A 7 legjobb természetes gyógymód ekcéma ellen: a kókuszolaj és a méz is segíthet
Az ekcémás panaszok csillapítása nem egyszerű feladat, néhány praktika viszont segíthet benne.
Az ekcéma egy kellemetlen, többnyire vissza-visszatérő betegség, ami a bőr gyulladásos irritációjával, makacs viszketésével és szárazságával jár.
Gyermekkorban gyakori, de minden életkorban megjelenhet változatos, környezeti és belső okok hatására is. Több fajtája létezik, és nem mindegyik gyógyítható, de a kiváltó tényezők kerülésével, a tünetek, a gyulladás és a szárazság kezelésével a panaszok csökkenthetők, ez pedig pozitívan hat az egész életminőségre.
Praktikák az ekcémás tünetek enyhítésére
Az ekcémás bőr gondos ápolást igényel. Az első és legfontosabb feladat a szakemberrel történő konzultáció, a háttérben meghúzódó okok felderítése. Előfordulhat, hogy például bizonyos fémekre, pollenekre, ételekre vagy állati eredetű szőrökre adott allergiás reakció vezet a kellemetlenség kialakulásához. Ilyenkor ezeknek a tényezőknek a lehetőség szerinti kerülése javasolt. A mindennapok során azonban más dolgokra is érdemes figyelni, és vannak olyan házi praktikák, amelyekkel kapcsolatban pozitívak a tapasztalatok.
Zuhanyzás langyos vízzel: fontos a bőr hidratálása a kiszáradás kezelése, megelőzése érdekében. Ugyanakkor illat-, tartósítószer- és színezékmentes termékek használata javasolt. A bőr szárazságát fokozhatja a hosszas fürdőzés, így főleg a hűvösebb időben rövid, langyos vízzel történő zuhanyozás ajánlott, utána pedig óvatos szárítkozás, semmiképp sem dörzsölve törölközés. A fürdést követően fel lehet vinni a testápoló készítményt.
Izzadás kerülése: az ekcémás fellángolás idején, amelyek során a bőr különösen gyulladttá és viszketővé válik, érdemes kerülni az intenzív sporttevékenységeket, az izzadás ugyanis irritálhatja a kiütéseket.
Kókuszolaj: a kókuszolaj hidratálhatja a száraz bőrt, és a fertőzést okozó baktériumokkal is felveheti a harcot. Ugyanakkor fontos a termék címkéjének elolvasása: hidegen sajtolt, szűz kókuszolajat érdemes keresni.
Borogatás a fellángolásra: egy-egy súlyosabb fellángolás során sokaknak segíthet, ha meleg vízzel benedvesített gézzel tekerik át az érintett felületet. A borogatáshoz almaecet hozzáadását is javasolják a tünetek csillapítására, egy csésze meleg vízhez körülbelül egy kanál almaecetet lehet keverni, ám mielőtt valaki az ecetes borogatást kipróbálná, érdemes konzultálnia az orvosával, mert vannak, akiknél kellemetlen reakcióhoz vezethet.
Lenge, puha anyagok: a ruha anyaga dörzsölheti a gyulladt bőrt, tovább rontva a kiütéseken. Az érdes, durva anyagok, például a gyapjú vagy a műszálas termékek helyett a pamut, a selyem és a lenvászon jobb választásnak bizonyulnak, és a testre tapadó öltözék helyett a szellősebb, lazább darabok ajánlottak.
Méz: a Medical News Today szerint a méz antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt hasznosítható az ekcéma kezelésében. A bőrre kenve segíthet a fertőzések megelőzésében és a gyógyulás gyorsításában.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Gyógynövények: a viszketés csillapítására, a bőr megnyugtatására már régóta kihasználják a gyógynövények erejét is. Az ekcéma kezelésében népszerű például a ligetszépeolaj, amelyet a parlagi ligetszépe (Oenothera biennis) magjából nyernek ki, valamint a körömvirágkrém, amit enyhébb égési sérülések során is alkalmaznak.
Mindemellett nagyon fontos a vakarózás elkerülése, illetve a stressz csökkentése. A pszichésen megterhelő, olykor alváshiánnyal járó időszakok növelik a fellángolások kialakulásának kockázatát, gyakoriságát. Az otthoni gyógymódok és praktikák semmiképp sem helyettesítik az orvos által felírt készítményeket!
A cukorbetegség bőrtünetei
A vér magas glükózszintjével járó cukorbetegség és inzulinrezisztencia is változatos bőrtüneteket okozhat, többek között bőrszárazság és viszketés kísérheti.
Így mutatja meg a bőr a cukorbetegséget: 8 tünet, amit kevesen ismernek fel
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- allergia
- bőrgyógyász
Lehet fertőző az ekcéma? Fontos, hogy eloszlassuk a leggyakoribb tévhiteket
- gyógynövény
- bőrbetegség
Ekcémára diólevél, aknéra galajtea: 8 bőrgyógyító gyógynövény
- betegség
- cukorbetegség