Súlyos betegséget jelezhet a túl erős menzesz: tudni kell, meddig normális
Már egy nap is kritikus lehet a túl erős menstruációból, ami miatt nőgyógyászhoz kell fordulni.
Az erős menstruáció vagy menorrhágia tüneteit egyszerű felismerni: a vér mennyisége bő, a tampont vagy a betétet óránként kell cserélni, akár nagyobb, alvadt vérdarabok is távozhatnak, sőt, a vérzés akár hét napnál is tovább eltarthat. Mindehhez párosulhat erős alhasi fájdalom, menstruációs görcs is.
Ezek a panaszok megnehezítik egy nő életét, ezért sokan szó szerint megkönnyebbülnek, miután véget ér a menstruációjuk. Azonban sok esetben a test ezekkel a zavaró panaszokkal mondani akar valamit, ezért érdemes odafigyelni a jelekre.
Mióma is okozhatja
Rendellenesen erős menstruációs vérzésről akkor beszélhetünk, ha a menzesz erősebb szakasza több napig tart. A menorrhágia hátterében gyakran a méhben növekvő mióma áll. A mióma egy jóindulatú elváltozás: bár daganat, csak ritkán változhat át rosszindulatúvá. Mérete változó, lehet rizsszem-, de akár szilvanagyságú is. Általában csoportosan alakulnak ki a kis daganatok, sőt, egyeseknek a miómák miatt teljesen eldeformálódhat a méhük.
Sokaknál nem is okoz állandó panaszokat a kisebb mióma, de minden érintettnek ajánlott rendszeresen meglátogatni a nőgyógyászt. Egy megnagyobbodott mióma viszont már problémát jelent: nyomhatja a húgyhólyagot, sűrű vizelési ingert, húgyúti fertőzést vagy akár meddőséget is okozhat.
Pajzsmirigybetegség a háttérben
Az erős menstruációt gyakran hormonális gondok, például pajzsmirigyproblémák okozhatják. A pajzsmirigyhormon jelentős szerepet játszik az anyagcsere szabályozásában, a növekedésben, a szexuális és az agyi működésben is. Termelődése nélkülözhetetlen az élethez. Alulműködése a koleszterinszint megnövekedéséhez, érelmeszesedéshez és meddőséghez vezethet. Túlműködése esetén anyagcserezavarok, látásromlás jelentkezhet, a legsúlyosabb esetben akár életveszélyes állapotba is kerülhet a beteg.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kismedence-gyulladást is jelezhet
A kismedencei gyulladás egyik tünete is lehet az erős menzesz. A betegség kiváltó oka általában egy olyan hüvelyi fertőzés, mely felfelé terjed. A probléma akut fázisában egyszerűen kezelhető, azonban, ha a beteg akkor jut el a nőgyógyászhoz, amikor a gyulladás már krónikussá válik, nehezebb a gyógyulás. Szövődménye lehet meddőség, de akár a petevezeték is elzáródhat. Ritkább esetben előfordul, hogy a méh-, a méhnyak- vagy a petefészekrák tüneteként is erősebb vérzést tapasztalnak a betegek.
Mi a megoldás?
Elsősorban az erős menstruáció hátterében álló okot kell megtalálni, majd azt kezelni. Ha ez sikeresen megtörténik, akkor a panaszok is elmúlnak. Azonban vannak olyan esetek, amikor nem találják meg az okot, ilyenkor csak a tüneteket tudják csillapítani az orvosok. Mivel az erős menstruáció egyik következménye a vashiány, érdemes olyan ételeket fogyasztani, melyeknek magas a vastartalmuk, emellett vastartalmú étrend-kiegészítőket is tanácsos fogyasztani.
A 10 legerősebb görcsoldó gyógynövény, amit minden nőnek ismernie kell: ezeket idd fájdalmas menstruációra
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!