tudnivalók a hMPV vírusról
A hMPV egy széles körben elterjedt vírus, amely évente okoz légúti fertőzéseket világszerte. A legtöbb ember már gyerekkorában átesik egy hMPV-fertőzésen, és az élete során több alkalommal is újrafertőződhet. A vírus tünetei általában enyhék, köhögés, láz, orrdugulás és zihálás jelentkezhet. Súlyosabb esetekben azonban, különösen csecsemőknél, időseknél és legyengült immunrendszerű embereknél, bronchitist vagy tüdőgyulladást is okozhat.
A hMPV különösen veszélyes lehet olyan páciensekre, akik már meglévő tüdőbetegséggel, például asztmával vagy krónikus obstruktív tüdőbetegséggel (COPD) élnek. Míg a magas jövedelmű országokban ritkán halálos kimenetelű, az alacsonyabb jövedelmű területeken, ahol a gyenge egészségügyi infrastruktúra és a korlátozott felügyelet jellemző, a halálesetek aránya magasabb. Indiában például éppen ezért karantént rendeltek el.
A vírust először 2001-ben azonosították, de kutatások alapján már legalább 60 éve jelen van az emberek között. A hMPV azonban nem vált olyan ismertté, mint például az influenza vagy a Covid-19, mert a fertőzéseket gyakran más légúti vírusokkal azonosítják. Dr. Leigh Howard, a Vanderbilt Egyetem gyermekgyógyászati fertőző betegségekkel foglalkozó professzora szerint sok esetben a hMPV-t egyszerűen „valamelyik légúti vírusnak” könyvelik el, mivel a tünetei nehezen megkülönböztethetők más hasonló betegségektől.
A hMPV terjedése
A vírus cseppfertőzéssel, aeroszolok belélegzésével, fertőzött egyénekkel való közvetlen érintkezéssel, valamint szennyezett felületeken keresztül terjed – hasonlóan, mint a megfázás, az influenza és a Covid-19.
Kínában a hMPV-esetek száma különösen a 14 év alatti gyermekek körében nőtt meg, főleg az ország északi régióiban. Kan Biao, a Kínai Betegség-ellenőrzési és Megelőzési Központ Fertőző Betegségek Intézetének igazgatója szerint az esetek emelkedése az évszakhoz köthető, amikor a légúti betegségek gyakrabban fordulnak elő. Az egészségügyi hatóságok azt is megjegyezték, hogy a január végi holdújév-ünnepségek alatt, amikor az emberek utaznak és nagyobb csoportokban gyűlnek össze, további növekedés várható.
Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?
Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. február 19. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Azonban az előző évekhez képest a járványok mértéke és intenzitása alacsonyabbnak tűnik. A kínai hatóságok szerint a hMPV jól ismert vírus, és nem okoz komolyabb aggodalmat.
A vírus Magyarországon is jelen van, de Rusvai Miklós virológus szerint ez egyáltalán nem újdonság, hiszen korábban is kimutatták jelenlétét. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ rendszeresen ellenőrzi az ilyen típusú fertőzéseket. A betegség általában öt-hat nap alatt lezajlik, ha a beteg pihen, elegendő folyadékot fogyaszt, és meleg környezetben tartózkodik.
Van oltás vagy kezelés?
Jelenleg nincs specifikus oltás vagy antivirális gyógyszer a hMPV ellen. A kezelések a tünetek enyhítésére szolgálnak. Ugyanakkor kutatások folynak egy olyan kombinált oltás kifejlesztésére, amely egyszerre nyújtana védelmet a hMPV és a hasonló légúti szinciciális vírus (RSV) ellen.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a jelenlegi helyzet nem aggasztó. A WHO jelentései alapján az északi féltekén tél idején megszokott a légúti fertőzések – köztük az influenza, az RSV és a hMPV – számának növekedése. Az egészségügyi rendszerek Kínában nincsenek túlterhelve, és semmilyen rendkívüli intézkedésre nem volt szükség.
Az egészségügyi szakemberek hangsúlyozzák, hogy az alapvető higiéniai szokások– például a kézmosás és a zsúfolt helyek elkerülése – segíthetnek a fertőzések elkerülésében. Bár a hMPV súlyos esetekben problémát jelenthet, a globális immunitás és a jól ismert vírus miatt az aggodalom indokolatlan.
Sokan ettől a vírustól rettegnek Európában: ez minden, amit a Marburg-vírusról tudni kell
Aggasztó ütemben terjed a Marburg-vírus, amely komoly fenyegetést jelent a közegészségügyre.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)