Hétköznapi mérgek: 10 veszélyes vegyület, mellyel naponta találkozol
Naponta több ártalmas anyaggal is kapcsolatba kerülsz.
- Horváth Eszter
- 2011.05.13.
Dia
Dietil-ftalát - mosópor
Az alkohol denaturálásához használt dietil-ftalát elsősorban a mosóporokban, a kozmetikumokban és a PVC-ben található meg. Az egyik legveszélyesebb összetevő, amely hozzájárulhat a nemi hormonok túl alacsony szintjéhez, de károsíthatja az immunrendszert és elősegítheti a rák kialakulását is.
Kapcsolódó cikk:
Egészségre káros adalékok a tisztítószerekben »
Dia
Guargumi - ketchup, majonéz
A mérgező guarbab magjából őrléssel készülő termék különösen káros anyagokat tartalmazhat, mivel tökéletes tisztítása gazdaságtalan. A guargumit többek között majonézhez, ketchupokhoz, szószokhoz, üdítőkhöz, szörpökhöz használják.
Dia
Nitritek és nitrátok - pácolt húskészítmények
A pácolt húskészítmények állandó alkotói. Egészségedet súlyosan veszélyeztető vegyületcsoport, hiszen a vér károsításával annak oxigénszállító képességét csökkentik, valamint a belőlük képződő nitrózamin karcinogén.
Kapcsolódó cikk:
A legveszélyesebb adalékanyagok listája »
Dia
Fenol - bútorfény
A legtöbb, boltban kapható bútorfény veszélyes anyagokat, például fenolt tartalmaz. A fenol a levegővel érintkezve csillogó, fényes felületté szilárdul, viszont így a bútorfény használat után akár napokig is irritáló gázokat bocsájthat ki, a fenol pedig belélegezve kellemetlen tüneteket, extrém esetekben akár máj- vagy vesekárosodást is okozhat.
Dia
Dietanolamin - testápoló
Szerepet játszhat a rák kialakulásában a dietanolamin, röviden DEA. Ezt a színtelen vagy kristályos alkoholt oldószerek, valamint tisztítószerek gyártásához használják, de testápolók is tartalmazzák, mivel jól hidratál, ezáltal puhává varázsolja a bőrt.
Kapcsolódó cikk:
Egészségre káros adalékok a tisztítószerekben »
Dia
Alumínium - dezodor
Nem telik el úgy nap, hogy ne fújnád be magad dezodorral? Érdemes megfontolnod, hogy mikor és milyen izzadás elleni készítményt használsz. A német ÖKO-Test magazin tesztje az izzadásgátlók gyakori bőrirritáló hatásáról tanúskodik. A kutatások arra az eredményre vezettek, hogy a dezodorokban található alumínium eltömíti a pórusokat.
Dia
Cukor
A túlzásba vitt cikorfogyasztással nem egyszerűen a vonalaidat veszélyezteted. Otto Heinrich Warburg német biológus orvosi Nobel-díjat kapott felfedezéséért, hogy a rosszindulatú daganatok anyagcseréje nagymértékben függ a glükózfogyasztástól - a megemésztett cukor a testben glükózzá alakul.
Kapcsolódó cikk:
A legdurvább rákkeltő, amit mindennap fogyasztasz »
Dia
Tartrazin - mustár, pezsgőtabletta
Az allergiát leggyakrabban kiváltó adalékanyagnak tartott tartrazin többek között megtalálható a szörpökben, pezsgőtablettában, fűszerszószokban és a mustárokban is. Az ételeket citromsárgára, zöldre vagy barnára festő színezőanyag az arra érzékeny embereknél allergiás reakciót válthat ki, különösen a szalicilsavra való érzékenység esetén fordulhat elő légzőszervi rendellenesség vagy bőrtünet.
Dia
Sodium laureth - sampon
A samponokhoz használt habképző anyag, a sodium laureth szulfát gyakran okoz bőrallergiát. Gyorsan felszívódik, és maradandó károsodást okozhat több szervben is - mint az agy, a máj vagy éppen a szem. Más anyagokkal kapcsolatba lépve pedig rákkeltő anyagokat hoz létre.
Kapcsolódó cikk:
A 10 legveszélyesebb rákkeltő vegyület »
Dia
Aszpartam - jeges tea, fagylalt
A szintetikus édesítőszerre érzékeny embereknél fejfájást, kábultságot, rosszullétet és allergiás reakciókat figyeltek meg. Az Amerikai Egyesült Államokban egyszer már betiltott, majd újra engedélyezett adalékanyag kimondottan kerülendő terhesség esetén. A vegyület megtalálható szénsavas üdítőitalokban, gyümölcslevekben, jeges teában, fagylaltokban.