Mutasd a hajad!
Hajad állapota nem csak esztétikai kérdés. Sörényed és hajszálaid árulkodnak fizikai állapotodról, és egészségügyi problémáidra is utalnak.
A nők többsége komoly gondot fordít a hajápolásra. Épp ezért, ha frizurád nem éppen olyan, mint szeretnéd – különösen, ha zsíros, korpás, hullik –, hajlamos vagy kétségbeesni. Ráadásul a hajproblémák sok esetben túlmutatnak önmagukon, és valamilyen mögöttes betegségre hívják fel a figyelmet.
Zsíros haj
Talán az egyik leggyakoribb hajprobléma a zsírosodás, ennek ellenére mégis nehezen kezelhető. Ha nem alkati kérdésről van szó, valószínűleg környezeti ártalom – például légszennyezés – vagy valamilyen gyógyszer mellékhatása okozza. Mindemellett állhat a háttérben gombás fertőzés is.
Ha nem csupán zsíros a hajad, hanem korpás is, nagy valószínűséggel a pityrosporum ovale nevű gomba tehető felelőssé a kellemetlen tünetekért. Ez a gomba normális körülmények között is megtalálható a fejbőrödön, ha azonban elszaporodik, gyulladásos folyamatot idéz elő, és osztódásra készteti a hámsejteket.
Mi a megoldás?
Válassz olyan sampont, ami elsősorban tisztító, nem pedig ápoló jellegű. Ezenkívül pedig kerüld el a hajbalzsamokat és az olajos magvak fogyasztását is. Nagyon hasznosak lehetnek a zsíros hajra kifejlesztett hajszeszek, valamint a kéntartalmú samponok is. Ha mindez nem használ, fordulj bőr- vagy hajgyógyászhoz. Az sem mindegy, hogy milyen korpásodás elleni terméket használsz. Légy biztos benne, hogy nem pikkelysömört kezelsz gomba helyett.
Száraz, töredezett haj
Amennyiben alapvetően zsíros a hajad, talán örömmel veszed tudomásul, ha hirtelen elkezd szárazabbá válni. Hosszabb távon azonban azt is tapasztalod majd, hogy nem csupán szárazabb, hanem sprődebb, idővel pedig elkezd töredezni. Ezek a tünetek szinte minden esetben folyadék-, vitamin- vagy ásványianyag-hiányra utalnak. Hosszútávon mindez káros hatással lehet immunrendszered védekezőképességére is.
A hiánybetegség miatt a szervezet működésében zavar lép fel, és a faggyúmirigyek nem képesek zsírozni, valamint táplálni a hajszálakat. Ha a száraz és töredezett hajszálak mellett még fáradtságot és kimerültséget is tapasztalsz, minden bizonnyal vitaminhiányt jeleznek a tünetek.
Mi a megoldás?
Rendkívül fontos, hogy elegendő vitamint, ásványi anyagot és folyadékot juttass a szervezetedbe. Igyál sok ásványvizet, teát – az ideális mennyiség napi két liter. Ezenkívül elengedhetetlen, hogy minél több vitamint és ásványi anyagot fogyassz zöldségek és gyümölcsök formájában. Az A-vitamin például igen fontos szerepet játszik a hajszálak fejlődésében. Elősegíti a megfelelő ütemű növekedést, valamint széppé varázsolja a hajat. Fogyassz sok sárgarépát, sárgabarackot – akár aszalt formában is –, spenótot, valamint sütőtököt. Ezek mindegyike természetes A-vitamin-forrás.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hajhullás
Amennyiben nem tavaszi vagy őszi hajhullásról van szó, érdemes utánajárnod, mi is okozza a kellemetlen tünetet. A legtöbb esetben valamilyen szervezeten belüli gyulladás, esetleg vashiány tehető felelőssé. Előfordulhat, hogy csupán egy rossz fog vagy a mandulagyulladás okolható, de lehet, hogy ennél komolyabb problémákkal – például pajzsmirigybetegséggel – kell szembenézned. Épp ezért, ha észreveszed, hogy több hete intenzíven – napi 150 szálnál több – hullik a hajad, érdemes elmenned egy alaposabb kivizsgálásra.
Mi a megoldás?
Amennyiben nem valamilyen szervi probléma áll a háttérben, valószínűleg vashiányod van. A vas rendkívül fontos egész tested – így hajad – egészsége szempontjából. Különösen akkor alakul ki szervezetedben könnyen vashiány, ha vegetáriánus vagy, esetleg erős a vérzésed. A legbiztosabb vasforrások a húsfélék. De sok található belőle a vörösborban, a babban, a lencsében, a ribizliben, valamint a dióban is. Fogyassz minél többet belőlük, ha vérszegény vagy.
OLVASD EL EZT IS!
- gyógynövény
- grépfrút
A 4 legjobb természetes immunerősítő az influenzaszezonra
- tanulás
- táplálkozás