5 tévhit a gyulladásos bélbetegségről: nem a gluténmentes diéta a megoldás

A gyulladásos bélbetegségről sok tévhit kering a köztudatban.

GettyImages-1250173635
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az IBD - inflammatory bowel disease - krónikus gyulladásos bélrendszeri betegség, mely az emésztőcsatorna többféle szakaszát is érintheti, gyakori típusa a Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás, azaz a colitis ulcerosa.

A betegségek pontos kiváltó oka egyelőre nem ismert, az érintettek időszakosan fellángoló akut szakaszokban tapasztalják az elsősorban hasi tüneteket. Bár nem gyógyítható, hosszú távú kezelés szükséges a megfelelő életminőség fenntartása, a szövődmények kizárása, valamint a ritkább és enyhébb fellángolások érdekében. Az IBD-ket azonban sok tévhit is övezi, ami a felismerést nehezítheti, a terápia sikerességét pedig ronthatja.

Az IBD nem IBS

Az emberek gyakran keverik az IBD-t az irritábilis bél szindrómával, holott a kettő különbözik. A gyulladásos bélbetegség jellemzően autoimmun eredetű, az immunrendszer támadása a saját emésztőrendszere felé irányul, mely a tüneteket előidézi. A tünetek közé tartozik az erős hasmenés, fájdalom, fogyás, székrekedés, étvágytalanság, de láz vagy véres széklet is előfordulhat.

Az IBS ugyancsak járhat hasmenéssel, székrekedéssel, puffadással, hasfájással, esetleg hányingerrel, alvászavarral, fejfájással, ám nem autoimmun eredetű a panasz, hanem egy funkciózavarról van szó, és nem jár olyan súlyos szövődménnyel, mint az IBD, például a bélszövet károsodásával.

A gluténmentes diéta nem a jó megoldás

A gluténmentes diéta nagy segítséget jelent a cöliákiában, illetve a nem cöliákiás gluténérzékenységben érintettek számára, ám a gyulladásos bélbetegséggel élőknek ez nem jelent megfelelő megoldást. A betegeknek dietetikussal egyeztetett diétát kell követniük, aki meghatározhatja a szigorú előírásokat. Fellángolás idején például rendkívül kímélő étkezés javasolt, többek között főtt rizs, burgonya, répa, reszelt alma, kétszersült és darák, pürék fogyaszthatók.

A panaszok megszűnését követően sovány savanyított tejtermékek, zsírszegény hús, párolt zöldségek, főzelékek, zsiradékok is visszailleszthetők az étrendbe. A zsíros húsok, magas zsírtartalmú tejtermékek, a puffasztó hüvelyesek, káposztafélék, a sok zsírt és cukrot tartalmazó pékáruk inkább kerülendők továbbra is.

A stressz önmagában nem kiváltó tényező

A stressz számtalan esetben ront az egészségügyi állapoton, és több probléma okozójaként számon tartják, ám nem közvetlen kiváltója a gyulladásos bélbetegségnek, a probléma hátterében ugyanis az immunrendszer nem megfelelő működése áll. A fellángolást ugyanakkor előidézheti, a tüneteket súlyosbíthatja a stressz, ezért feltétlenül érdemes a stressz hatékony kezelésére összpontosítani betegség esetén.

A cikk az ajánló után folytatódik

Nem csak a belet érintik

Bár alapvetően az IBD gyulladásos bélbetegséget jelent, tévedés, hogy csak az emésztőrendszert érinti, a probléma a test más területeire is kihat. Az extraintesztinális, azaz a bélrendszeren kívüli tünetek közé tartozhatnak az ízületi panaszok, a szem vagy a bőr elváltozásai, gyulladása. Hatással lehet a mozgásszervek működésére, a kiválasztó szervrendszerre, a tüdőre, a májra is.

Nem kezelhetetlen betegségről van szó

Bár a folyamatos kutatások ellenére jelenleg még nem gyógyítható, krónikus lefolyású betegségről van szó, megfelelő kezeléssel és diétával akár hosszú távon tünetmentessé tehető. A módot a kezelőorvos határozza meg a súlyosságtól, a szervi érintettségtől is függően, ám többféle biológiai gyógyszer hatékonynak bizonyult, ahogy immunszuppresszánsokat is alkalmazhatnak. Közben pedig új gyógyszerek fejlesztése is zajlik, melyek tovább csökkentik a műtétet igénylő betegségek arányát.

A gyógyszeres kezelést azonban a tünetek elmúlása után sem javasolt abbahagyni, mivel az aktív fázis visszatérhet, a panaszok erősödhetnek. Megfelelő kezeléssel az IBD-ben érintett betegek teljesen hétköznapi, normális életet élhetnek. A legtöbb gyógyszer szedése még terhesség alatt is javasolt, sőt a cél ilyenkor a betegség remisszióban tartása, kivételt képeznek a metotrexáttartalmú szerek, ezért minden esetben a kezelőorvossal kell egyeztetni az állapotosság alatti kezelésmódot.

Crohn-beteg sztárok

A Crohn-betegséggel is teljes értékű életet lehet élni, erre számos jó példa is ismerhető: sok híresség is vallott már a problémáról, hogy felhívják a figyelmet a vizsgálatok és a folyamatos kezelés szükségességére, valamint reményt adjanak az érintettek számára.

Crohn miatt műtötték a híres énekesnőt tinikorában: 10 sztár, aki a súlyos bélbetegséggel küzd

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük