Hiába drága, nem jobb: csak ezt ellenőrizd a vitaminok dobozán
Mielőtt megvásárolsz egy terméket, érdemes megnézni, hogy mit veszel.
Az étrend-kiegészítők piacán rengeteg készítmény található és sokan élnek is a használatukkal a mindennapjaik során. A kérdés az, hogy valóban minden olyan fantasztikus hatással bír-e, mint amivel eladják, vagy vannak jelentős különbségek, hogy lehet jól dönteni a vásárláskor, mit érdemes megvenni és mit nem.
Étrend-kiegészítők hatásai
Az étrend-kiegészítők a kiegyensúlyozott vegyes étrendet egészítik ki a bennük lévő koncentrált hatóanyag-tartalommal, bármiről is legyen szó. Ez lehet valamilyen hatóanyag, vagy táplálkozási, élettani hatással rendelkező anyag, a lényeg, hogy egy meghatározott mennyiségben megtalálható legyen a dobozban, amit ennek megfelelően címkéztek fel.
Nem csak vitaminok lehetnek az étrend-kiegészítőkben, hanem ásványi anyagok, gyógynövények, gombák, növényi és állati eredetű anyagok, bármilyen más élettanilag aktív anyagot ide sorol a vonatkozó rendelet. Alapvetően az a feltételezés, hogy egy kiegyensúlyozott étrenddel mindent be lehet vinni, amire a szervezetnek szüksége van.
Adódhatnak olyan élethelyzetek viszont, amikor a rád nehezedő stressz, egy betegség, a fogyókúra vagy más speciális helyzet megkívánja, hogy pótold, ami esetleg nem került be a szervezetedbe, az étrend-kiegészítők erre hivatottak.
A jelenleg hatályos jogszabályok szerint a minimális hatóanyag-tartalom mennyisége a vitaminok esetében a napi bevitel 15 százaléka. Nyilván fel lehet tenni a kérdést azonnal, hogy a vitaminkészítményből melyiket érdemes megvenni, hiszen bármelyik üzletbe mész be, tele vannak a polcok velük.
Nem árt tájékozódni kicsit, mielőtt megfogod az első előtted lévő dobozt csak azért, mert drágább, mint a többi, és így lehet azt gondolod, hogy biztosan több is benne a hatóanyag. Vannak, akikre a színekkel lehet hatni, vagy egy jól hangzó marketingszöveggel, ami előtérbe kerül a vásárlás során. Az impulzusvásárlások során nagyon könnyen előfordulhat, hogy bár sokat is fizettél egy termékért, és a doboza is pont illik a fürdőszobaszekrény polcán a többi közé, a benne lévő hatóanyag töredéke egy másik terméknek, amely ugyanazt kínálta, csak jelentéktelenebb csomagolásban és szerencsétlenebb marketinggel.
Az étrend-kiegészítők dobozán sok mindent fel kell tüntetni, az összetevőktől kezdve a hatóanyag-tartalom jelölésén keresztül a napi ajánlott mennyiségig. Tehát amikor vásárolsz, érdemes a kezedbe venni és tanulmányozni a címkén lévő adatokat, amik pontosan megadják, hogy miből mekkora mennyiséget tartalmaz az adott termék.
A termékek leírásában nem lehet a terméknek betegséget megelőző vagy gyógyító hatást tulajdonítani. Nem lehetnek rajta olyan félrevezető információk sem, mint amilyenek a fogyókúrás étrend-kiegészítők esetében előfordulnak, például hogy gyorsan lefogysz, ha fogyasztod, vagy hasonló, tudományosan nem megalapozott állítások.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Jó tudni azt is, hogy a termékeket nem ellenőrzik a forgalomba hozatal előtt, hazánkban csak szúrópróba-ellenőrzések folynak. Azoknak a termékeknek a listája, amelyeket eltiltottak a forgalomba hozataltól, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) honlapján megtalálhatók, ugyanitt lehet tájékozódni arról is, hogy melyek a törvény alapján bejelentettek.
Sokkal jobbak, mint a sima probiotikumok: így érdemes szimbiotikumokat szedni a bélrendszerért
A szimbiotikumok szedésével egyensúlyba kerül a bélflóra, javul az emésztés, és ez a mentális egészségre is hatással van.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- étrend-kiegészítő
- veszélyes