A színezés 10 áldásos egészségügyi hatása - Mitől hat ilyen csodálatosan a testre?
Nagyon egyszerű módszerrel oldhatod a lelki feszültséget.
A depresszió, a szorongás, a stressz a magyarok egyik legnagyobb népbetegsége. Felmérések szerint minden harmadik magyar szenved a depresszió valamely fokától, ami súlyos következményekkel is járhat.
Dr. Nancy Frasure-Smith professzor kutatása bizonyította, hogy a szívbetegek egyik közös problémája a depresszió és a mindennapi stressz. E két betegség egyik tünete lehet a szívkörnyéki fájdalom is.
Hogyan hat ez az állapot a szívre?
A depresszió, a stressz, a szorongás is szoros összefüggésben áll a szívbetegség kialakulásával. Több kutatás is igazolta, hogy e három negatív állapot a szív- és érrendszeri betegségekkel küzdők közös nevezője. A szorongás és a depresszió sokszor együtt jár - egyik a másikból alakulhat ki -, a stressz pedig szinte már az ember mindennapjainak részévé vált.
A depresszió ráadásul a Magyar Pszichiátriai Társaság vizsgálatai szerint a munkavégzésre is negatívan hat, ami tovább növeli a munkahely stressz kialakulásának lehetőségét. Nagyon kevesen mondhatják el magukról, hogy valamelyik probléma nem érinti őket, és még kevesebben azt, hogy foglalkoznak is az állapotuk javításával.
A szorongást, a depressziót kezelni kell, a stresszt pedig megfelelő módszerekkel levezetni, hogy a lelki problémák ne nyilvánuljanak meg fizikai tünetekben, végső soron betegségekben. Nemrégiben vált népszerűvé egy olyan feszültségoldó módszer, amely a depressziós szorongás és a stressz csökkentésében is segít a felnőtteknek.
Miért jó a terápiás színezés?
A felnőtteknek készült színezők eredete még a nagy pszichológustól, Carl Jungtól származik, aki önismereti módszerként, a tudatalatti eléréséhez ajánlotta a színezést. A pszichológusok azóta is előszeretettel ajánlják pácienseiknek a színezést mint terápiát, mivel számos pozitív hatása van a mentális egészségre.
A színezés legfőbb előnye, hogy a figyelmet a problémákról és a rossz szokásokról egy nyugodt, biztonságos és produktív irányba tereli el. Emiatt pedig kiváló terápiás módszer nemcsak a szorongással, a depresszióval és a stresszel küzdőknek, de a kényszerbetegeknek, az evészavarral és dühkezelési problémával küzdőknek is.
Hogyan hat a szorongásra és a depresszióra?
A terápiás színezés megnyugtatja az amigdalát, ami az agynak az a része, amely feldolgozza és elraktározza az érzelmi reakciókat, ahol megszületik a küzdj vagy menekülj válasz az egyes helyzetekre. A koncentrálás és a nyugalom, amit a színezés nyújt, csillapítja az amigdala felfokozott állapotát, és megadja az agynak azt a pihenőállapotot és nyugalmat, amire szüksége van.
A felnőtt színezők boldogsággal is eltölthetnek, hiszen a színezés akár órákra visszavezet a gondtalan gyerekkorba, kikapcsolja az aktuális stresszes gondolatokat, és bár fókuszálsz közben, ez a koncentráció mégsem megterhelő, mivel a felnőttek már automatikusan végzik ezt a tevékenységet - nem megerőltető vonalon belül maradni.
További jótékony hatásai
A szervezési készségre és a problémamegoldó képességre is jótékonyan hat a terápiás színezés, mivel a részletes ábrák színnel való megtöltése aktivizálja az agyi funkciókat - gondolj csak arra, hogy komplex színsémákban kell gondolkodnod, miközben megfontolod, melyik színek használatával kerül egyensúlyba a kép, és melyik lesz a legesztétikusabb eredmény.
Amikor színválasztáson, egyensúlyon gondolkodsz, és színeket alkalmazol egy fehér lapon, azzal együtt a problémamegoldó képességeden és a motorikus funkcióidon is dolgozol. A színezésterápia egyben aktív meditáció is, hiszen közben a negatív gondolatok távoznak az agyból, és a helyükre kellemes, pozitív gondolatok kerülnek.
Csökkenti a szívre leselkedő veszélyt
A művészetterápiaként szolgáló színezés tehát segít elengedni a depressziós, szorongásos gondolatokat, és elűzni a stresszt, amivel már az egészséged irányába is hatalmas lépést tehetsz. Ha egyre csak halmozódik az agyban és a testben a feszültség, az hosszú távon fizikai betegségekhez vezethet, akár olyan súlyos megbetegedésekhez is, mint a szív- és érrendszeri problémák.
Ha az ember depressziós, stresszel teli, gyakran olyan ártó segítséghez folyamodik, mint az alkohol vagy a cigaretta, az egészségtelen ételek vagy a túlzott cukorfogyasztás, melyek csak átmenetileg csillapítják a rossz érzést, és csak időszakos feszültségoldók. Aki depresszióval küzd, gyakran az egészségére ártalmas megoldásokhoz folyamodik, és rossz döntéseket hoz, ám ha csökken a szorongás mértéke, nemcsak a lelki, de a testi egészséghez is közelebb kerülhet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció