Így jelzi a szervezet a fehérjehiányt: 10 tünet a hajhullástól a zsírmájig
A fehérjeszegény táplálkozás, valamint az egyes betegségek miatt kialakuló hiány változatos, mindennapos tünetekben nyilvánulhat meg, ismerd fel a jeleket!
A fehérje az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen makrotápanyag, az izmok, a bőr, az enzimek és a hormonok építőköve, és az összes szövetben fontos szerephez jut. Ugyanakkor a test nem tudja sokáig raktározni jövőbeni felhasználás céljából, így a jól összeállított táplálkozás során kell folyamatosan pótolni.
A fehérje alacsony szintje, hiánya (hypoproteinaemia) változatos tünetekkel járhat, ráadásul idővel súlyos szövődményekhez vezet. Míg a valódi hiánybetegség a fejlett országokban ritka, előfordul, hogy valaki nagyon keveset visz be a szervezetébe a tápanyagból, például egy nem megfelelően kalkulált diétának köszönhetően, illetve vannak olyan betegségek, amelyek talaján szintén kialakulhat a probléma.
Fehérjeszükséglet és hiánytünetek
A szakemberek ajánlása szerint a napi kalóriabevitel minimum 10 százalékát fehérjéből kell fedezni, legalább 0,8 gramm fehérjére van szükség testsúlykilogrammonként. Ez a mennyiség viszont csak az alapvető funkciók ellátásához elegendő, komolyabb fizikai igénybevétel, például sportolás mellett ennél mindenképp több fehérjére van szüksége a szervezetnek. A Harvard Health Publishing által megkérdezett szakértő szerint az optimális arány a napi kalóriamennyiség 15-25 százaléka körül mozog, de ezt a fizikai aktivitás, a nem és az életkor is befolyásolja. Várandós nők esetében például a magzat egészséges fejlődése érdekében megnő az igény.
A növényi étrendet folytatók is fedezni tudják a szükségletet, bár az esszenciális aminosavak bevitelére fokozottan kell figyelniük, gond inkább a rosszul összeállított étrend, a drasztikus fogyókúrák, valamint egyes betegségek esetében lehet. A szervezet többféleképpen jelzi a hiányt, a leggyakoribb tünetek közé a következők tartoznak:
- fáradtság, gyengeség,
- elvékonyodó, töredező haj,
- hajhullás,
- gyenge, töredező körmök,
- száraz bőr, lassabb sebgyógyulás,
- visszatérő fertőzések, betegségek,
- izomveszteség, főleg időskorban,
- étvágynövekedés, ami hízáshoz is vezethet,
- ödéma, vizesedés,
- zsírmáj kialakulása.
A fentebb felsorolt, meglehetősen általános tüneteket korántsem csak a hypoproteinaemia okozhatja, érdemes felkutatni a hátterükben meghúzódó problémákat. A tünetek súlyossága a fehérjehiány mértékétől függ, a fenti panaszokat kísérhetik még gyakori hangulatingadozások.
Mivel a protein az izmok mellett a csontok felépítésében is fontos szerepet játszik, alacsony szintje esetén megnő a törések kockázata is. Gyermekeknél a fehérjében szegény táplálkozás a növekedés normális ütemébe is jócskán beleszólhat. Az ödéma, azaz jellemzően a lábak, a bokák, az arc, a kezek és a has duzzadása, vizesedése általában jelentős hiány esetén lép fel. A vizsgálódások szerint az albumin nevű szérumfehérje alacsony szintje okozza.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A protein az étkezések során segít a jóllakásban, egyebek mellett ezért is ajánlják a diétázóknak, hogy minden étkezésbe építsenek be sovány fehérjét. A fehérjeszegény étkezés gyakori éhséggel járhat, amit az érintettek olykor kifejezetten sós és magas kalóriatartalmú ételekkel próbálnak csillapítani, ez pedig idővel súlygyarapodásban nyilvánulhat meg. A súlyos fehérjehiány viszont az étvágy csökkenésében is megnyilvánulhat.
Fehérjehiány okai
Az étkezési problémák mellett a máj és a vese betegségei is hypoproteinaemiához vezethetnek, utóbbi esetében fehérje jelenhet meg a vizeletben is. Az emésztőrendszer működészavarai, például a cöliákia, vagyis a gluténérzékenység és a gyulladásos bélbetegség (IBD) is fehérjehiányt okozhat.
A fehérjehiány megállapítása vérvétellel történik, a gyógymód a kiváltó ok függvénye, szükség lehet a táplálkozás módosítására, az alapbetegség kezelésére. Fehérjét nemcsak a húsok, a tojás, a tej és a sajtok fogyasztásával lehet bejuttatni a szervezetbe, kiváló növényi forrásai is léteznek, többek között a bab, a lencse, az olajos magvak és a csicseriborsó.
A legjobb növényi fehérjeforrások
A növényi eredetű fehérjeforrások a vegetáriánus étrend követői mellett az egészségügyi diétát folytatók számára is hasznos segítséget jelenthetnek, így magas koleszterinszint vagy köszvényes betegség esetén is fontos a lista. Utóbbinál azonban figyelembe kell venni, hogy a hüvelyes zöldségeket is minimalizálni kell.
Építik az izmokat, erősítik a testet: 10 növény, ami nagyon gazdag fehérjében
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)