Leleplezzük a kínos betegséget!
A hasmenésnek rengeteg fajtája van, melyeket ha ismered, sikeresen és egyszerűen kezelheted a kínos bajt.
Legkevesebb 2,5 millió ember halt meg hasmenés következtében a világon még pár évvel ezelőtt is. Ehhez képest lényegesen kevesebben szenderültek öröklétre olyan betegségekben, mint az AIDS − 1,5 millió − vagy a malária − 2,1 millió −, amelyek inkább a figyelem középpontjában állnak.
Tehát a hasmenés, ha nem kezelik időben és megfelelően, akár halálos kimenetelű is lehet!
A WHO jelentése szerint az évente előforduló hasmenéses betegségek körülbelül kétharmadát ambulánsan diagnosztizálják és kezelik, a maradék egyharmad otthon kúrálja magát.
Mi az a hasmenés?
Hasmenésről − diarrhoiáról − akkor beszélhetünk, ha a napi széklettérfogat több mint kétszeresére nő, súlya meghaladja a 300 grammot, és folyadéktartalma is jelentősen megnövekszik, egészen a vizes hasmenésig.
Márpedig ez a szervezet számára folyadék- és ásványianyag-vesztést jelent. A folyadék- és elektrolitvesztés különösen a csecsemők és kisgyermekek esetében válhat gyorsan veszélyessé. Hatására a vér besűrűsödik, és a keringés összeomolhat. A hasmenés gyakori kísérője a hányinger, a hányás és a bélgörcsök.
Okok és következmények
Ozmotikus hasmenés
- Oka: rosszul vagy egyáltalán nem felszívódó, vízben oldható, ozmotikusan aktív anyagok jelenléte a bélben. Ennek következtében folyadékdömping keletkezik a belekben, és a bélbolyhok már nem tudják felszívni a vizet.
- Következménye: hirtelen kiszáradás.
Felszívódási zavar okozta hasmenés
- Oka: az elektrolitok és a víz felszívódása és kiválasztása közötti aránytalanság a vékony- és vastagbélben − ekkor értelemszerűen a kiválasztás van túlsúlyban. A makroszkopikusan felismerhető vizes széklet és súlyvesztés tipikusan erre a hasmenésre jellemző. Ilyenkor két hasmenéses székletürítés között hosszabb idő telik el.
- Következménye: fokozott legyengülés, vérszegénység, fogyás.
Kiválasztási zavar okozta hasmenés
- Oka: a bélnyálkahártya akut, illetve krónikus gyulladása. Ez nagyobb mennyiségű nyálkát eredményez a bélben. A gyulladás miatt a víz és az elektrolitok felszívódása csökken.
- Következménye: hasi görcsökkel járó, nyálkás, vizes széklet, erőtlenség, hiánytünetek.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mozgászavar okozta hasmenés
Intenzív bélmozgás
- Következménye: az ételpép rövidebb ideig érintkezik a bélnyálkahártyával, ezáltal csökken a felszívódás teljesítménye.
A belek csökkent mozgása
- Következménye: az ételpép a bélben hosszabb ideig marad, ezért ez bakteriális túltengéshez vezet − az erjedés és rothadás miatt erős puffadással jár a formátlan széklet.
Akut vagy krónikus?
Klinikailag a fent említett okoktól függetlenül a hasmenés két fajtáját különböztetjük meg: az akut és a krónikus hasmenést.
Az akut hasmenés diagnózisa magában foglal sok fertőzéses betegséget is. Különös jelentőségűek itt a gyenge immunrendszerű pácienseknél fellépő, egyébként nem kórokozó által kiváltott fertőzéses megbetegedések. Nemritkán az antibiotikumok is kiváltanak álhártyás vastagbélgyulladást, aminek hasmenés lesz a következménye. A fertőzések vagy antibiotikum-szedést követően jelentkező hasmenés oka a bélbaktérium-flóra zavara.
Alapvetően érvényes: amennyiben a hasmenés két napnál tovább tart, lázzal és véres széklettel jár, feltétlenül szükség van laboratóriumi székletvizsgálatra!
Krónikus hasmenés esetén a panaszok három napnál tovább tartanak. Okai nagyon különbözőek lehetnek. A klinikai panaszok a pácienseknél nem lokalizálhatóak, a hasfal puha és benyomható, rendszerint nem tapasztalható izomvédekezés és nyomási fájdalom.
A hasmenés elsődlegesen a szervezet tisztulási folyamata. Rendszerint önmagának szab határt. Ezért csak három napnál hosszabb ideig tartó, lázzal és fájdalommal járó hasmenést kell kezelni.
Kezelés
Akut hasmenés
Kezelési javaslatok: az okok megszüntetése, kímélő étrend, fizikális terápia, gyógyszerek, háziszerek.
A könnyebb lefolyású, akut hasmenésre a következő kezelés javasolt: első nap koplalás, a második naptól kímélő ételek − kétszersült, nyákleves −, a harmadik-negyedik napon az érintett már ehet mindent, amit megkíván, de kerülnie kell a felfúvódást okozó és citrustartalmú ételeket, italokat. Bőségesen kell folyadékot fogyasztani, 24 óra alatt 4-5 litert!
Krónikus hasmenés
Kezelési javaslatok: okok megszüntetése, kímélő étrend, sok folyadék, gyógyszerek, fizikális terápia.
Gyógyszeres kezelés: hasmenés elleni por, illetve emésztésjavító, gyulladáscsökkentő kapszula felnőttek, gyerekek és csecsemők számára. Hatása: a széklet gyorsan normalizálódik, megköti, illetve semlegesíti a toxint, segíti a víz- és elektrolitfelszívódást, regenerálja a bélflórát.
OLVASD EL EZT IS!
- gyógynövény
- tünetek és betegségek
Hasi görcsök, puffadás, székrekedés
- táplálkozás
- fertőzés
A szalmonellafertőzés vészjelző tünetei
- táplálkozás
- fertőzés