Hogy védi a májat a máriatövis? Nem kuruzslás, hanem hatásos módszer a gyógynövény-terápia
Minden gyógynövényben más-más hatóanyag érvényesül, ezért a fitoterápia segítséget jelenthet a betegségek kezelésében.
Bár nagyanyáink legtöbbször ezzel a módszerrel gyógyultak, és a falvakban nagy elismerés övezte az egykori füvesembereket, akik a gyógynövény-terápia minden csínját-bínját ismerték, mára a fitoterápia sokak szemében egyszerű kuruzslássá vált.
A fitoterapeuta a növények hatásait és kölcsönhatásait is számba véve segít a leghatásosabb gyógymód megtalálásában. A gyógynövények vegyületeinek emberi szervezetre gyakorolt hatása klinikai kutatásokkal igazolható, és a legtöbb esetben a gyógyszeripar sem vonatkoztatható el tőle: a gyógyszerek egy része éppen a legerősebb növényekből készül.
Májvédő máriatövis
A máriatövis egy szilimarin nevű, komplex vegyületet tartalmaz, mely csökkenti a májszövetek károsodását és elhalását okozó anyagok negatív hatásait, elősegíti a sejtek osztódását, ezáltal hozzájárul a szerv regenerációjához. Erős antioxidáns, szabad gyököket megkötő hatású.
A máriatövist sokféle módon felhasználják: teája hosszabb távon fogyasztható az epeműködés helyreállítására, illetve kiegészítő kezelésként májbetegség esetén. Tinktúraként, cseppek formájában is hatékony, sőt, szilimarinkivonatból gyógyszereket is készítenek, melyek szedését az orvos rendszeres, erős gyógyszerszedés vagy alkohol okozta májkárosodás esetén is javasolhatja.
Vizelethajtó, gyulladáscsökkentő zsurló
A kovasav szerepet játszik egyrészt a csontképzésben, a szaruépítésben, továbbá vizelethajtó és gyulladáscsökkentő hatású, de visszeres problémák vagy köszvény esetén is segítséget jelenthet.
Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?
Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. február 19. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kovasavat tartalmaz többek közt a mezei zsurló, de a benne levő hatóanyag megfelelő kioldódása érdekében teáját nem forrázni, hanem főzni javasolt legalább 5-10 percen át. A hatóanyag továbbá a közönséges párlófűben vagy apróbojtorjánban is megtalálható.
Emésztésserkentő keserűanyagok
Akadnak olyan gyógynövények, melyek legfőbb hatóanyagai a bennük található keserűanyagok, ennek megfelelően ízük jellemzően kissé kesernyés. Ezek a nyelv keserű ízre érzékeny területén keresztül az emésztőszervek felső szakaszára hatnak a legerőteljesebben, így a gyomornedv és az epe termelését is segítik.
Ide tartozik sok egyéb közt az orvosi pemetefű, a kamilla, a zsálya, a gyermekláncfű, a szagosmüge, a cickafark és a benedekfű is, melyek többségét forrázatként vagy teakeverékben javasolt fogyasztani.
Láz- és fájdalomcsillapító szalicilsav
A szalicin nevű növényi hormon anyagcseréje közben keletkező szalicilsavat régóta gyulladáscsökkentésre, láz- és fájdalomcsillapításra használják, bár ma megítélése ellentmondásos. A belőle és rokonvegyületéből, az acetilszalicilsavból készült szereket tartósan, valamint gyomorbántalmak, fekélyesedés, vesebetegség esetén nem javasolt szedni.
A szalicilsavat először fűzfakéregből vonták ki, de megtalálható többek közt a legyezőfűben és a réti palástfűben is. Míg előbbi forrázata az izzasztó hatás mellett ízületi gyulladások esetén is segíthet, utóbbi a menstruációs görcsöket is enyhíti. Általában rövid ideig és keverékekben alkalmazzák őket, így nem kell aggódni a mellékhatások miatt.
A 10 legerősebb görcsoldó gyógynövény, amit minden nőnek ismernie kell: ezeket idd fájdalmas menstruációra
Nézegess képeket!
Elolvasom- gyógynövény
- tea
- máj
- májbetegség
- természetgyógyász
- szabó gyuri bácsi
- bükki füvesember
- népgyógyászat
- gyógyítás
- Életmód