Mi a különbség az akut és a krónikus gégegyulladás között? - Így szabadulj meg tőle a leggyorsabban

A gégegyulladás oka lehet baktériumfertőzés vagy túlerőltetés velejárója.

Gégegyulladás gyógyulás
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gégegyulladás, illetve az azt kísérő rekedtség, krákogás, köhécselés a gége túlhasználatából, irritációjából vagy fertőzésből eredő elváltozása. A gyulladás lehet akut vagy krónikus.

Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa  elmondta, milyen módszerekkel támogathatod a gyorsabb felépülést.

Mi okozhatja?

Az akut gégegyulladás kiváltó oka a legtöbb esetben vírus-, vagy baktériumfertőzés, esetleg a hang túlerőltetése. A tünetek nem tartanak sokáig, átmeneti jellegűek, a fertőzés kezelésével megszűnnek. A krónikus gégegyulladás ezzel szemben három hétnél is tovább tart. Kiváltó oka lehet irritáló szerek, gázok belélegzése, refluxbetegség, krónikus orrmelléküreg-gyulladás, túlzott alkoholfogyasztás, dohányzás vagy a hang túlzott igénybevétele (például énekesek, színészek esetében). Ritkább esetben bakteriális és gombás fertőzések is okozhatják, daganatos betegség, illetve más egészségügyi állapot - például stroke - következtében is felléphet.

GettyImages-1385165902
Fotó: Brothers91 / Getty Images Hungary

A gégegyulladás tünetei

Attól függetlenül, hogy akut vagy krónikus gégegyulladásról van-e szó, a tünetek megegyeznek. A különbség csak az, hogy mennyi ideig tartanak. Legtöbb esetben néhány hét alatt elmúlnak, a krónikus gégegyulladás tünetei azonban ennél hosszabb ideig is jelentkeznek.

  • Rekedtség
  • Gyenge hang vagy hangvesztés
  • Kaparó érzés a torokban
  • Torokfájás
  • Száraz torok
  • Száraz köhögés

Így rövidítsd le a gyógyulási időt

Fogyassz sok folyadékot!

A gégegyulladás során a gégenyálkahártya és a hangszalagok is gyulladtak, duzzadtak. Annak érdekében, hogy a gyulladást és az ödémásodást csökkentsük, nagyon fontos a bőséges folyadékfogyasztás. Kerüljük az alkoholt és a koffeint tartalmazó italokat, ezek csak vizet vonnak el a szervezettől. Mellőzzük az érzékeny nyálkahártyát irritáló dohányzást és a fűszeres, csípős ételek fogyasztását is. A legjobb, ha a gyulladt gégéhez kíméletes, szénsavmenetes, nem túl hideg és nem túl forró italokat, például langyos mézes teát, vizet, húslevest, nem túl savas gyümölcsöket fogyasztunk a gyógyulás időszakában.

Teremts párás levegőt!

A gyulladt nyálkahártyát nemcsak belsőleg, hanem külsőleg is hidratálni kell. Ilyenkor nem előnyös a túl száraz levegő, abban a helyiségben, ahol a legtöbb időt töltöd a lábadozás ideje alatt, mindenképp legyen párásabb a levegő. Ha párásító készüléket használsz, nyugtató, fertőtlenítő hatású eukaliptusz- vagy citromolajat is csepegtetsz bele. De a levegőt párásabbá teheted, ha a szobában teregetsz, vagy a fűtőtestre egy vagy több vízzel teli tálat helyezel. A forró gőzzel való inhalálás nem ajánlott gégegyulladás esetén!

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ne beszélj (sokat)!

Nagyon fontos a hang kímélése, a legjobb, ha csendben töltöd a lábadozás időszakát, legalább az első két-három napot. A suttogás a közhiedelemmel ellentétben még erőteljesebb igénybevételt jelent a hangszalagok számára, ha fontos beszélned a gyógyulás ideje alatt, inkább középhangerővel tegyük, ne suttogjunk. Ha betegség esetén túlerőlteted a hangszálakat, akár maradandó vagy műtétet igénylő - például a hangszalagok megvastagodása vagy hangszalagpolip - elváltozást is okozhatnak.

Gyógyszeres kezelés

Gyógyszeres kezelés gégegyulladás esetén: gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel és torokfertőtlenítő tablettával lehet enyhíteni a fájdalmat. Emellett nyálkahártya-duzzanatot csökkentő és ha bakteriális eredetű a fertőzés, akkor az orvos utasítása szerint antibiotikumot kell szedni.

Gyömbér-méz-fokhagyma

A gyógyulás időszakában természetes gyógymódokkal is érdemes támogatni az immunrendszer működését. Reszelt gyömbért összetört fokhagymával és mézzel kikeverve, pici fahéjjal ízesítve házi gyulladáscsökkentőt készíthetsz Érdemes naponta több alkalommal egy-egy kávéskanállal fogyasztani belőle.

GettyImages-1457335882
Fotó: Ivan-balvan / Getty Images Hungary

Mikor kell orvoshoz fordulni?

A gégegyulladás rendszerint tüneti kezeléssel gyógyítható. A szakember felkeresését azonban nem szabad halogatni, ha a felsorolt tünetek mellett nehézlégzés, vérköpés, napokon át tartó nagyon magas láz, kezelés ellenére is rosszabbodó, erősödő torokfájdalom, nehéz nyelés jelentkezik. Szintén indokolt orvoshoz fordulni, ha a gégegyulladás tünetei - akár tartós rekedtség, akár a hang csökkent terhelhetősége jelentkezik - két-három hétnél tovább tartanak.

Ezek a hangszalaggyulladás első tünetei - Olvass tovább!

Akár egy náthából is kialakulhat a kellemetlen tünetekkel járó, gyakran csak lassan múló hangszalaggyulladás.

Rekedtség, torokfájás az első tünet: a torokköszörülés csak ront a hangszalaggyulladáson

Hangszalaggyulladás esetén nehéz megszólalni, sokan torokköszörüléssel próbálnak enyhíteni a rekedtségen, pedig az nem tesz jót a hangszálaknak.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük