Jobban hizlal, mint a kalóriatartalom: 3 hétköznapi szokás, ami miatt nem fogysz

Ha nem alszol eleget vagy nem reggelizel, sosem fogysz le.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár a drasztikus diéták hajlamosak a kalóriákat úgy beállítani, mint a túlsúly legfőbb okozóit, az igazság az, hogy szervezeted a bevitt kalóriából állítja elő a működéséhez szükséges energiát, így tehát nincs gond azzal, hogy mennyi kalóriát viszel be - mindaddig, amíg el is égeted azt.

Néhány rossz szokással azonban olyan súlyos károkat okozhatsz az anyagcserédben vagy a természetes zsírégető, illetve méregtelenítő folyamatokban, hogy azzal többet teszel a súlygyarapodásért, mint a kalóriabevitellel. Így értelemszerűen a puszta kalóriacsökkentés sem indítja majd be a fogyást, ha ezekkel nem hagysz fel.

Nem alszol eleget

A köztudatban a karcsúságot az aktív életmóddal, a túlsúlyt pedig a lustálkodással kötik össze, holott ennél jóval összetettebb problémáról van szó. Kutatások bebizonyították, hogy ha rendszeresen túl keveset alszol, akár a munkád, akár a stressz vagy éppen a bulizás miatt, az nagyban megnöveli az esélyedet az elhízásra.

Egy friss kutatás kapcsán a Washingtoni Egyetem szakemberei 1088 ikerpárt vizsgáltak meg, és azt találták, hogy azoknak, akik kevesebbet alszanak, magasabb a BMI-jük, vagyis a testtömegindexük. Az egypetéjű ikrek esetében a BMI legfeljebb 4%-kal tér el, de kétpetéjű ikrek esetében sem szokta a különbség mértéke meghaladni 26%-ot.

Ám ha az ikerpár egyik tagja kevesebb mint hét órát alszik naponta, a másik pedig legalább kilencet, ez a különbség 70%-os is lehet - és a kipihentebb félnek alacsonyabb a BMI-je.

Ennek oka az, hogy alvás közben sok olyan folyamat megy végbe a testedben, amely elengedhetetlen a méregtelenítéshez, ezáltal pedig a normális anyagcseréhez is. Ha állandóan fáradt vagy, az stresszesebbé tesz, az anyagcseréd lelassul, hajlamosabb leszel a salakanyagok és a víz visszatartására, ráadásul az ébren töltött óráidban is kevésbé leszel fizikailag aktív.

Fogyókúragyilkosok: képeken 7 veszélyes negatív hatás

Nézegess képeket!

Elolvasom

Nem helyezel hangsúlyt a reggelire

A nap egyik legfontosabb étkezése, ám mivel valahová az ébredés és a munkába indulás elé kell beszorítani, sokszor csak nagyon kevés idő jut a reggelire, vagy rosszabb esetben teljesen ki is marad. Bár azt gondolhatod, hogy ezzel legalább csökkentetted a napi kalóriabevitelt, valójában a reggeli kihagyása komoly szerepet játszhat az elhízás kialakulásában.

Az éjszaka folyamán a vércukorszinted csökken, az anyagcseréd pedig lelassul. A kiegyensúlyozott reggeli segít abban, hogy üzemanyagként beindítsa az anyagcseréd motorját, ha viszont nem körültekintően válogatod meg, mit eszel reggelire, a vércukorszinted vészesen lezuhanhat vagy éppen hirtelen megemelkedhet. Hosszú távon mindkét eset inzulinproblémákat okoz, ami anyagcserezavarhoz és a túlsúly kialakulásához vezethet.

Az orvosok szerint a reggelit az ébredést követő egy órán belül érdemes elfogyasztanod, a legjobb, ha alacsony glikémiás indexű, de tápláló ételt választasz, például gyümölcsöket, és a reggeli menüdben szerepel teljes kiőrlésű gabona, fehérje és természetesen elegendő mennyiségű folyadék is.

Reggelizz!

Kattints az alábbi videóra, és hallgasd meg a dietetikus szakértő véleményét a reggeli szerepéről.

Túlsózod az ételeket

Ugyan kalóriaértéke nem jelentős, a túlzott sóhasználat mégis elegendő lehet ahhoz, hogy komoly túlsúly kialakulásához vezessen. A fokozott sóbevitel ugyanis vízvisszatartást okoz, ez pedig pluszcentik formájában jelentkezik éppen a legkényesebb területeken, vagyis a hason, a csípőn, a fenéken és a combokon.

A vízháztartást a kálium és a nátrium szabályozza, jellemzően azonban utóbbiból sokkal többet fogyasztunk, mint amennyire a szervezetnek szüksége lenne - ez okozza a vizesedést. A szervezet minimális nátriumszükségletét már napi két gramm konyhasó is fedezi, öt grammnál azonban nem lenne ajánlott többet fogyasztani, különösen, hogy a són kívül más élelmiszerekben is található nátrium.

Az, hogy ki mennyire fogyasztja sósan az ételeit, elsősorban szokás kérdése, és még ha szereted is ezt az ízt, az ételízesítő csökkentésével megtaníthatod az ízlelőbimbóidat, hogy érzékenyebben reagáljanak arra. Így néhány hét elteltével, ahogy a szervezeted megszokta a természetesebb ízeket, a sokkal kisebb mennyiségű sót is ugyanolyan intenzívnek fogod érezni.

Ezt is szeretjük