Az érzelmek testtérképét mutatták meg: máshol érzed a haragot és a szeretetet is
Az érzelmek erősen hatnak a testre. Ha megnézed a képet, egyből megérted, miért érzed a hasadban a szorongást.

- A szűk szárú farmer még nem vonul vissza teljesen: ezekben a nőies összeállításokban igazán divatosan mutat »
- Ráncok ellen igazi nagyágyú, segít megőrizni a bőr rugalmasságát: a marulaolaj eltörli az apróbb hibákat »
- Jennifer Lopez arcán valami nem stimmel: durván megszaladt a retus a cipőreklám fotóin »

- Ki ajánlhatja fel először a tegeződést? 10 kérdés, amire mindenkinek illik tudni a választ
- Lilu is megszólalt a Glamour-gála botrányos celeb résztvevőiről: meglepő, mit írt róluk
- Szabó Zsófi überszexi bőrruhában: a Glamour-gála legdögösebb sztárja volt
- Mi Argentína fővárosa? 8 kérdés a világ földrajzából, ami sokakat megizzaszt
- Hogyan jó: jeggyűrű vagy jegygyűrű? 8 összetett magyar szó, amiről sokan azt hiszik, hogy jól írják, pedig nem
Minden agyban dől el - hangoztatják gyakran. Az agy kulcsszerepet tölt be az érzelmek feldolgozásában is: a külső impulzusra reagálva jelet küld a test egy adott pontjának, hogy a szervezet megbirkózhasson a kizökkentett állapottal.
A finnországi Aalto Egyetem kutatócsoportja az érzelmek testtérképét vázolta fel. A tudósok elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogy az emberek melyik érzelmet hol érzik a legintenzívebben.
Érzelmek testtérképe
A kutatást vezető Lauri Nummenmaa elmondta, a reakció automatizált rendszerként működik: ha egy kígyó láttán az ember félelmet érez, az idegrendszer ösztönösen serkenti az izmok oxigénellátását, és emeli a szívritmust, hogy legyőzhesse a fenyegetést.

(A vizsgált érzelmek és hatásuk a testre, balról jobbra, felső sor: harag, félelem, undor, boldogság, szomorúság, meglepetés, közöny. Alsó sor: szorongás, szeretet, depresszió, megvetés, büszkeség, szégyen, irigység.)
A váratlan forgatókönyv esetén szélsőséges érzelmek kerülhetnek elő: ezért a prefrontális kéreg felel. Nummenmaa szerint egy holttest váratlan képére az első zsigeri reakció a gyomorban érzett félelem, és csak másodpercekkel később történik a tényleges fogalmi megértés. Ezeket az automatikus túlélési mechanizmusokat igyekeznek a tudósok a test egyes pontjain feltérképezni.
Kutatás az érzelmek hatásáról
A tanulmány résztvevői üres sziluetteken mutatták meg, hogy a 14 érzelem, így a szorongás, a szeretet vagy az undor épp melyik testterületeket aktiválta, és melyekben nem éreztek változást. A magyarázat a régmúltban gyökerezik: az agy még mindig az ősi, ösztönösen beivódott fenyegetésekre reagál. Még, ha nem is szembesül szó szerint az ember egy vadállat támadásával, a félelemben a túlélésért folytatott harc a motiváció.
Érzelmek a hasban
Dr. Peter Levine pszichológus-kutató a bolygóideg szerepét hangsúlyozta az érzelmek testi feldolgozásában az The Ancient Brain and Modern Mindfulness című lapnak. Ez az ideg az agyat a belső szervekkel, elsősorban az emésztőrendszerrel köti össze. Egyértelmű tehát, hogy egyes érzelmek befolyásolják az emésztést, míg mások a szívre és a tüdőre hatnak.
Nem véletlen, hogy az emberek a gyomor-bél területen érezték a haragot, a félelmet vagy a meglepetést is. Ez a reakció ad magyarázatot a szorongáshoz és a stresszhez kötődő megbetegedésekre, mint amilyen az irritábilis bél szindróma vagy a szívbetegség egyes válfajai.
OLVASD EL EZT IS!

- test
- diagnosztika