Nem a hideg okozza a felfázást: nyáron sokan fertőződnek meg a tévhit miatt
A felfázás, más néven hólyaghurut nem csak télen vagy hideg időben alakulhat ki.

- Halványítja a mimikai ráncokat, feszesebbé teszi a bőrt: kíméletes lézeres bőrmegújító kezelés, ami nyáron is elvégezhető »
- Folyton ingadozik a testsúlya, és észbontóan nőies: a modell stílusát és őszinte fotóit imádják az Instán »
- A szűk szárú farmer még nem vonul vissza teljesen: ezekben a nőies összeállításokban igazán divatosan mutat »

- Ki ajánlhatja fel először a tegeződést? 10 kérdés, amire mindenkinek illik tudni a választ
- Lilu is megszólalt a Glamour-gála botrányos celeb résztvevőiről: meglepő, mit írt róluk
- Mi Argentína fővárosa? 8 kérdés a világ földrajzából, ami sokakat megizzaszt
- Hogyan jó: jeggyűrű vagy jegygyűrű? 8 összetett magyar szó, amiről sokan azt hiszik, hogy jól írják, pedig nem
- Deutsch Anita párducmintás bikiniben: 48 évesen tökéletes az alakja a kommentelők szerint
Tévhit, hogy a felfázás, más néven hólyaghurut kizárólag csak télen vagy hideg időben alakulhat ki, legfőképp ugyanis a legyengült immunrendszer az, ami miatt a szervezet kevésbé tud ellenállni a kórokozók szaporodásának, a fertőzés kialakulásának.
Nyáron sokkal gyakrabban alakulhat ki a fertőzés, ami a nők nagy százalékát érinti,és kezeletlenül csúnya következményei lehetnek.
Főként a nőket érinti
A felfázásnak nevezett betegség jellemzően felszálló bakteriális fertőzés, ami azt jelenti, hogy a kórokozó a húgycsövön keresztül jut be a szervezetbe. Ez főként a nőket érinti, statisztikák szerint minden ötödik nő évente legalább egyszer szenved vizeletürítés közben tapasztalt égető, szúró, görcsös fájdalomtól, szagos vizelettől. Ez azzal magyarázható, hogy a nők húgycsöve rövidebb, és, miután a húgycső külső nyílása közel helyezkedik el a végbélnyíláshoz, a vastagbélben található kórokozók nagyon könnyen átjuthatnak. A hüvely nyílása is közel van a húgycsőhöz, így a hüvely flórájának megváltozása miatt megtelepedett baktériumok is komoly veszélyforrást jelenthetnek.

A felfázás okai
Nem hiába hallgattad annak idején anyukádat, hogy ne ülj a hideg kőre, vagy, hogy ne maradj sokáig a vizes fürdőruhádban, ha ugyanis engeded kihűlni az altested, akkor a keringés rosszabb lesz, ettől pedig a kórokozókkal szembeni ellenálló-képesség is gyengülni fog. A legyengült immunrendszer pedig ideális terep az E. coli baktériumok szaporodása számára, amihez a húgyúti fertőzéseknek mintegy 80-90%-a köthető.
A személyes higiéné is szerepet játszik a betegség előfordulásában, így fontos, hogy a nők székelés után mindig a helyes irányban - hátrafelé, tehát lentről felfelé - töröljék meg a végbélnyílásukat. A fertőzés fő oka lehet továbbá a szex, mivel a végbél, a hüvelybemenet és a húgycső nyílása igencsak közel helyezkedik el a végbélhez, és könnyen átjutnak a baktériumok az utóbbi területéről a dörzsölődés miatt. A pezsgőfürdők, az alacsony ösztrogénszint, a megváltozott vaginaflóra, a nyilvános vécék tisztaságának hiánya és a kézmosás elhanyagolása is ideális a kórokozók szaporodásához.
Nyáron az izzadás, a fürdőruhaviselés, a strandolás mind megkönnyíti a baktériumok bejutását a húgycsőbe.
Az ember felfázáskor a szokásosnál jóval gyakrabban látogatja a mellékhelyiséget, a gyakori vizelés pedig kellemetlen, égető, fájdalmas tünetekkel jár, ezért érdemes elővigyázatosnak lenni, és megfogadni az alábbi tanácsokat.
Igyál sokat!
Ne feledkezz meg a rendszeres folyadékbevitelről, mert így folyamatosan átöblíted a húgyúti rendszeredet, ezzel is csökkentve a hólyaghurut kialakulásának kockázatát és a bacilusok megtelepedését. Ha gyógyteát fogyasztanál, ajánlott a mezei zsurló, a cickafark vagy a csalán, hiszen remek vízhajtó hatással rendelkeznek, a palástfű, ami kedvező hatással van a méhre, oldja a menstruációs görcsöket, és a húgyutakat is védi, valamint a tőzegáfonya, melynek anyagai megakadályozzák az E. coli baktériumok megtelepedését a húgyhólyag falán. Óriási segítséget jelenthet még az akut tünetek kezelésében a D-mannóz por vagy tabletta is.

Szex után menj ki pisilni!
Együttlét előtt mosakodj meg alaposan, hogy lehetőleg ne maradjanak a gáttájékon baktériumok, melyek aktus közben a húgycsövedbe sodródhatnak. Aktus után mielőbb látogasd meg a mellékhelyiséget egy pisilésre, mert, ha mégis kórokozó jutott volna a húgyúti rendszeredbe, még mindig sikeresen kimosható a vizelettel.
Ne legyen rajtad nyirkos ruha!
Az uszodában vagy a strandon, ha kijöttél a medencéből, igyekezz minél hamarabb megtörölközni, és levenni a vizes fürdőruhádat. A nyirkos, nedves közeg ugyanis jó táptalaja lehet az E. coli baktériumoknak.

Leplezd le az intim fertőzést!
A hasi fájdalom mögött más ok is állhat, például a hüvelygomba, ami gyakoriságát tekintve az egyik legnagyobb számban előforduló nőgyógyászati fertőzés. Ha a tüneteid régóta fennállnak, érdemes magad tesztelni és az eredménnyel orvoshoz fordulni.
Bővebben itt olvashatsz a termékről.
Promóció
Így erősítsd az immunrendszered!
Tavasztól, de még ősszel is sok szezonális gyümölcs és zöldség kapható, melyek fogyasztása folyamatosan erősíti az immunrendszert. Gondolj a rendszeres C-vitamin-bevitelre, úgy, hogy sok citromot és grépfrútot fogyasztasz. A napi körülbelül 1000 milligramm C-vitamin bevitele savas kémhatásúvá teszi a vizeletet, ami gátolja a baktériumok szaporodását.
Ha kialakult a gyulladás
A betegség esetén jót tehet a körömvirágos ülőfürdő, mely gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően enyhíti a kellemetlen tüneteket, ha viszont már fennáll a fertőzés, és erős fájdalmat érzel, fontos, hogy orvoshoz menj, aki felírja a gyógyszereket, mert kezeletlenül továbbterjedhet, és kismedencei gyulladás is lehet a vége.
Gyulladáscsökkentő, és felfázás ellen is hat: 10 gyógynövény, amit a fürdővízhez is adhatsz
A húgyúti fertőzéssel azonban mindig légy óvatos: ha a természetes módszerek ellenére a tünetek nem javulnak, vagy erősödnek is, feltétlenül fordulj orvoshoz, hiszen a kezeletlen betegség súlyos szövődményekkel járhat!
(Coverfotó és ajánlóképek: Getty Images Hungary.)