Így add le a teljes túlsúlyod idén! Csak erre a 2 dologra kell figyelned

Tudod, mi az a glikémiás index, és hogy miért érdemes ügyelni rá?

Fogyás titka
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Kedvelt fogadalom az "idén komoly diétába fogok, végre leadom a plusz kilóimat". Ha te is azok közé tartozol, akik a himnusz alatt sorra veszik, januártól min fognak változtatni, fontos tudnod, hogy a fogyás titka nem a konfettiesőben, kissé mámorosan tett ígéret - és még csak nem is feltétlenül a szigorú kalóriaszámlálás.

Alapvetően az alábbi két dologra lesz szükséged ahhoz, hogy valóban sikeres lehessen a fogyókúrád.

Ügyelj a glikémiás indexre!

Sokáig a kalóriaszámlálást tartották a fogyókúra alfájának és omegájának, ám a módszer rendszerint megrémíti azokat, akiket kivet magából a számok világa, illetve úgy gondolják, a táplálkozás és a matematika két egymástól nagyon távol álló dolog.

Ehhez képest az ételek glikémiás indexének nyomon követése valamivel egyszerűbb és kevésbé szigorú alapját jelentheti a diétának.

A glikémiás index egy szám 0 és 100 között, amely azt mutatja meg, hogy egy adott élelmiszer szénhidráttartalma milyen gyorsan szívódik fel a szervezetben, illetve milyen hatással van a vércukorszintre.

Minél kevésbé feldolgozott egy étel, illetve minél magasabb a rosttartalma, annál alacsonyabb a glikémiás indexe, kevésbé emeli meg a vércukorszintedet, kevesebb glükózt juttat a szervezetbe az emésztés során.

Az alacsony glikémiás indexű táplálékokból a szénhidrátok lassabban szívódnak fel, a magas rosttartalom miatt emésztésük lassabban történik, hosszabb ideig tartó teltségérzetet biztosítanak, ezáltal kevésbé hizlalnak.

10 kiló plusz van rajtad? 6 táplálék, ami segít megszabadulni tőle

Nézegess képeket!

Elolvasom

Kerüld a magas glikémiás indexet!

A fogyókúra - és általában az egészséges táplálkozás - szempontjából az az előnyös, ha az étrended túlnyomórészt alacsony, illetve közepes glikémiás indexű táplálékokból áll. Alacsony - 50 alatti - glikémiás indexű étel a legtöbb zöldségféle - kivéve a krumplit -, a gyümölcsök közül a grépfrút, az alma, a körte, a szilva, a tejtermékek közül például a natúr joghurt, a kefir, a tej.

Közepes - 50-70 - glikémiás indexű tápláléknak számít a zabpehely, a teljes kiőrlésű kenyér és tészta, a kukorica, a főtt rizs, a 100%-os gyümölcslevek, valamint a banán és az ananász. A napi ötszöri táplálkozás során zömében olyan élelmiszerekből válogass, amelyek ebbe a két kategóriába tartoznak, rosttartalmuk magas, segítik az emésztést, nem emelik meg túlságosan a vércukrot, energiatartalmuk így nem kerül raktározásra.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mindeközben fogyassz minél kevesebb magas - 70-100 közötti - glikémiás indexű táplálékot. Ebbe a csoportba tartoznak a túlságosan feldolgozott, alacsony rosttartalmú, magas cukortartalmú élelmiszerek, így például a fehér kenyér és fehér lisztből készült tésztafélék, a cukrozott üdítők, a kalács, a krumplipüré - helyette válaszd inkább a héjában sült krumplit -, a pudingok, a tejcsokoládé és a legtöbb sütemény.

Ne feledkezz meg a mozgásról!

Sokan próbálnak mozgás nélkül szabadulni a plusz kilóktól, lustaságra, idő- vagy pénzhiányra hivatkozva.

Nagy hiba kihagyni életedből a sportot, hiszen jelentősen felgyorsítható vele a fogyás folyamata. A rendszeres mozgással nemcsak egyszerűen több zsírt éget a test, de javul a kondíció, az izomtónus fokozódik. Lassan tested izomtömege is nőni fog, ebből adódóan pedig szervezeted még több kalóriát éget el.

A mozgás mindezeket túl serkenti a vérellátást, az anyagcserét, megkönnyíti a zsigeri szervek munkáját, jótékony hatással van az emésztési folyamatokra. Érdemes olyan sportágat választanod, amelyet szívesen csinálsz, és nem úgy vonszolod el magad az edzésre, mintha muszáj lenne.

Mennyit sportolj hetente?

Gyakran felmerülő kérdés, hogy heti hány edzésre is van szükség ahhoz, hogy a fogyás beinduljon. Kattints az alábbi videóra, és hallgasd meg dr. Csiszár Miklós fogyókúra-szakértőt!

Fogyasztó sportok

Alapvetően igaz, hogy a kardió mozgásformák közül érdemes válogatnod, ha a fogyás cél. A köznyelv kardió edzésnek nevez minden olyan sportot, amely a javítja a légzőrendszer, valamint a szív- és érrendszer kapacitását, terhelhetőségét. Ezek a mozgásformák egyúttal a testzsírszázalékot is csökkentik. Ilyen például a futás, az úszás, a kerékpározás, az aerobik vagy a lépcsőzés. Korábbi cikkünkből megismerheted a személyi edző véleményét a témában, amely segíteni fog a számodra megfelelő sportág kiválasztásában.

Ezt is szeretjük