A gyomor- és nyombélfekély otthoni kezelése

Étkezés után rendszeresen ég a gyomrod? Nehezen szánod rá magad a gyógyszeres kezelésre?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mi az a gyomorfekély?

A fekély körülírt, mély seb, ami a gyomor vagy a nyombél nyálkahártyáján található. Akkor alakul ki, ha az emésztéshez szükséges gyomorsav áttör a gyomrot védő nyálkahártyán, és behatol a mélyebb rétegekbe.

Fekélyre hajlamosító tényező lehet a Helicobacter pylori baktérium, mivel az irritált nyálkahártyán elszaporodva gátolja a gyógyulást. A fekély kialakulhat gyógyszerek hatására is, mely a gyógyszerszedés abbahagyása után meggyógyul. De okozhatja a dohányzás, a stressz vagy akár a helytelen táplálkozás is. Sajnos a krónikus fekély okainak egy része még ismeretlen, hátterében legtöbbször pszichoszomatikus tényezők állnak.

Kezelése

A gyomorfekély kezelése általában életmódbeli változtatások mentén történik, illetve gyógyszeresen vagy műtétileg is lehet rajta segíteni. De vannak olyan módszerek, melyek segítségével természetes úton is megoldhatod a problémát.

Étrend

A fekélybetegeknek az a legelőnyösebb, ha naponta többször, de mindig csak keveset esznek. Ez jelenthet akár 10-12-szeres étkezést is, mely elsőre bizonyára nagyon soknak tűnik, ám ha betartod az ésszerű adagolást, nem feltétlenül eszel a nap végére többet, mint máskor. Mindenképpen kerülendő a rostos és magas cukortartalmú táplálék, továbbá az erős fűszerezés. Sajnos a füstölt dolgokról is le kell mondanod, valamint a kolbászról és a sajtról is.

Ugyancsak kerülnöd kell az alkoholt, a szénsavas italokat, a kávét és a kávéval együtt mindent, melynek koffeintartalma van, a savas gyümölcsöket és gyümölcsleveket, mert ezek mind irritálják az amúgy sem egészséges állapotban lévő nyálkahártyát.

Ajánlatos azonban rászokni a savszívó ételekre, mint a pirítós, a keksz, a kétszersült vagy a pattogatott kukorica.

Érdemes kipróbálni még a káposztalé evés előtt történő fogyasztását, mert lényegesen meggyorsíthatja a fekélyek gyógyulását – emellett még fogyaszt is.

Gyulladáscsökkentő és hámosító hatású a lenmag, amit főzz vízben egészen addig, amíg zselés állaga nem lesz. Ebből a zseléből minden reggel igyál meg egy fél decit éhgyomorra.

Használhatsz lenmag lisztet is, ha a zselés állag elveszi a kedved. Keverj el 2-3 kávéskanál port egy deci vízben, majd negyed órás ázás után minden étkezés előtt negyed órával idd meg.

Gyógynövények

Gyomorfekély elleni tea

  • Apróbojtorján – 25%
  • Ezerjófű – 25%
  • Fekete nadálytő – 25%
  • Nyárfalevél – 25%

Elkészítése: 20 gramm keveréket áztass 6-8 órán keresztül 4 deci vízben. Szűrd át és tedd a levet félre. A szűrőben maradt keverékre önts rá 2-3 deci vizet, és forrald egy percig. Ha kihűlt, akkor keverd hozzá a leszűrt levet, és idd meg az egész napra egyenlően elosztott adagokban.

Gyomor- és nyombélfekély elleni tea

  • Körömvirág – 20 g
  • Orbáncfű – 25 g
  • Cickafarkfű – 25 g
  • Macskagyökér gyökértörzs – 10 g
  • Édesgyökér – 10 g

Elkészítése: a keverékből forrázz le egy teáskanálnyit 3 deci vízzel. Hagyd állni egy negyed órát, majd szűrd át. A felét idd meg reggel éhgyomorra, a másik felét pedig este lefekvés előtt.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezeken a teákon kívül minden olyan gyógynövény alkalmas a fekély okozta tünetek enyhítésére, mely nyugtató hatású, vagy erősíti az idegrendszert. Jó feszültségoldó lehet például a citromfű, az orbáncfű és a bazsalikom.

OLVASD EL EZT IS!

csipkes felso  nagy
  • gyógynövény
  • tünetek és betegségek

Hasi görcsök, puffadás, székrekedés

Ezt is szeretjük