Ennyiszer kellene hajat mosni egy héten: csak még zsírosabb lesz, ha túlzásba viszed
A hajmosás gyakorisága nem egyforma mindenkinek – ha túlzásba viszed, csak rontasz a helyzeten!
A hajmosás témájában rengeteg tévhit kering, és sokan nincsenek tisztában azzal, milyen gyakorisággal lenne ideális tisztítani a hajukat. Pedig ez egyénenként változik, és a hajtípus, illetve a fejbőr állapota alapján kell eldönteni, hányszor kellene hajat mosni egy héten. A szakértők szerint ha valaki gyakran végzi, azzal éppen az ellenkezőjét érheti el annak, amit szeretne: még zsírosabbá válhat, és kiszáradhat a fejbőr.
Ennyiszer kell hajat mosni
Dr. Iris Rubin bőrgyógyász szerint a leggyakoribb ajánlás heti két-három hajmosás, de ez a hajtípustól is függ. Az egyenes, vékony szálú haj például hamarabb zsírosodik, ezért gyakoribb mosást igényelhet, míg a göndör, vastag szálú vagy 4c típusú haj (afrotextúrájú haj) sokkal ritkábban igényli a tisztítást, akár hetente egyszer is elegendő lehet.
Ha a fejbőröd viszket, korpásodik, vagy olajos tapintású, esetleg kellemetlen szagot érzel, akkor érdemes gyakrabban mosni. A kevesebb hajmosás nem mindenkinél működik, különösen akkor, ha hajlamos vagy a zsírosodásra, vagy napi szinten hajformázó termékeket használsz.
Van, aki úgy gondolja, hogy a mindennapos hajmosás káros, ám szakértők szerint ez hajtípus és sampon kérdése. Ha zsíros hajad van, még indokolt is lehet, de fontos, hogy gyengéd, hidratáló sampont használj, amely nem szárítja ki a hajszálakat és a fejbőrt. Ryan Turner bőrgyógyász szerint a finom szálú, egyenes hajat naponta is lehet tisztítani, de a hidratálásról semmiképpen ne feledkezz meg – a száraz, töredezett hajszálakhoz vezető folyamatot így meg tudod előzni.
Az is lényeges, hogy legalább havonta kétszer cseréld le a szulfátmentes samponodat egy tisztító, szulfátos változatra. Ez segít eltávolítani a hajformázók maradványait, valamint a kemény víz okozta lerakódásokat.
A ritka hajmosás sem feltétlenül jó megoldás. Dr. Rubin szerint a fejbőrön felhalmozódó faggyú, hajformázó termékek és elhalt hámsejtek eltömíthetik a hajhagymákat, ami hajhullást, korpát és irritációt okozhat. A fejbőr megfelelő tisztítása és hidratálása alapvető a haj egészségének megőrzéséhez.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha száraz a fejbőröd, próbáld heti egy-két alkalomra korlátozni a hajmosást, és válassz hidratáló, szulfátmentes sampont, például hialuronsavval dúsított változatot. Az olajos hajjal küzdők viszont akár napi mosást is beiktathatnak, de csak megfelelő, gyengéd termékekkel, amelyek nem károsítják a hajszálakat.
Sokan hiszik, hogy a ritkább hajmosással „kinevelhetik” hajukat a zsírosodásból, de a szakértők ezt cáfolják. Ha genetikailag hajlamos vagy a zsírosodásra, a hajad ugyanúgy termelni fogja a faggyút – akkor is, ha kevesebbszer mosod meg. A hajmosási szokások átalakításával azonban jobb állapotba hozhatod a fejbőrödet és a hajszálaidat.
A legfontosabb, hogy figyeld meg, mit jelez a hajad és a fejbőröd. A hidratálómaszkok, hajápoló olajok és mélykondicionálók használatával fenntarthatod a haj nedvességtartalmát, és elkerülheted a kiszáradást. A hajmosás gyakoriságát pedig igazítsd a saját igényeidhez – legyen szó napi, kétnapi vagy heti tisztításról, a lényeg, hogy tudd, mi működik számodra a legjobban.
Ennyiszer kellene fürdeni egy héten: a szakértők óva intenek a napi tusolástól
Tényleg szükséges naponta zuhanyozni, vagy csupán egy társadalmi szokásnak hódolunk? Szakértők óvnak minket a túlzott tisztálkodástól.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- fogmosás