Miért hizlal, ha túlzásba viszed az edzést? 5 hiba, amitől hatástalan lesz
Becsületesen edzel, de hetek óta nincs szemmel látható eredmény? Ez lehet az oka.
A rendszeres edzés elengedhetetlen az egészségünk megőrzése, az állóképesség növelése, valamint az elhízás elkerülése szempontjából, de a tónusosabb alak és formásabb izmok elérése érdekében is érdemes beiktatni a testmozgást, valamint a súlyzós edzéseket a mindennapokba.
Hosszú távon minden mozgás eredményre vezet, ám nem mindegy, mennyit edzel. Ajánlások szerint a heti 150 perc mérsékelt intenzitású edzés, azaz öt napon át 30 perc vagy két és fél órányi intenzív edzés az ideális egy átlagos felnőtt számára. Persze heti három-négy alkalommal is igazán látványos izomtömeg-növekedést érhetsz el. Az erősítő edzések - súlyzózás, saját súllyal végzett gyakorlatok - esetében 45-60 perc az általános. Az intervallum- és kondicionáló edzésekből többnyire 30 perc is elég, míg az aerob tréningek akár 60 percesek vagy hosszabbak is lehetnek. Ilyenkor a folyamatosan érkező terhelés miatt a test nem indítja be az izmok lebontását, és folyamatosan zajlik a sok kalória felhasználásával járó gyógyulás is.
Miért nem jó, ha túlzásba viszed az edzést?
A feszültség és a stressz levezetésére is a legjobb módszer az edzés, noha voltaképp az edzés maga is egyfajta stresszhelyzet, amely komoly terhelést ró a szervezetre, ezért elengedhetetlen a regenerálódás.
Ha túl gyakran és túl sokat edzel
Vannak, akik teljesen megszállottan edzenek, és nem hagynak időt az izmok pihentetésére. A túledzettség legjellemzőbb tünetei a magas pulzusszám, izomfájdalom, ingerlékenység, energiaszint-csökkenés, teljesítménycsökkenés, alvászavar, de hirtelen testsúlygyarapodás is felléphet attól, ha valaki folyamatosan stresszben tartja a szervezetét. A stressz ugyanis beindítja a szervezet zsírraktározó funkcióit, és tartalékként felhalmozza, mintegy védekezésként, hogy a jövőre nézve elegendő energiatartaléka legyen. Stephanie Mansour személyi edző szerint az edzés intenzitásának kis lépésekben történő növelése összességében jobb a testnek, mint a túl hirtelen és túl sok edzés. A regenerálódás hiányában az izmok, ízületek apró sérülései egyre csak növekednek, így nagyobb lesz a sérülésveszély is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha mindig ugyanazokat az izmokat dolgoztatod meg
Mivel helyi zsírégetés nem létezik, teljes alakot megmozgató, változatos gyakorlatokra van szükség. De ahogy az egyoldalú edzésmódszerhez, úgy a könnyű gyakorlatokhoz is hamar hozzászokik a szervezet, és már nem jelent kihívást az izmoknak, amik ezáltal nem fejlődnek tovább. Érdemes mindennap más izomcsoportot megdolgoztatni és az edzéstípusokat, valamint az ismétlésszámokat is változtatni. A kardiózás remekül fogyaszt, ugyanakkor a súlyzós gyakorlatok azok, amelyekkel formás alakot varázsolhatsz magadnak.
Ha a nyakaddal kompenzálod a gyakorlatokat
A huszadik hasprésnél könnyen azon kaphatod magad, hogy nem izomból dolgozol, hanem a nyakaddal és vállaiddal próbálsz előremozdulni, így voltaképp helytelen és hatástalan a gyakorlat, amit végzel, és még a gerincednek is árthatsz ezzel, a porckorongok is sérülhetnek. Ha azt tapasztalod, hogy a hasprés során elkezd fájni a nyakad, az minden bizonnyal a helytelen kivitelezésnek lesz köszönhető.
Túl sok pihenőidő
Nem véletlenül mondják azt, hogy az edzés egy-egy sorozata között 30-60 másodperces pihenőszakaszok váltsák egymást. Amennyiben a gyakorlatok között több percig pihensz, esetleg kitalálod, hogy addig kiteregetsz, a bemelegített izmok azonnal visszahűlnek, és kezdheted újra az egészet.
Legyen egy terv!
Ahhoz, hogy rövid időn belül eredményeket érj el, érdemes személyi edzővel elvégeztetned egy állapotfelmérést, amely alapján az edző személyre szabott edzéstervet készít neked. Érdemes megtervezni az edzés menetét, azt, hogy milyen izmokat szeretnél megdolgoztatni, és ezt milyen gyakorlatokkal teheted meg. Nem beszélve arról, hogy a személyi edző megmutatja és elmagyarázza, hogyan kivitelezheted helyesen a gyakorlatokat, amiket aztán otthon is végezhetsz. Pár héttel később már nagyobb súlyokkal és magasabb ismétlésszámmal tornázhatsz a fejlődés érdekében.
4 hetes kezdő edzésterv
A zsírégetés záloga ugyan a kardioedzés, de az izomépítéshez szükség van erősítő jellegű edzésekre is. Az izomépítés pedig fontos, mert ezáltal nemcsak az egész test lesz tónusosabb, de ugyanakkor a zsírégetés mértéke is fokozódik.
4 hetes, kezdő edzésterv zsírégetésre fókuszálva: napi fél óra az egész
ElolvasomBorító -és ajánlóképek: Getty Images Hungary