Ez a 3 fő dolog okozhat fülfájást nyáron - Így orvosold, ha már megtörtént a baj

A fülfájás igencsak megkeserítheti a strandszezont.

Fülfájás okai nyáron
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Míg télen főként a felső légúti megbetegedéseket okozó vírusok vagy baktériumok okoznak fülfájást, addig nyáron a huzat, a víz vagy a fülre húzódó nátha eredményezhet panaszokat.

A fülfájás kellemetlen, ám egy kis odafigyeléssel elkerülhető. Az alábbiakban a Budai Egészségközpont fül-orr-gégész szakorvosának segítségével megtudhatjuk, hogy hogyan előzhetjük meg a nyári fülfájást, és mit tegyünk, ha már megtörtént a baj.

A fülfájásra való hajlam egyénenként változó

Dr. Dóka Imre szerint a fülfájásra való hajlam már gyermekkorban jelentkezhet, ugyanis vannak olyan gyerekek, akik egy strandolás, úszás után szinte mindig fülpanaszokkal küzdenek. Ez némelyeknél sajnos felnőttkorban sem enyhül, ám addigra már rutinosak lesznek abban, hogyan kerülhetik el a fülfájást.

GettyImages-1296418595
Fotó: galitskaya / Getty Images Hungary

Egy kis huzat, túlságosan erős fokozatra és alacsony hőmérsékletre állított klíma vagy elhúzódó megfázás bárkinél okozhat fülfájdalmat, nem beszélve a felgyülemlett fülzsír okozta halláscsökkenésről vagy fülzúgásról, amely szintén megkeserítheti a mindennapokat.

Ha a víz okozza a panaszt

Nyáron az egyik leggyakoribb fülfájáshoz vezető ok a víz. Legyen az természetes víz vagy medence, a fürdőzés, búvárkodás többféle panaszt is okozhat. Az egyik ilyen a baktérium vagy gomba okozta hallójárat-gyulladás. A fürdőzés alatt a hallójárat hámja felázik, és ennek következményeképp könnyebben befertőződhet, amely irritációt, füldugulást, viszketést és erős fájdalmat okozhat.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Sokan nem is gondolnák, hogy a fertőtlenítő hatású klórnak köszönhetően az ember nagyobb eséllyel betegszik meg az uszodában, strandokon, mint a természetes vizekben. A hajmosás alatt fülbe kerülő és ott pangó víz ritkán, de szintén okozhat fülgyulladást. Amennyiben erre hajlamos vagy, úgy érdemes hajmosás után a hallójárat-bementbe egy apró vattapamacsot helyezni, mely a hallójáratban pangó maradék vizet néhány perc alatt felszívja.

Mit ne tegyél?

A szakorvosok mindig felhívják a figyelmet arra, hogy a fültisztításhoz nem szükséges, sőt nem ajánlott a fültisztító pálcika használata, ugyanis könnyen felsértheted vele a hallójáratot, valamint a fülben található fülzsírt - amely természetesen tisztul magától - még mélyebbre tolod.

GettyImages-1465574032
Fotó: Liudmila Chernetska / Getty Images Hungary

Mit tegyél helyette?

  • Strandolásnál használj úszás mellé akár személyre szabott füldugót vagy úszósapkát.
  • Hasznos segítség lehet, ha a fürdőzés előtt egy csepp paraffinolajat csepegtetsz a fülbe, amely távol tartja a vizet.
  • Fájdalomcsillapító mellett nem szűnő fülfájás, fülfolyás vagy halláscsökkenés esetén mindenképp fordulj orvoshoz.

A klíma és a huzat is okozhat fájdalmat

Bármennyire is jól tud esni a hűsítő klíma vagy a huzat egy forró, nyári napon, amennyiben nem vigyázol, a füled bizony megsínyli mindkettőt. Ugyanis a túlzásba vitt hűsölés náthás panaszokat, illetve fülkürthurutot okozhat. A meghűlés miatt az orrgaratban, illetve a fülkürtben megduzzadó nyálkahártya ugyanis megakadályozza a nyomáskiegyenlítést a középfülben, ez pedig az arra érzékenyeknél könnyen vezethet fájdalomhoz vagy akár középfülgyulladáshoz. A rossz helyre felszerelt klíma hideg levegője pedig meghűlést, légúti és fülkürthurutot okozhat annak, aki épp a közelében ül.

GettyImages-1385680899
Fotó: Aja Koska / Getty Images Hungary

A klíma esetében annak hőfokát is érdemes úgy beállítani, hogy 6-8 foknál ne legyen nagyobb különbség a kinti és benti hőmérséklet között. És ha már a klímánál tartunk: a készüléket rendszeresen, legalább évente egyszer szakszerűen ki kell tisztíttatni annak érdekében, hogy nehogy elszaporodjanak benne a kórokozók, például a súlyos légúti megbetegedést okozó Legionella baktériumok.

Mit ne tegyél?

  • Bármennyire is jólesik a hűsítés, sose fújd magadra közvetlenül a hideg levegőt, illetve próbálj meg úgy ülni, hogy a fuvallat ne közvetlenül a hátra, nyakra, fejre jöjjön.

Mit tegyél helyette?

  • Figyelj a klíma megfelelő hőmérsékletének beállítására és a klímaberendezés elhelyezkedésére.
  • Amennyiben autóban vagy szobában szellőztetsz, úgy kerüld a közvetlenül a fülbe, nyakba vagy arcba csapódó huzatot.
  • Náthás panaszok esetén használj lohasztó orrspray-t maximum 10-14 napig, napi 4-5 alkalommal.
GettyImages-1191120546
Fotó: picture alliance / Getty Images Hungary

Zúg és dugul

Fülzúgást és dugulást okozhat a felgyülemlett fülzsír vagy a légnyomás változása. Ez utóbbi főként a repülős utaknál, búvárkodás közben alakulhat ki. Ilyenkor fájdalom és dugulás mellett akár szédülés is jelentkezhet. Hasonló tüneteket okozhat zajterhelés is, amely a nyári fesztiválidőszakban jellemző lehet, azonban ennek hátterében heveny, belsőfül-eredetű halláscsökkenés áll.

Fülzúgás, illetve füldugulás esetén mindenképp keressünk fel szakorvost, amennyiben ez fájdalommal vagy émelygéssel jár, úgy sürgősen. A nyári strandszezonban előfordulhat, hogy egy addig panaszmentes fülzsírdugó a hallójáratba kerülő víz hatására megduzzad, és azt teljesen elzárja. Ennek jellemző tünete a nem múló, fájdalmatlan füldugulás.

Mit ne tegyél?

  • Kerüld a fültisztító pálcikákat!
  • Fülgyertyát ne használj a hallójárati fülzsír eltávolítására!
GettyImages-1436807651
Fotó: Yana Iskayeva / Getty Images Hungary

Mit tegyél helyette?

  • Ha hajlamos a füled a dugulásra, hetente egyszer használj paraffinolajat.
  • A fülnek csak a külső, könnyen (fültisztító pálcika nélkül is) elérhető részét tisztítsd rutinszerűen.
  • Repülőgépen a rágóizmok használata, például rágózás vagy cukorka szopogatása segíthet elkerülni a nyomáskülönbség miatti kellemetlenségeket. Amennyiben hajlamos vagy a fel- és leszálláskor jelentkező fülfájdalomra, illetve aktuálisan náthás panaszaid vannak, úgy érdemes fel- és leszállás előtt 5-10 perccel lohasztó orrspray-t használni.

Amennyiben nem múló fülfájás, füldugulás, fülfolyás, fülzúgás vagy halláscsökkenés jelentkeznének, érdemes mihamarabb szakemberhez fordulni, aki az anamnézis felvételét és a fül-orr-gégészeti vizsgálatot követően szükség esetén további vizsgálatokat rendelhet el, illetve megfelelő gyógyszert, orrspray-t vagy fülcseppet ír fel.

Ez az 5 leggyakoribb nyári panasz - Olvass tovább!

Minden évszakban vannak jellegzetes panaszok, melyekkel orvoshoz fordulunk. Nyáron az allergiával, strandolással járó fülbajok mellett néhány speciális, erre az időszakra jellemző problémával kapcsolatban kérünk segítséget.

Így lehet megelőzni az 5 leggyakoribb nyári panaszt: a fül-orr-gégész tanácsai a fülzsírdugótól a kaparó torokig

Nyáron főleg fülproblémák ütik fel a fejüket, de más jellegű panaszok is jellemzők ebben az évszakban.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük