Ártalmatlan béllakó baktérium, ami gyilkossá válhat: óvatlanság okozza a terjedését
Az Enterococcus faecalis olyan mutációt alkothat, amely a bélrendszerből a véráramba vándorol, ahol toxinokat termel, és ezáltal halált okozhat.
A vastagbél nyálkahártyáján élő több ezer baktérium nemhogy nem ártalmas, de nélkülözhetetlenek a bélrendszer, illetve a szervezet egészséges működéséhez.
Normál esetben ezek a baktériumok védik a bélrendszert a fertőzést okozó baktériumtörzsektől, és hozzájárulnak az emésztéshez, így többek között a vitaminok megfelelő felszívódásához. Időnként azonban az ártalmatlan béllakók életveszélyes állapotba sodorhatják a beteget. Egy érdekes kutatás feltárta, hogyan mutálódik az Enterococcus faecalis.
Az Enterococcus faecalis és a kórházi fertőzések
Az E. faecalis egyik törzse sok fejtörést okozott már az orvosoknak; a legismertebb eset az 1980-as években, a Wisconsini Egyetem Kórházában történt, amikor a baktérium súlyos kórházi fertőzést eredményezett, mert ellenállt az antibiotikumnak, amitől rengetegen meghaltak.
Akkor a járvány okát nem sikerült megfejteni, ellenben Mark Huycke, az egyetem orvosa jó ötletnek találta lefagyasztani a mintákat későbbi elemzésekhez. Daria Van Tyne, a Pittsburghi Egyetemen fertőző betegségekkel foglalkozó kutatója kollégáival a jelenlegi kutatásban 62 fagyasztott mintát vizsgált.
Kiderült, hogy a mutálódott E. faecalis törzs olyan tulajdonságokat szerzett, amelyekkel a bélben lakó baktérium nem rendelkezett: méreganyagokat termelt, több antibiotikummal szemben immunis lett, és ellenállóvá vált a savas közeggel, valamint a kórházakban használt fertőtlenítőszerekkel szemben.
Van Tyne szerint a kórokozók úgy tudtak átterjedni a székletből a szájon át, hogy a betegek véletlenül lenyelték a baktériumokat, miután megérintették a fertőzött tárgyakat, például kilincset, vécéülőkét. Így a kórokozók átjutottak a gyomorsavon, és egyenesen a belekbe kerültek.
Különböztek a mutációk
A Science Translational Medicine szaklapban megjelent tanulmány szerint az E. faecalis mutációi nem mindenkinél voltak egyformák. A súlyosan beteg személyeknél ugyanis a kórokozók átterjedtek a véráramba. Ez nagyon rendkívüli, mivel ahhoz, hogy egy bélbaktérium megéljen a véráramban, jelentősen módosulnia kell.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A baktériumtörzsek változatos mutációkat produkáltak, a bélre optimalizálódott E. faecalis pedig vérfertőzéstől függetlenül fejlődött az emberekben, majd megfertőzte vérüket. Bár az 1980-as években megismert E. faecalisban fertőzöttek kórtörténete az idők során elveszett, hasonló folyamatok minden bizonnyal más jóindulatú baktériumoknál is kimutathatóak. Ezért Van Tyne és csapata következő kutatásaik során hasonló baktériumtörzseket vizsgálnának.
Probiotikus ételek
A bélflóra baktériumainak sokszínűségéről kétféle ételtípussal lehet gondoskodni. A prebiotikus ételek olyan tápanyagokat juttatnak a belekbe, melyek táplálják a jótékony baktériumokat, a probiotikus ételek pedig új baktériumokat juttatnak a belekbe, melyek növelik a mikrobiom gazdagságát.
Rendbe teszi a bélflórát, erősíti az immunrendszert: 8 probiotikus étel, amit gyakrabban kellene fogyasztani
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek forrása: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- emésztés
- gyomorfekély