Ezek a visszatérő felfázás leggyakoribb okai
A Dr. Rose Magánkórház urológusát és nőgyógyászát kérdeztük a hólyaghurut okairól.
Az őszi-téli időszakban gyakori női betegség a felfázás, más néven hólyaghurut. Azért érinti elsősorban a szebbik nemet, mert a nők húgycsöve rövidebb, mint a férfiaké, így könnyebben jutnak fel rajta a gyulladást okozó baktériumok.
A kiújuló felfázás okairól a Dr. Rose Magánkórház szakembereit, dr. Rosta Gábor urológust és dr. Illanitz Elemér a szülészeti és nőgyógyászati osztályvezetőt kérdeztük.
Hideg és baktériumok is okozhatják a felfázást
Dr. Rosta Gábor elmondása alapján kétféle felfázás létezik. Az egyik, az elnevezésnek megfelelően, valóban a hideg miatt van. Ebben az esetben jellemzően vizelési tünetek jelentkeznek, azaz gyakoribb inger, illetve a vizelés végén kisebb, ritkán erősebb fájdalom érezhető.
Általában egyik pillanatról a másikra alakul ki, és ugyanúgy el is múlik. Ez a fajta felfázás nem nőgyógyászati betegség, ilyenkor a szokásos nőgyógyászati tünetek - folyás, viszketés, váladék - nem jelentkeznek, az alhasi fájdalom egyértelműen a vizeléshez köthető.
Ha a tünetek néhány napig eltartanak, akkor már bakteriális gyulladásról beszélhetünk. A hólyag és a kismedencei terület, azaz a húgyúti és a nőgyógyászati szervek nagyon közel vannak egymáshoz - ez az egyik oka annak, hogy a nők egy része a nőgyógyászt keresi fel, amikor felfázik. A másik ok pedig az, hogy a tünetek megjelenése sokszor összeköthető a szexuális együttléttel, úgy tűnhet, mintha annak során fertőződött volna meg valaki.
A velünk élő baktériumok felelnek a hólyaghurutért
Dr. Illanitz Elemér szerint fontos leszögezni, hogy a baktérium nem kívülről támad. A velünk együtt élő baktérium kerül rossz helyre, és ha a szaporodáshoz ideális körülményeket talál, bizonyos csíraszám fölött heveny gyulladásos reakciót vált ki. Normális körülmények között a hüvelyflóra játszva elbánik ezekkel a baktériumokkal. A fertőzés akkor jön létre, ha a baktériumflóra nem működik megfelelően, például antibiotikum-szedés, túlzott intim higiénia, a hüvelyflóra hiánya miatt, vagy ha valamilyen más oknál fogva a baktérium táptalajt talál magának a vizeletben - például cukorbetegség esetén.
Árthat a túlzott intim higiénia
A külső nemi szervek és a hüvelybemenet környékének savas pH-ja fontos védelmi zóna, melynek működését befolyásolhatják a mosószerek, szappanok, tusfürdők. Épp ezért ajánlottak az intim mosakodószerek, ám az intim zuhany használata veszélyes lehet. Az irrigátor mikrobiológiai és mechanikus károsodást is okozhat, ugyanakkor ritka megbetegedések gyógyításában lehet szerepe.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A szexuális életet sem vezérelheti a higiénia, sokkal inkább a vágy, a libidó, a kémia, a szerelem. Sterilen nem lehet szerelmeskedni, mert már az előkészületek is a betegségtől, fertőzéstől való félelmet gerjesztik az emberben. Szeretkezés után pedig lehet, hogy kiábrándító, ha a partner rohan a fürdőszobába. Az eltúlzott higiénés rendszabályokkal sokat lehet ártani, inkább fejben érdemes rendet tenni az urológus szakértő álláspontja szerint.
Betegségek A-tól Z-ig
Ha valamilyen más bakteriális eredetű vagy nőket érintő betegségre vagy kíváncsi, kattints az alábbi dobozra!
Veszélyes lehet a tanga
Fel kell viszont hívni a figyelmet a tangabugyi veszélyes hatásaira. Elhelyezkedése miatt székletszennyeződést vezethet a hüvely és a húgycsőnyílás környékére. Épp ezért WC-használat után intim törlőkendő vagy zuhanyozás ajánlott.
Ezért újul ki a felfázás
Amennyiben a tünetek csökkenése miatt nem fordulsz orvoshoz, a baktérium tartósan megtelepedhet a hólyagban, és visszatérő hólyaggyulladásokat hozhat létre, ami akár súlyosbodhat is. A már jelenlevő baktérium minden olyan hatásra, amely alhasi vérbőséget okoz, szaporodni kezd, így gyorsan kialakuló, kínos panaszok lépnek fel. A hideghatás, a forró fürdő, az intim együttlét, a hastánc, a nagyon csípős fűszeres ételek - a vizeletben kiválasztódva - fellobbanthatják a hólyaggyulladást - fejti ki a szülész-nőgyógyász.
Felfázás esetén fokozottan ügyelj arra, hogy eleget igyál, főként ásványvizet és gyógyteákat. Az enyhébb felfázást kezelheted gyógynövényteával is. Gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatású a kamilla, a cickafark és a medveszőlő forrázata, de a tőzegáfonya és a csalán is hasznos lehet. Ha viszont nem múlnak el a tünetek, okvetlenül fordulj szakorvoshoz. Alapszabály, hogy csakis a mielőbbi szakorvosi kezelés vezethet tartós és gyors gyógyuláshoz. Ha elhanyagolod a problémát, szövődményként akár egy- két napon belül vesemedence-gyulladás alakulhat ki, vagy újra és újra szemben találhatod magad a problémával.
Így előzd meg a hólyaghurutot!
Dr. Illanitz Elemér véleménye, hogy a hólyaghurut sajnos nem előzhető meg. Szerinte kétféle nő létezik, akinek volt és akinek lesz, persze nem mindegy, milyen gyakran és milyen súlyos formában támad a betegség. Amennyiben rétegesen öltözködsz, kerülöd az extrém hideget, valamint betartod a higiéniás szabályokat, javíthatod az esélyeidet a kórokozókkal szemben.
A bőséges folyadékfogyasztás egyébként is ajánlott, ilyenkor azonban csökkenti a kórokozó baktériumok szaporodásának valószínűségét is. Lábtól egészen a vesetájékig lehetőleg olyan ruhadarabokat válassz, amelyek melegen tartják a tested. Kerüld a műszálas alsóneműket. Inger esetén pedig ne tartsd vissza hosszabb ideig a vizeletet, a pangás ugyanis kedvez a baktériumok szaporodásának.
OLVASD EL EZT IS!
- áfonya
- felfázás