Rombolja a gége egészségét, tönkreteheti a hangszalagot, mégis sokan csinálják: káros szokásra figyelmeztet a szakértő
A hangja bánhatja annak, aki figyelmen kívül hagyja a szakértő intelmeit!
- Ha valaki elveszti a hangját, annak leginkább hangszalag- és gégegyulladás az oka - mondja dr. Holpert Valéria a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa, aki arról beszélt, hogy a nyári forróságban elfogyasztott jeges italok és fagylaltok befolyásolhatják-e a hangszalagok egészségét.
A hideg italok és ételek hatása
- A hangszalag- és a vele együtt jelentkező akut gégegyulladás főként vírusos felső légúti fertőzések miatt alakul ki, de előfordulhat bakteriális fertőzések kapcsán is - ismerteti dr. Holpert Valéria. Jól ismert és gyakori probléma a hang túlerőltetéséből fakadó, krónikus gége- és hangszalaggyulladás is, amivel főként a tanárok, színészek és énekesek, call centerekben dolgozók körében találkozhatunk. Ilyenkor a vizsgálat során a hangszalagok vaskosak, szélük lekerekített, hangképzéskor nem zárnak, ezért a páciens azt tapasztalja, hogy hangja könnyen kifárad, fátyolossá, rekedtté válik, vagy akár el is némul. A hangszálgyulladást a hang megváltozása mellett nyelési nehezítettség, torokfájdalom és torokkaparás is kísérheti.
- A hangszalag és a gége elváltozásait irritatív anyagok is kiválthatják - mondja Holpert doktornő, aki a különféle maró anyagokat, a füst, por, gázok belélegzését, illetve a refluxbetegséget említi meg elsőként. Ezt követik a jó- és rosszindulatú daganatos elváltozások, neurológiai betegségek vagy rendellenességek, pajzsmirigyproblémák és a gégét ért traumák.
- A kémiai irritáció is okozhat enyhébb, a nyálkahártya felszínét érintő elváltozásokat - magyarázza a szakember, aki azt tanácsolja, hogy kerülendőek a túlzottan forró (fűszeres) ételek és italok, és óvatosan fogyasszon mindenki olyan jeges finomságokat, amelyeket néhány perccel a fogyasztásuk előtt kerültek ki a hűtőszekrényből. Hűsítő nyári fogásokat itt találsz!
Azok, akik számára hangjuk mindennapi munkaeszközként szolgál, különösen érzékenyek lehetnek a szájon át belélegzett száraz, hideg levegőre vagy a hidegebb ételek, italok fogyasztására. Ezek hatására ugyanis a hangszalagjaik is megduzzadhatnak, ami által hangszínük, hangterjedelmük változását tapasztalhatják. Verebély Ivánról, a legendás színészről például köztudott volt, hogy hűvösebb időben már nem szólalt meg kint; és mielőtt még kilépett volna a színházból a hideg levegőre, előtte percekig állt a kijáratnál a két kapu között, hogy szoktassa magát a külső hőmérséklethez.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha elment a hang, jöhet a fül-orr-gégész
- A hangszalagok gyulladásos problémái esetén fül-orr-gégészeti szakrendelés felkeresése javasolt - mondja dr. Holpert Valéria, aki szerint egy akut gyulladás akár egy-két hét alatt is kikúrálható, ám egy krónikus gyulladás esetén ennél hosszabb időt vehet igénybe a felépülés.
A gyógyítás legfontosabb eleme a hangkímélés (beszédtilalom) és a gégediéta, ami azt jelenti, hogy a betegnek kerülnie kell a nyálkahártyákat irritáló ételeket (a túl hideg vagy forró, fűszeres és szénsavas ételeket-italokat) és természetesen a dohányzást is. Nagyon fontos azonban, hogy ez idő alatt is sok folyadékot fogyasszon. Szükség szerint gyulladáscsökkentőt és a nyákoldó készítményeket is felírunk a páciensnek. Ha pedig a hang túlerőltetése miatt kialakult rossz hangképzési technika okozza a tüneteket, akkor a foniátriai vizsgálat után hangterápiára is szükség van.
A rekedtség gyakoribb okai: nem csak légúti betegség okozhatja
A hang berekedése mögött nem csak légúti betegség állhat, szakorvos ismertette a további lehetséges okokat.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)