Így hat a szervezetedre, ha mindennap este 7 után eszel - Nem csak negatív hatásai lehetnek

A kései vacsora és az esti nassolás többféleképpen is befolyásolja a szervezetet.

Evés este 7 után
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Reggelizz úgy, mint egy király, ebédelj úgy, mint egy polgár és vacsorázz úgy, mint egy koldus - tartja a mondás, és valóban úgy tűnik, hogy a nap első étkezése a legfontosabb, az utolsón pedig jobb, ha már mértékletességre törekszik az ember. 

A vacsorával kapcsolatban talán az időzítés kerül a leggyakrabban szóba, sokan osztják azt a véleményt, hogy este hat után az egészség és a vonalak megőrzésének érdekében már jobb nem enni. Mégis, számos háztartásban ennél későbbre tolódik a vacsora. Hogyan hat a szervezetre, ha valaki mindennap este 7 után étkezik? 

Evés este 7 után

Hiába tudja, hogy a reggelire nagy hangsúlyt kéne fektetni, a rohanós mindennapokban általában arra jut a legkevesebb idő, míg többnyire a vacsora a nap egyetlen olyan étkezése, amit többé-kevésbé nyugalomban, a teendők nagyjának letudása után tud elkészíteni és elfogyasztani az ember. Amennyiben viszont arra törekszik, hogy 6 után már ne egyen, a reggelihez hasonló nehézségekbe ütközhet. Sokan ebben az időpontban még haza sem értek, nem csoda, hogy a nap utolsó étkezése ennél gyakran későbbi időpontban történik, vagy a korai vacsorát késő esti nassolás követi. Hogyan hat mindez a szervezetre? 

Nő a hízás valószínűsége

A kései órákban történő lakmározás és nassolás a testsúly gyarapodásában bosszulhatja meg magát. Megfigyelések szerint ez azért lehetséges, mert a későn étkezők hajlamosabbak több kalóriát bejuttatni a szervezetükbe, ráadásul gyakran választanak egészségtelen, feldolgozott élelmiszereket, amiket akár az esti film közben is egyszerűen el tudnak fogyasztani. Azok, akik a lefekvéshez közelebbi időpontban vacsoráznak, akár több száz kalóriával többet is ehetnek egy nap, mint azok, akik korábbra ütemezik a nap utolsó étkezését. 

Nyugtalan éjszaka

Biztosan mindenki tapasztalta már, hogy teli hassal nehezebb álomba merülni, ám a kései vacsora éjszakai ébredésekkel is járhat. A magas víztartalmú táplálékok fokozzák a mosdóra járás valószínűségét, de a zsíros fogások is nyugtalan alváshoz vezethetnek. Az ingadozó inzulin- és vércukorszint szintén megzavarja a pihenést, így a hozzáadott cukorban bővelkedő fogások sem bizonyulnak a legjobb választásnak. 

Súlyosbodó refluxos panaszok

A savas gyomortartalom visszaáramlásával járó reflux kellemetlen tünetei, élükön a gyomorégéssel, vízszintes testhelyzetben fokozódnak. Így aztán a betegek gyakran szenvednek a panaszoktól az esti lefekvés idején. Ha nem sokkal a lefekvés előtt esznek, még kellemetlenebbek lehetnek a tüneteik.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Jobb glükózkontroll

Nem csak negatív hatásai lehetnek az este 7 utáni étkezésnek. A szénhidrátanyagcsere-zavarokkal élők például még profitálhatnak is a kései falatozásból. A későn fekvő, 1-es típusú cukorbetegségben, illetve inzulinrezisztenciában szenvedők esetében hozzájárulhat a stabilabb vércukorszinthez az éjszaka folyamán. Az IR-eseknek általában azt javasolják a szakemberek, hogy fogyasszanak néhány gramm (körülbelül 10 gramm) lassú felszívódású szénhidrátot utóvacsora gyanánt. 

Izomzat glikogénraktárainak feltöltése

Azoknak, akik este végeznek nagy energiát igénylő edzéseket, szintén hasznos lehet a későbbi étkezés, az ugyanis segíthet az izmok testmozgás hatására kiürülő glikogénraktárainak újratöltésében, ami támogatja az izmok épülését, helyreállítását is. 

A vacsora időzítésén túl viszont nagyon fontos az összeállítása is. Ideális esetben a fogás fehérjében, rostokban gazdag és a finomított szénhidrátok helyett a lassú felszívódásúakra épít. 

Ezeket idd lefekvés előtt, ha gyorsabban aludnál el

Szerencsére akadnak olyan praktikák, amelyek segíthetnek könnyebben és gyorsabban elaludni. A testmozgáson és bizonyos légzőgyakorlatokon túl egyes italok is szerepet játszhatnak a probléma megoldásában. 

Ezeket idd lefekvés előtt, és gyorsabban alszol el: 8 egészséges ital estére a zavartalan pihenésért

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük